“Війни найбільше проклинають матері!” (Гораціо)
1 червня відзначають Міжнародний день захисту дітей, одне з найстаріших свят, адже його проведення було ухвалено ще 1949 року Міжнародною демократичною федерацією жінок. Вперше відзначення дати відбулося у 1950-ому, саме тоді ООН оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним із пріоритетних напрямів своєї діяльності.
Діти – наше майбутнє! Це продовження не лише нас самих, нашого роду, але й нашої Держави – України. І як би там не було, що б ми не робили, людство завжди прагне одного – зробити світ кращим для своїх нащадків. І наші воїни, йдучи на війну, захищаючи сьогодні Україну від російського загарбника, всі як один кажуть – я прийшов сюди, щоб захистити своїх дітей!
На жаль, попри всі старання, діти України сьогодні таки зазнали наслідків війни. Через агресію рф в Україні загинуло 243 дитини, 444 – поранені. Багато дітей втратили одного чи й двох батьків, вимушені були залишити свої домівки.
Попри воєнний стан судова система продовжує здійснювати правосуддя.
Зупинемось більш детально на судовому захисті прав та інтересів дітей.
За минулий рік в провадженні Сокальського районного суду перебувало:
– 116 справ про стягнення аліментів на дітей, в т. ч. додаткових витрат;
– 17 справ про стягнення аліментів у зв’язку із навчанням;
– 2 справи про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною;
– 8 справ про оспорення, визнання батьківства;
– 9 справ про позбавлення батьківських прав;
– 29 справ щодо зменшення, збільшення та зміни способу стягнення аліментів;
– 1 справа про надання дозволу на виїзд дитини за межі України.
У 2021 р. справ про усиновлення дітей не було, проте таких дві справи перебувало у провадженні в цьому році.
Така велика кількість спорів, пов’язаних з правами та інтересами дітей, насамперед, викликана поведінкою самих батьків.
Адже те, що діється вдома, прямо накладає свій відбиток на психічне здоров’я, розвиток дитини, впливає на її поведінку, взаємовідносини у суспільстві в майбутньому.
Наприклад, розлучення, чи рішення батьків жити окремо (як правило, тягне за собою той чи інший спір відносно дітей), донедавна мало репутацію дуже шкідливої події, бо залишає тривалий відбиток на психіці багатьох дітей.
Нині ж дослідники схильні вважати, що в деяких випадках завдає шкоди не саме розлучення, а сварки між батьками до, під час і після розлучення. Схоже, проблема – у самих батьках, а не у дітях. Неважливо, чи живуть вони разом чи окремо.
Завершуючи, хотілось би зупинитись, мабуть, на самих приємних судових справах, які до глибини проймають твоє серце. Коли розумієш, що сьогодні ти зробив добро – допоміг діткам бути потрібними, любимими та щасливими! Це справи про усиновлення дітей. Після проголошення вердикту бачиш веселі оченята дітей та сльози радості майбутніх доленосних батьків! Зустріч споріднених душ! Часто такі сльози радості заряджають своєю позитивною енергією і склад суду: суддю, присяжних та секретаря судових засідань. Даруйте дітям любов, тепло та надію і світ обов”язково стане кращим!
Лідія ФАРИНА,
спікер Сокальського районного суду.