Головна Економіка ЕКСПЕРТ З ЯПОНІЇ У СОКАЛЬСЬКІЙ ЛІКАРНІ

ЕКСПЕРТ З ЯПОНІЇ У СОКАЛЬСЬКІЙ ЛІКАРНІ

Нещодавно директор департаменту з питань зміни клімату та збереження озонового шару Міністерства екології та природних ресурсів Світлана Гринчук, представник японської приватної енергетичної компанії, менеджер глобальної екологічної групи з питань навколишнього середовища та рослинних насаджень Акіро Ашіно, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник та начальник відділу впровадження екологічних проектів департаменту з питань зміни клімату та збереження озонового шару Роман Новосад відвідали Червоноградську міську лікарню та Сокальську ЦРЛ.

Їх зустріли головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед, начальник апарату Сокальської РДА Віра Білець, голова Сокальської районної ради Микола Пасько, голова депутатської комісії з питань бюджету, соціальноекономічного розвитку та інвестицій Володимир Пограничний. Предметом розмови стало обговорення екологічних проектів, які реалізовувалися за кошти Кіотського протоколу і впроваджувалися з метою енергозбереження в окремих приміщеннях лікарні.

Роман Швед розповів, що Сокальська ЦРЛ приступила до реалізації проектів ще в 2011 році. Було заплановано провести заміну вікон та утеплення фасадів на 4 медичних об’єктах СЦРЛ: поліклініка, лікувальний корпус, неврологія та молочна кухня. На сьогодні стан виконання робіт на окремих об’єктах становить 20%, а на інших – 70%, до того ж якість бажає бути кращою. Від природнокліматичних умов та часу утеплення втратили свою енергоефективність. Ряд робіт, таких як облаштування відкосів, підвіконників, відливів, ремонт цоколя, облаштування технічного поверху, не проводились, хоч були включені у проектнокошторисну документацію. На жаль, за умовою проекту Сокальська ЦРЛ не мала можливості контролювати за роботою підрядника. Головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед, свої слова підтвердив документально: списком невиконаних робіт та кошторисом. Представник японської приватної енергетичної компанії, менеджер глобальної екологічної групи з питань навколишнього середовища та рослинних насаджень Акіро Ашіно висловив жаль, що ці соціальні проекти, на які вони свого часу давали дозволи, не реалізовані. Зокрема, така ситуація склалась і на Сокальщині.

Відсутність контролю та моніторингу за якісним виконанням проектів за схемою зелених інвестицій призвела до зловживань. Йому прикро, що так сталося, і хотів зрозуміти, що відбувається. «Український уряд нам відзвітував, що проекти вдало і вчасно закінчені у грудні 2013 року. У грудні 2015ого ми були змушені зробити ще технічний аудит і лише тоді дізналися, що роботи виконані не належним чином, або не в повній мірі. І були шоковані. Ми не мали можливості це побачити своїми очима і пересвідчитися. У нас не було підстав підозрювати, що щось не так. Сплинуло багато часу і прикро, що так сталося. Наша компанія зараз не має фінансових можливостей вирішити цю проблему. Обставини склалися так, що маємо відношення до цієї ситуації, і нам не залишається нічого іншого, як сподіватися на швидке вирішення проблеми зусиллями українського уряду», – сказав він. Тож щоб завершити всі роботи, необхідно звертатись до уряду України з проханням про виділення додаткових коштів. Зокрема, для Сокальської ЦРЛ необхідно понад 5 млн. грн.

Свою точку зору висловив голова Сокальської районної ради Микола Пасько. Він наголосив, що пацієнти і працівники лікарні – це жителі нашого району, тож коли б органи місцевого самоврядування мали б можливість контролювати якість роботи підрядника через акт виконаних робіт, така ситуація не виникла б. До того ж можна було ще застосувати механізм співфінансування з бюджетів різних рівнів, що дозволило б зробити значно більший об’єм робіт, ніж було передбачено попереднім кошторисом. І навів приклад, що торік за рахунок бюджетних державних коштів у Сокальському районі реалізували 9 мікропроектів у галузі медицини, які покращили умови праці медичних працівників та перебування хворих у них, а цього року у медичній сфері зреалізують ще 16 мікропроектів, спрямованих на енергозбереження. Беремо участь у міжнародних проектах. Крім цього, за кошти районного бюджету планують закупити енергозберігаючі лампи для медичних закладів, що, на його думку, дасть суттєву економію. Після розмови за «круглим столом», оглянули приміщення Сокальської ЦРЛ, щоб на власні очі побачити, що зроблено.

Прощаючись, Акіро Ашіно висловив сподівання, що український уряд якнайшвидше розбереться з непорядними підрядниками, і вищеназвані проекти успішно завершать. Адже лікарня – це соціальний об’єкт, який потрібний всім жителям району.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.