У Сокальській райдержадміністрації відбулися громадські слухання щодо врегулювання вартості пасажирських перевезень. Провів їх голова РДА Олег Пелих. На слухання запросили автоперевізників, голів місцевих рад Сокальщини, депутатів різних рівнів та громадських активістів. На жаль, зал був майже порожній, тут зібралося лише три десятки людей, хоча предметом розмови була важлива тема: підняття тарифів на перевезення.
Перший заступник голови РДА Ірина Задолинна поінформувала, що у районі послуги з пасажирських перевезень надають два перевізники: Червоноградське АТП14628 і ТзОВ «АвтоЛайн». Хоча крім них ще було два перевізники – це ПП «Автотранссервіс» і ФОП Йонка O. M. Останні в 2016 році розірвали угоди з Сокальською РДА. Відповідно до чинного законодавства про автомобільний транспорт обласна державна адміністрація провела конкурс на дев’яти маршрутах: сполучення Червоноград і села району, які обслуговував ФОП Йонка О. М. Тимчасово отримали дозвіл на право надання послуг на цих маршрутах ТзОВ «АвтоЛайн» та Червоноградське АТП14628.
Представник ТзОВ «АвтоЛайн» Андрій Турколяк від імені перевізників вибачився перед головами сільських рад за незручності через відсутність рейсів 610 січня у деякi села району. І пояснив, що це спричинено погіршенням погоднiх умов. Перевізники всієї Західної України мали ідентичні проблеми, бо замерзав антифриз і дизельне паливо, виходила з ладу й техніка. Відтак на маршрути змогло виїхати лише 1015 відсотків транспорту.
А. Турколяк розповів про ситуацію, в якій опинилося їхнє підприємство. Зокрема, наголосив, що підвищення мінімальної заробітної плати у 2017ому, спричинило подорожчання пальномастильних матеріалів, запчастин, енергоносіїв, а також веде до збільшення відрахувань платежів до бюджету, витрат на оплату праці працівників і т. д. Це змушує перевізників підвищувати тарифи на перевезення, щоб не бути збитковими. Він назвав збільшення вартості проїзду «вимушеним кроком». Мінімальна вартість проїзду від 0 до 5 км становитиме 5 грн. (була – 4 грн). Графіки руху автобусів у населені пункти мають погодити місцеві ради.
У залі було чимало запитань до представника перевізника ТзОВ «АвтоЛайн». Зокрема, запитували про наболіле Остап Сидоряк з с. Борятина, Богдан Шклянка, Ярослав Піхоцький з Сокаля, Стенятинський сільський голова Григорій Студінський, секретар Поторицької сільської ради Ольга Кальмук, Волицький, Хоробрівський, Тартаківський, Жужелянський сільські голови – Надія Білик, Володимир Сава, Степан Орловський, Володимир Мончук та інші. Вони говорили про незадовільний стан автобусів, відсутність сервісу, недотримання графіку руху транспорту, відсутність таблиць з графіком руху на кінцевих зупинках, перевезення пільговиків та виплату компенсації за пільгове перевезення громадян, збиткові рейси. Наголошували на тому, що перевізникам треба належним чином забезпечити якість та безпеку пасажирських перевезень. А. Турколяк відповів на запитання, торкнувшись й болючої теми – пільгових перевезень. На його думку, компенсація, яка була торік, занадто мала, а в цьому році такі кошти навіть не передбачені в обласному бюджеті. Дехто з сільських голів просив збільшити кількість рейсів, бо жителі населених пунктів не мають можливості дістатися на роботу.
Голова райдержадміністрації Олег Пелих наголосив, що нині перевізник здійснює пасажирські перевезення на ринкових засадах. Він також ознайомив присутніх із законодавчою базою у сфері тарифів на пасажирські перевезення і наголосив, що громадяни при порушенні графіку роботи громадського транспорту, можуть звертатися на цілодобову телефонну лінію райдержадміністрації: 0962844460.
Перший заступник голови РДА Ірина Задолинна зазначила, що на сьогоднішній день вартість перевезень не відповідає собівартості затрат. Це змушує перевізників піднімати тарифи, щоб не бути збитковими. Нині РДА не погоджує перевізникам тарифи, а може лише контролювати якість наданих послуг. Також не має важелів впливу на них, оскільки перевізника обирає Львівська ОДА виключно на конкурсних засадах.
І. Задолинна також зауважила, що нині пільгові перевезення частково лягають на плечі місцевого самоврядування. В районному бюджеті на 2017 рік передбачені кошти на відшкодування пільгових перевезень. Однак це не може перекрити всі витрати, бо немає на це коштів. Тож сільські, міські, селищна ради мусять співфінансувати їх з місцевих бюджетів. Вони також мають подумати, щоб маршрути добре функціонували, бо є території, які потребують кращого сполучення, а деякі навпаки. Тож про це треба говорити на сесіях місцевих рад.
Перв’ятицький сільський голова Богдан Сорока розповів про сумлінного водія, який ще ніколи не зірвав рейсу в с. Перв’ятичі. Він завжди уважний та ввічливий до пасажирів, зокрема, пільговиків, нема жодного нарікання на його роботу, мешканці задоволені його роботою.
Слушними були й критичні зауваження до роботи перевізників депутата районної ради Миколи Поліщука, Переспівського сільського голови Степана Кіндратюка. Представник перевізників пообіцяв їх врахувати у подальшій роботі.
Заступник директора Червоноградського АТП14628 Любомир Староста пояснив, що підприємство займається сполученням між містом Червоноград та селами Сокальського району, має п’ять маршрутів: це ЧервоноградДіброва, ЧервоноградХлівчани, ЧервоноградКарів, ЧервоноградВанів, ЧервоноградМежиріччя. Сьогодні вартість проїзду не відповідає основним витратам АТП. Через те виникають суперечки. Він мотивував необхідність підвищення вартості перевезень соціальноекономічними чинниками, зокрема, підняттям з 1 січня мінімальної заробітної плати, зростанням цін на паливо, мастильні матеріали та запчастини. «Ніхто вже не говорить про поновлення автопарку, адже нині автобус «Еталон» коштує 1,5 мільйона гривень, і витримує на наших дорогах тричотири роки. Хто ж сьогодні з перевізників може дозволити таку розкіш?! Тому подорожчання потрібне не для покращення якості перевезень, а для звичайного виживання», – підсумував він.
На громадському слуханні перевізники пообіцяли врахувати побажання сільських голів і провести зустрічі у громадах, де обґрунтовано довести свою позицію з приводу підвищення тарифів, вислухати і врахувати пропозиції мешканців.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.
ТАРИФИ НА ПЕРЕВЕЗЕННЯ… ЗРОСТАЮТЬ