Шановні краяни! Поштовхом для цих роздумів послужив так «званий звіт про роботу за 100 днів» керівництва нашої Сокальської міської територіальної громади. Для того, щоб більш детально з ним ознайомитись і зрозуміти систему та стратегію роботи, відкрив сайт міської ради. Погортавши сторінки та наявну інформацію на них, був дуже здивований і ще раз переконався в недостатній роботі керівництва міської ради та її виконавчого комітету. Хто хоче переконатись, – відкрийте сайт Сокальської міської ради і спробуйте мені заперечити. Більшість інформації від попереднього старого-нового керівництва. Оперативності висвітлення прийнятих рішень міської ради, засідань комісій, рішень виконавчого комітету, інших документів, які мають бути оприлюднені для ознайомлення громадян, не знайдеш. А сам звіт про діяльність за 100 днів виглядає як «роздуми на вільну тему».
А тепер про найбільш наболіле. Цитую: «БЮДЖЕТ-2021: За перший квартал 2021 року виконання місцевого бюджету склало 101,6%. Будемо працювати над тим, щоб перше півріччя ми закінчили ще краще, адже тоді вільні залишки зможемо скеровувати на розвиток громади». Оце і все у звіті про бюджет.
Але бюджет – це головний фінансовий план життя і розвитку нашої громади. Жити по бюджету. Не раз чуємо ці фрази і розуміємо, що витрачати ми можемо не більше, ніж маємо доходів. Це вже розуміють діти в школі. Маємо розуміти і в громадському управлінні. Бюджет громади – це не тільки про розподіл коштів. Це, насамперед, про те, як наповнити бюджет, як заробити гроші. Ми завжди орієнтовані на дохід. Він спочатку формується, щоб потім було що і на що тратити. Якщо гроші лише витрачати, якщо нічого не змінювати у плануванні, не збільшувати дохідну складову, ми про ніякий розвиток громади думати не зможемо.
Останні 5 років то було не завжди ефективно та справедливо. Ну, бо, скажімо, певна громада приносила до бюджету багато коштів, але отримувала звідси мало. І навпаки. І проблема не лише в цьому. Місцева влада має виконувати повноваження місцевого рівня – так записано в «Законі про місцеве самоврядування Україні». А тих повноважень, не підтверджених фінансово, досить багато. А працювати над дохідною частиною бюджету, ми, на жаль ще не навчились, або працювали на «власний дохід».
Якщо виходити з того, що бюджет громади (ми говоримо про місцевий бюджет) стосується добробуту кожного мешканця і громади, де він формується, то ми чомусь не звикли, що це є розподіл грошей для забезпечення життєдіяльності і розвитку всієї територіальної громади. Бо звідки ці гроші взялися? Спочатку громади їх заробляють і передають в бюджет, а потім в місцевій раді їх спрямовують на програми і розвиток. І це мають бути програми територіального, а не локального масштабу, – простіше говорячи для всіх, а не вибраних… (як це зараз відбувається).
Що відбувалось в попередні роки? Замість представлення спільних інтересів територіальних громад, депутати районної ради часто займалися лобіюванням інтересів свого виборчого округу, допомагали «затягнути» кошти на свої території. Депутат своїм голосуванням добивався, щоб затягнути на округ якихось 50-100 тисяч гривень, а потім на цьому піарився. Натомість всі громади мають право розраховувати на комплексну підтримку територій і справедливий прозорий розподіл коштів. Якщо ділити, то справедливо, якщо витрачати, то ефективно. А цього в нас не було і не передбачається в майбутньому при цьому складі міської ради та її керівництва.
Сьогоднішні керівники-управлінці Сокальської територіальної громади не мають боятися, не мають чекати вказівок, а мусять брати на себе відповідальність і швидко рухатися вперед. Саме тому одним з важливих завдань є донести це розуміння колегам, які вперше в реальному місцевому самоврядуванні. Комунікувати та пояснювати громадянам свої рішення і дії, вести постійний діалог з громадою – це те, що необхідно, щоб досягати взаєморозуміння і підтвердити довіру громадян. А ще в управлінні забагато неефективних працівників, великі невиправдані зарплати та витрати різного роду на забаганки «начальства». Люди мають відчувати зміни в реальному житті, а не політичні процеси. Бо головне – це результат в роботі. Новітні технології нам сприяють у цьому. Але до змін здатні більше люди принципові, професійні, відповідальні, – це доведено на практиці. І прикладів таких вже достатньо.
Те, що сьогодні відбувається в Сокальській міській територіальній громаді можна назвати управлінською деградацією і поверненням до старих ручних підкилимних методів управління.
Питання: для чого створюється управління у громаді? Для забезпечення надання різносторонніх послуг всім громадянам чи для забезпечення роботою наближених? Подивився і проаналізував бюджет і штат Сокальської територіальної громади на 2021 рік. Громада більше 50 тисяч населення, більше 100 управлінців, у голови 3 заступники і 1 радник, виконавча структура «роздута», зарплати втричі більші середнього показника по області. Яка тут мотивація для ефективної роботи управлінців?
Чому люди, які не можуть отримати на місцях нормальних послуг, ставлять вимоги. Бо бюджет формується з їх податків! Бюджетні кошти мають бути публічними і збалансованими. Якщо взяти власні повноваження територіальної громади, то яка частина у видатках там має складати зарплата управлінців: голови, заступників, секретаря, і т. п., а які зарплати двірників, вихователів, вчителів, комунальні послуги, їжа для дітей і т. д.? Нерадиві керівники беруть собі великі, не заслужені зарплати, а діти без якісної їжі, двірники без зарплат, вчителі без надбавок і т. д.,– і це нормально?
З досвіду європейських країн є певні підходи до встановлення заробітних плат в системі місцевого самоврядування. Вони дещо різні, але всюди є. В одних країнах – це компетенція мінфіну, в інших – уряду, в третіх – це погоджувальний механізм між представниками місцевого самоврядування. На жаль, «жирні роки» місцевого самоврядування в Україні, які були в 2016-2020 рр. завершились. Коштів є менше і буде менше через ковідну кризу та кризу управління. Тому публічні фінанси треба балансувати. Бажання окремих керівників громад «накачати себе любимих» не виправданими зарплатами закінчиться колись встановленням державних обмежень. Так буває завжди і всюди. Зараз в нас повне розбалансування, що в державі, що на місцях. Подивіться декларації наших управлінців: 30-50 тисяч у них і 10 у вчителя, чи 6 тисяч мінімальної зарплати працівника без кваліфікації. Так не може бути.
Якщо треба платити більше заради залучення фахівців до управління (адже мова не тільки про голову громади) – це зрозуміло і позитивно. Для цього варто було б на початку визначитися з оптимальним відсотком від загального бюджету громади на адміністрування в межах 10-20%. Можна було б встановити і максимальну межу, наприклад, в 15 чи 25% при забезпеченні росту доходів до бюджету – і це був би стимул працювати на зростання бюджету, та, відповідно, і фонду оплати праці, преміювання в залежності до темпу росту бюджету.
А ситуація, коли майже 30% бюджету йде на адміністрування (мої розрахунки можливо не точні, бо структура до кінця не зрозуміла, тому виходжу з аналізу даних за 2020 рік з бази open budget по зведеному бюджету Сокальського району і м. Сокаль) – це неадекватно багато. Управлінців багато – фахових людей мало. По простому – це управлінське дилетанство!
Чому в мовчазній згоді депутатський корпус?
Новообрані депутати міської ради мали б більше брати на себе, ініціювати, виносити на порядок денний важливі питання життя і діяльності всієї Сокальської територіальної громади. А то сьогодні виглядає, що є лише Сокаль, а населені пункти, віддалені від нього, залишені напризволяще. Вже настав час розробити Статут Сокальської територіальної громади, як цього вимагає закон, Стратегію розвитку громади на перспективу, напрацювати Інвестиційний паспорт громади з охопленням всіх територій, що «опинились» в складі громади, щоб дії не виглядали спонтанними, щоб люди на місцях розуміли, як працює система і як громадянам міста та селища, в селах, ГО, ініціативним групам знайти себе в цій системі. Поки що живемо день за днем, – ні Стратегії розвитку, ні реальних інвестиційних пропозицій, ні Статуту громади. Комусь добре і так, але так не має бути. Чи може має?
Володимир ЧУБ,
директор Савчинської ЗШ І-ІІІ ступенів, депутат Сокальської районної
ради VII скликання.