На запитання редакції відповідає депутат Сокальської міської ради від Української Галицької Партії Андрій ГНІДЕЦЬ
ДОСЬЄ:
– депутат Сокальської міської ради з листопада 2020 року;
– голова міської організації Української Галицької Партії;
– член постійної депутатської комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва;
– закріплений за виборчим округом м. Сокаль, вул. Героїв УПА №№21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29;
– народився у с. Хлівчани Сокальського району Львівської області (нині вже Белзька ОТГ Червоноградського району);
– 2009 році закінчив Львівський національний університет ім. Івана Франка за спеціальністю правознавство, магістр з права, адвокат;
– працює провідним юрисконсультом в КП «Сокальжитлокомунсервіс»;
– одружений, виховує двох дочок;
– хобі: шахи, футбол та велоспорт;
– громадська робота: організація проведення толок, громадських заходів, допомога ГО «ЗООЗАХИСТ» та інші.
– контактна інформація депутата: тел. 0730304919; ел. пошта: gnidezandrij86@gmail.com
– Андрію, вперше отримали мандат – Вас обрано депутатом Сокальської міської ради. Яке загальне враження?
– Ми живемо в часи адміністративно-територіальної реформи в Україні, що полягає у наданні більших повноважень органам місцевого самоврядування (децентралізації) і зміні адміністративно-територіального поділу. Замість понад 11000 місцевих рад сформовано 1469 спроможних територіальних громад. А замість 490 районів – 136 нових районів. Основні повноваження рад районів перейшли на нижчий (ради громад) і вищий (ради областей) рівні. Тому на сьогодні Сокальська міська рада, як й інші громади, працює 24 години на добу для того, щоб мешканці отримували адміністративні послуги вчасно і не відчули незручностей від переходу повноважень від одних органів до інших.
Для того щоб бути ефективним депутатом необхідно пройти навчання, тому беру участь у різноманітних онлайн-курсах, зокрема, таких як:
– Місцевий депутат – фахівець у міському господарстві, організованому Школою місцевого самоврядування;
– Щодо організації основних аспектів організації ефективної роботи депутатів місцевих рад, організованих ULEAD Львівським регіональним офісом;
– Особливості підготовки до проєктів місцевих ініціатив – спікер експерт Святослав Херович;
– Вивчали земельні питання разом із депутатом обласної ради Юрієм Фольварочним;
– Статут як конституція громади, що потрібно врахувати при написанні цього документа – разом із експертами органів місцевого самоврядування;
– Бути чи не бути якісній медицині у Сокалі – разом із Олександром Ябчанкою;
– Зум-конференція з головою комісії культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іваном Щурком.
Проведені заходи дозволили вивчити правову базу, основні аспекти побудови місцевого самоврядування, визначити зони відповідальності та повноважень місце-вих депутатів.
– Що скажете про перспективи Сокальської громади та способи наповнення бюджету?
– Так, основна проблема новостворених громад – це їх бюджет. В одних вони менш більш збалансовані, таких меншість. Громади відчувають гострі проблеми із фінансовими ресурсами та можливістю наповнення бюджету. Ні для кого не є таємницею, що основним джерелом наповнення місцевих бюджетів є податок на доходи фізичних осіб. Він становить найбільшу питому вагу надходжень по області, а саме це 65-70% від всіх надходжень до місцевого бюджету. Отже, чим більше робочих місць, тим більше надходжень до Сокальської громади, тому в цьому напрямку зараз і працює голова громади разом із депутатським корпусом.
Але не потрібно забувати, що є й інші не менш дієві механізми за допомогою яких можна залучити кошти до громади, більше того вони доступні кожній людині, потрібно докласти лише деякі зусилля. Це, зокрема, конкурс місцевих ініціатив, який проводить Львівська обласна рада. Цього року разом з колегами Ольгою Возьною – депутатом Белзької міської ради, Світланою Новосад – депутатом Сокальської міської ради, Максимом Брезовським – депутатом Белзької міської ради, експертом Святославом Херовичом, спеціалістом Сокальської міської ради Марією Семенчук та іншими, працював по десяти проєктах в межах Червоноградського району. Нам вдалося залучити близько півмільйона гривень коштів бізнесу та жодної гривні з кишені громадян. Особисто написав два проєкта. Це: «Капітальний ремонт покрівлі корпусу №2 Княжівської загальноосвітньої школи I-III ступенів, вул. Центральна, 60, с. Княже Львівської області» та «Влаштування (будівництво) вуличного освітлення у с. Хлівчани по вул. І. Франка Белзької міської ради Львівської області».
Маю велику надію, що експертна комісія оцінить нашу роботу, і ми зможемо отримати кошти на їх співфінасування.
Завдяки конкурсу проєктів місцевих ініціатив можна:
– залучити додаткові кошти для громади з обласного бюджету;
– покращити благоустрій громади, що, безумовно, сприятиме підвищенню загального рівня життя, покращенню умов проживання населення і підвищення загальної культури жителів громади;
– зменшити витрати бюджетних коштів громади на реалізацію цих проєктів;
– підвищити рівень взаємовідносин влади та громади.
Для активізації жителів Сокальської громади, а також можливості їм самостійно визначати першочергові та пріоритетні заходи, вважаю, що конче необхідно впроваджувати досвід Львівської обласної ради на нашій території. Тому разом із депутатами Володимиром Пограничним та Мар’яною Яремчук підготували положення про Громадський бюджет. Він є одним з головних аспектів розвиненої громади, адже це відповідає основним цілям демократичного і громадянського суспільства. Положення про Громадський бюджет визначає процедуру подання проєктів на Громадський бюджет, їх відбору, голосування та остаточного затвердження.
Для залучення інвестицій та розбудови громади потрібно провести інвентаризацію наявних ресурсів, здійснити аналіз з метою виокремлення стратегічних пріоритетів розвитку громади, напрацювання алгоритмів дій з метою досягнення поставлених цілей.
– Як складається Ваша співпраця з іншими депутатами?
– На моє переконання в місцевих громадах повинно бути менше політики, а більше конструктиву та спільного бажання покращувати життєві умови мешканців. Досить конструктивною виходить співпраця із Володимиром Пограничним, Олегом Піддубчишиним, Богданом Табаком, Олегом Іванчиною та іншими.
Дуже добре, що Сокальська громада має свого представника в Львівській обласній раді. Депутат Олег Фенчин добре знає всі місцеві проблеми і не стоїть осторонь їх вирішення. Будемо надіятись, що йому вдасться достойно представляти інтереси громади на обласному рівні та спільними зусиллями розвивати Сокальщину.
– З якими проблемними питаннями Ви стикнулись у своїй діяльності?
– Одним із нарізних каменів спотикання та приводом для дискусій було питання обрання старост. Ця ситуація подібна до латання дірок «на ходу», тому що реформа повернула не туди, як тільки було скасовано виборність старост. Це сталося в процесі змін до Виборчого кодексу. Тобто, представника від території не обирають мешканці, а призначає місцева рада за поданням голови громади. Відтак він, перш за все, підданий голови, а не мешканців. І це погано.
Очевидно, рано чи пізно це треба буде врегульовувати, що дозволить уникнути конфліктних ситуацій в майбутньому.
Щодо участі у виконкомах. Послідовно відстоюю позицію, що вони мають формуватися не за територіальним принципом, а за професійним. Це галузеві представники працюють на благо громади, а не кожен тягне ковдру в свій куток.
Добре, що профільна комісія у Верховній Раді України схвалила законопроєкт №4535, яким пропонується внести наступні зміни:
- Староста тепер не буде входити до складу виконкому. Непоодинокі випадки, коли старости становлять суттєву частину виконав-чого органу, відтак впливають
на формування його політики. - При обранні старост будуть проводити громадські слухання – це не вирішує озвучену вище проблему, але вже краще, ніж коли старосту просто призначають без жодного обговорення з громадою.
- Старостинським округом може бути місто, а не лише село, як було раніше. До прикладу, Соснівка у Червоноградській громаді тепер теж зможе мати представника. На черзі розгляд проєкту в залі парламенту, надіюсь його приймуть.
На завершення хочу зазначити: стаття 5 Конституції України передбачає, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ.
Влада повинна враховувати думку жителів ОТГ, а громада має право вільно висловлювати свою позицію.
До депутатів Української Галицької Партії звернулись старости з приводу діловодів. Скаржаться на те, що не можуть самостійно якісно виконувати покладені на них обов’язки. Зимою самі відкидали сніг щоб зайти в будівлю, самі розпалюють пічку, оскільки в приміщені холодно і не можна проводити прийом громадян.
Разом із Світланою Новосад цілком підтримуємо старост і вважаємо, що кожному з них повинен допомогати діловод. Це дозволить:
– зменшити наплив мешканців старостинського округу в Сокальській громаді;
– якісно виконувати покладені обов’язки;
– заміняти у випадку відсутності на роботі старост;
– виконувати другорядну роботу, що дозволить старості зосередитись на більших проблемах.
Крім того, вважаємо, що оскільки старости є членами виконавчого комітету Сокальської міської ради, їм дуже часто доводиться їздити в Сокаль по декілька днів на тиждень. Це складає досить великі витрати на квитки в автобусі, тому, на нашу думку, доцільно зробити проїзд для них безкоштовний.
– Якою б Ви хотіли бачити Сокальську ОТГ наприкінці своєї каденції?
– Я, як і кожен мешканець нашої громади, хочемо щоб у нас був потужний інвестор та робочі місця. Коли будуть підприємства, то й будуть відрахування до бюджету, а це, в свою чергу, дозволить покращувати благоустрій громади та спрямувати кошти на соціальні програми для населення. Тому, в першу чергу, про що повинeн дбати депутат та голова громади – це пошуки інвестора та наповнення бюджету.
Розмову записав Василь СОРОЧУК.