Головна Політика Олег СИНЮТКА: ВІКНО МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ УКРАЇНИ ВІДКРИВ ГЕРОЇЗМ УКРАЇНСЬКИХ ВОЇНІВ

Олег СИНЮТКА: ВІКНО МОЖЛИВОСТЕЙ ДЛЯ УКРАЇНИ ВІДКРИВ ГЕРОЇЗМ УКРАЇНСЬКИХ ВОЇНІВ

Народний депутат України IX скликання від партії «Європей­ська Солідарність», Голова підкомітету з питань забезпечення діяльності народних депутатів Комітету Верховної Ради з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи ВР Олег СИНЮТКА 12 липня побував у Сокалі. Олег Михайлович зустрівся з журналіс­тами газети «Голос з-над Бугу» та ТРК «Сокаль» і відповів на ряд запитань. Деякі з них пропонуємо нашим читачам.

 

– Пане Олеже, Ви неодноразово бували в Сокалі, і як голова Львівської ОДА, і як народний депутат України.  Пам’я­таю вашу присутність у катедрально­му соборі св. ап. Петра і Павла під час приїзду Блаженнішого Святослава. Чим саме Вам запам’ятався старовинний Сокаль?

– Передусім я б попросив людей вірити в Бога, просити в Бога милості для нашого народу і вірити в Україну. А сокальчани, вони, напевно, на Львівщині, такі особливі. Вони дуже відрізняються від мешканців, наприклад, з гірської частини нашої області. Не тому що хтось хороший, а хтось поганий. Насправді, львів’яни всі дуже-дуже патріо­тичні і дуже працелюбні. Але сокальчан відрізняє завжди така особлива доброта. Якщо хочеш знайти позитив на території Львівщини, то приїжджай у Сокаль. Так є клопоти, є проблеми, які напевно, є всюди, в когось більші, в когось – менші. Але оця людська доброта, яка виходить зі середини, то така візитна карточка вашого краю.

– Заговоривши про духовність, то запитаю: яке Ваше ставлення щодо переходу на новий церковний календар і УГКЦ, і ПЦУ? Все почалося з Томоса. А що потрібно, щоб об’єднати всю Украї­ну в цьому напрямку?

– Передусім дуже вдячний і Блаженнішому Святославу, і Блаженнішому Епіфанію, що рішення про перехід на новий календар було прийнято в унісон. Це дуже важливо. Я завжди, при зустрічі із ієрархами Україн­ських церков казав, що хотілося б якнай­швидше. Але не важливо трохи швидше, трохи пізніше, а дуже важливо – разом. Бо два календарі в Українських церквах, це був би поділ. І те, що влада наших церков, ієрархи, Синоди прийняли таке виважене в унісон рішення, яке направду очікували лю­ди, дуже важливо. Бо це поглиблює єдність, яка сьогодні так важлива. Бо що таке є наша Українська греко-католицька церква і Право­славна церква України?  Це дві гілки Київсь­кої церкви Володимирового хрещення. І переконаний, що раніше, чи пізніше Київська церква буде єдиною.

Але нам сьогодні заважають московські попи. І тут справа навіть не в релігії. А спра­ва в тому, що це є феесбешні агенти. Це є п’ята колона, яка під прикриттям церкви насправді проводить свою підривну роботу. І мене дуже дивує тут позиція центральної влади. Тому що переконаний, що українсь­кий парламент давно повинен прийняти рі­шення стосовно заборони цієї п’ятої москов-ської колони. Мова ж не йде про те щоб заборонити комусь молитися. Мова йде про те, що феесбешні агенти не мають права, використовуючи церковні олтарі, проповіду­вати русскій мір. І мене нині дивує позиція Офісу президента, парламентської більшос­ті. Є готові законопроекти, вони пройшли парламентські комітети. І от буде наступне пленарне засідання, і Слуги народу знову відмовилися вносити в порядок денний пи­тання про заборону цієї феесбешної струк­тури. Тут корінь проблеми.

Києво-Печерська чи Почаївська лавра будуть в лоні Українських церков – без сумні­ву, бо це наші святині. Звичайно, нам би хотілося, щоб це відбулося якомога швидше. Бо маємо на це і канонічне право, і юридич­не. Та й маємо на це врешті-решт моральне право. Тому тут сьогодні питання не в цер­квах, а у владі, яка, зважаючи на всі вимоги законодавства, Конституцію України, все одно повинна спонукати до процесу духов­ного очищення України.

Недаремно прізвище Порошенко вписане в Томос. Не тому що він був президентом, а тому що долучився власне до того творен­ня незалежної церкви. І сьогоднішня влада, це її обов’язок, не просто подавати якісь сигнали для суспільства, а діяти. Діяти рішу­че, в правовому полі, але діяти для духов­ного очищення України.

– З якої причини не вносять такі зако­нопроекти  на голосування?

– Я думаю, що тут відсутність тих рішень нічого спільного з моральністю і духовністю не має. Це політичні розрахунки. І від цього стає прикро, бо переконаний, що тут політи­ка не має вмішуватися в духовне, моральне питання українського народу. Тут маємо дія­ти, враховуючи канони церкви, чинне зако­нодавство. Але чітко, рішуче, послідовно і швидко.

Знаєте, сьогодні є вікно можливостей для дуже багатьох добрих справ. Це вікно мож­ливостей для України відкрив героїзм україн­ських воїнів. Збройні сили України створили для українських людей і держави величезні можливості. Час війни, час великих випробувань – це також час можливостей. І сьогодні є час можливостей очистити українські свя­тині від феесбешних агентів. Гріх це не зробити.

– Щодо інших законів, не проголосова­них Верховною Радою, які, зокрема, Ви б виділили з основного за останньої діяльності?

– Парламент сьогодні працює так, що всі позитивні рішення голосуються приблизно конституційною більшістю. А всі негативні рішення, дискусійні, як правило, підтримують 230 депутатів. І за «дивним» збігом обставин це є голоси частин Слуг на­роду, і колишніх з ОПЗЖ. І останній приклад, це законо­проект, який наносить величезну шкоду ма­лому і дрібному бізнесу. Так, коли його обговорювали, то ми, депутати від Єв­ро­пей­ської Солідарності, добилися того, щоб відмінити перевірки, фіскальні зиски з під­при­ємців. Але, на жаль, ми не добилися від­кладення прийняття цього закону. Для бізнесу не стоїть питання наживи, отриман­ня прибутку, а стоїть питання виживання. Я в кулуарах Верховної Ради казав парламен­тарям: «Друзі, будь ласка, скиньте з себе оці дорогі костюми, підіть, поспілкуйтеся з підприємцями, почуйте їх, як вони практично продають товар. Які величезні в них залиш­ки, які величезні в них проблеми. Як галопу­юча інфляція і ріст цін змушують їх вдавати­ся до дуже-дуже неприємних речей по скороченню людей. І в цей момент ми хочемо з підприємців «витискати всі соки». Вони просто закриють свою діяльність, і в кращо­му випадку будуть шукати якесь інше занят­тя, або можливість поїхати з країни. Що доб­рого ми робимо для країни, і для людей? Тут, на жаль, про все те, що ми говорили, за­лишилось не почутим.

На наступній сесії спробуємо заблокувати цей законопроект, і поборотися за права підприємців. Вони організували збір петицій і звернення до Президента Зеленського з вимогою зупинити цей закон. Побачимо як Президент відреагує, і чи справді він розуміє, що сьогодні підприємницьке середовище перебуває в дуже складній ситуації.

Знаєте, тут напевно, слова вдячності на­шим депутатам місцевих рад. Бо вони ближ­че до людей, розуміють їх, тому на сесіях приймали звернення до центральної влади з прохання, з вимогою підтримати підприємців.

Ви уявіть собі цифру, за 2021 рік, за дани­ми статистики, це навіть не рік повномас­штабної агресії, це був тільки рік ковіду, офі­ційно в України припинили свою діяльність 492 тисячі підприємців. Тобто, з двох мільйо­нів підприємців, практично кожен четвертий зупинив діяльність і закрив свій бізнес. Я тільки можу собі уявити, які катастрофічні цифри отримаємо за результатами  повно­масштабної агресії.

– Яка Ваша думка щодо скандального законопроєкту 8401 (особливості опо­даткування у період дії воєнного стану), який підтримали 239 народних депутатів?

– Він прийнятий в цілому, але депутати внесли Постанову, яким заблокували його підписання. І під час наступного засідання буде голосуватись ця Постанова. Якщо її підтримають депутати, то цей закон вступить в силу, або не буде підтримана.

Регламент дає таку можливість, хороший чи поганий, але це є регламент роботи, по­винні його дотримуватися.

Дуже часто справді такі інструменти вико­ристовуються не на користь. І оця історія з депутатом від «Голосу» Цабалем, ім’я якого стало “нарицатєльним”. Пам’ятаєте: колись були тітушки, тепер будуть цабалі. Я просто йому казав в сесійній залі: «Ти не думай, ти просто поїдь до військових, зайди до них в окоп, і поясни, чому ти це зробив». Якщо ти зможеш їм пояснити, нема жодних пи­тань. Але ж ти боїшся до них поїхати. Кажу, давай поїхали разом, але я поїду зі своєю правдою, а ти – зі своєю”. Ну, на жаль, має­мо на сьогодні ту ситуацію, яка є, і мені ду­же прикро, що влада так і не захотіла встановити мінімальні виплати для військових на рівні тридцяти тисяч.

Так, ми добилися відпусток, ситуації з можливістю поставки для військових авто­мобілів з правим кермом. Так ми добилися можливості легше завозити гуманітарні вантажі, полегшення в роботі військово-лікарських комісій. Але ключове питання – питання виплат, на жаль, так і не вирішено.

– Які зараз пріоритетні законопроек­ти готуєте, і, можливо, в найближчій перспективі, вони можуть бути винесе­ні на розгляд сесії?

– В нас є такий маленький успіх, бо прак­тично жодні законопроекти, які готує Євро­пейська Солідарність, не попадають в порядок денний. Але після такої гострої розмови на Погоджувальній раді, ми спо­діваємося, що на наступному пленарному засіданні буде  розглянуто наш проект про бомбосховища. Тому що після цього, коли відбулася ситуація у Києві, ми розробили цей законопроект, внесли його. Питання не в тому, щоб когось карати. Звичайно, що кожен чиновник має відповідає за свої дії. А питання в тому, щоб пришвидшити і дати можливість справді облаштувати ті бомбо­сховища, які не відповідають стандартам. Цей проект передбачає всі ці норми. Дуже дивно було, що практично впродовж півтора місяці не хотіли вносити його в порядок ден­ний. Уявіть собі, що Рада Національної Без­пеки і Оборони розглянула це питання. Прак­тично прийняли ті самі рішення, які ві­до­б­ра­жені в нашому законопроекті. А сам законопроект не вносять в сесійну залу. Ми вже казали представникам від монобіль­шості: «Перепешіть цей закон, замініть депу­татів від Європейської Солідарності, нам це не розходиться. Адже закон треба прий­мати для того, щоб був інструмент, адже це чиїсь життя». Так уже виглядає що його вже розглянуть. Думаю, що навколо нього не буде дискусій. Бо він правильний, він потрі­бен. І це ті рішення, як правило, приймають­ся конституційною більшістю. Адже якщо щось погане, то шукають союз, який, на жаль, складається від Слуг народу і колиш­ніх від ОПЗЖ.

– Чи голосуватимете за президентсь­кий законопроєкт “Про застосування англійської мови в Україні”? Адже там містяться норми, які фактично заборо­няють українську мову в кінопрокаті та знищують українське кінодублювання.

– Вважаємо, дуже важливо сьогодні, щоб мешканці нашої кра­їни володіли іноземною мовою. Бо ми йдемо до європейського, євро­атлатичного співто­вариства. Але це не може бути в жодному випадку на шкоду застосування української мови. Вважаємо, що настільки тяжко і склад­но ми добивалися прав української мови, що сьогодні, навіть «під соусом» більшого застосування англій­ської мови, не може­мо це втратити. Тому однозначно при роз­гляді цього законопроек­ту будемо відстою­вати повноцінне дублю­ванням фільмів українсь­кою мовою. Зви­чайно, дехто ста­вить, що це питання бізнесу, бо безперечно, що в кінотеатрах буде наба­гато менше гля­дачів. Але я вважаю, що, в першу чергу, це питання не бізнесу, а пи­тання нашої іден­тичності. І тут жодних ком­про­місів бути не може, і ми точно нічим не поступимося.

Нас в парламенті дуже мало – 27 чоловік, мала фракція. Але всі знають, якщо законопроекти стосуються мови, армії, Української церкви – то до нас не треба ходити домовля­тися, бо ми або категорично підтримуємо, або будемо робити все можливе, якщо ці законопроекти є шкідливі, щоб їх не підтри­мати. Можемо дискувати по різних питаннях, але якщо бачимо корупцію в законопроек­тах, нас там не буде. Якщо бачимо шкоду інтересам держави – нас там не буде. Якщо, навпаки, це йде на користь Українській армії, то нас не треба впрошувати, і незалежно від того, хто готував цей законопроект.

  • – У Львівській облраді не можуть приступити до виконання своїх обо­в’яз­ків замість вибулих депутати від ЄС, не засідає чи не приймає рішення територіальна виборча комісія. Змінюють голів обласних рад на Західній Україні. Чому і як вийти з цієї ситуації?

– Дивним випадком у Львові більшість територіальної комісії складають представ­ни­ки Слуг народу, ОПЖЗ та Циганської партії. Уявіть собі, що керівника Циганської пар­тії розшукує  Служба безпеки України за державну зраду, а його представник, тут, у Львівській територіальній виборчій комісії, саботує роботу, в унісон з ОПЗЖ та Слугами на­роду. Але що стосується голів обласних рад, в тому числі і Львівської, без сумніву, що це замовлення від влади. Але проста відповідь на запитання – це робота для вста­новлення в Україні авторитарного ре­жиму. Це ті речі, які відбуваються в унісон з усунен­ням мера Чернігова. Яворівський районний суд усуває міського голову Черні­гова, який залишився в місті під час окупації. Всі інші начальники повтікали, він залишився з лю­дьми. І коли ми поїхали в Чернігів, то треба було бачити ставлення людей до Атро­щен­ка. Хороший він чи поганий, судити людям, а не Яворівському районному суду. І це є принципово. Або атака на Кличка. Сьогодні корупційна справа проти міського голови Дрогобича. Це насправді усунення керівників органів місцевого самоврядування для того, щоби встановити авторитарну систему прав­ління.

Через Верховну Раду хотіли провести мож­ливість передачі повноважень між місце­вими органами влади до військово-ци­вільних адміністрацій. Ми казали: так, в Хер­соні ми це розуміємо, там йдуть бойові дії, треба приймати швидкі рішення. Але скажіть, будь ласка, чому усувати в Житомирі, де немає окупації? Чому говорити про це в Тернопільській чи Івано-Фран­ківській областях? Але, встановлення авторитарного режиму, на мою думку, це така проста відповідь на це складне питання. Мені видається, що ситуація є набагато глибшою. Сьогодні 89 відсотків українців хочуть в НАТО і в Європейський Союз. Коли нас візьмуть туди? Коли відпо­відатимемо тим засадничим принципам, які є в цих організаціях. І місцеве само­вря­дування це один з базових засадничих принципів функціонування цих двох європейських євроатлантичних структур. І той, хто сьогодні «вбиває» місцеве само­врядування, той насправді свідомо чи підсвідомо торпедує нашу дорогу до Євро­пейського Союзу і до НАТО. Тому думаю, що  в більшості  своїй це навіть не бажання усунути якогось міського голову чи вста­новити авторитарний режим. Це є мос­ковське замовлення для тих їхніх кротів, які знаходяться в Україні для того знищити нашу дорогу до Європейського  Союзу і НАТО.

– Тоді ваші враження від саміту НАТО у Вільнюсі. Бо є надія, що наступного року у США, де він відбудеться, можли­во вже Україну приймуть?

– Сьогодні пожи­наємо плоди нашої триріч­ної діяльності, точніше бездіяльності. З цьо­го приводу пре­зидент США Байден заявив дуже чітко, і я думаю, що це відповідає ре­альному відно­шенню наших партнерів. Як­що брати Зброй­ні сили України, то беззапе­речно їх з радістю би прийняли до Північно-атлантичного аль­янсу. Тим паче, що внаслі­док російської збройної агресії, ми дуже швидко перехо­димо на стандарти НАТО. Але НАТО це не тільки військо. НАТО – це країна. Ми не можемо прямо в НАТО прий­няти військо, а не прийняти країну. А що таке сьогодні Україна? Це корумпована дер­жава. Хіба в НАТО не знають, що Міноборо­ни в час війни закуповує паливо по 80 гривень за літр? Звичайно, що знає. Хіба там не знають, що в нас закуповують олію в де­кілька раз до­рожчу, я вже не кажу про сумно­звісні яйця по сімнадцять гривень. Вони, звичайно, все це бачать і розуміють. Чи по­трібна їм корум­пована держава – член Пів­нічноатлантичного альянсу? Звичайно, що ні. Чи вони не ба­чать, що сьогодні попира­ється верховенство права? Звичайно, що бачать. Тому, що про суди, про які ми говори­ли, очевидно вони не відповідають стандар­там верховенства правосуддя. Чи не бачать вони сьогодні проблему зі свободою слова? Тут зрозуміло, що наші партнери все бачать, і все розумі­ють. І коли Зеленський захотів нахрапом просто взяти за горло, ну то так не буває.

Ми уже авансом отримали кандидатство в члени Євросоюзу. На жаль, за рік часу з семи вимог, які нам поставили як умови на­шої подальшої перемовної процедури, ми виконали тільки три. Хіба тут винен Євро­союз? Хіба тут винне НАТО? Це вина сьогод­нішніх представників влади, які не роблять ті кроки, за які вони відповідають.

Переконаний, що Україна буде в НАТО. Переконаний, що НАТО потрібне Україні. Але я так само переконаний, що і Україна потрібна НАТО. Але нам не треба дивитися виключно на тих, хто підтри­мує, або нав­паки не бачить нас в членах альянсу. Нам треба точно передусім дивити­ся на себе, і нам треба передусім роботи ті рефор­ми щоби країна відповідала стандар­там Пів­нічноатлантичного оборонного альянсу.

Якщо ми до чергового саміту у Вашингтоні будемо тільки сидіти і говорити, нічого не буде. Нам треба дуже швиденько проводити реформи і виконувати ті завдання, які стоять перед країною. Якщо Україна буде відповіда­ти всім стандартам НАТО, то, повірте, жод­них проблем на прийнятті рішення не буде.

– Щодо децентралізації, то яка по­дальша доля районних рад. Адже всі пов­новаження переходять на місця до громад.

– Існування районних рад передбачено Конституцією України. І для того щоб змінити це, потрібно внести зміни до Конституції на­шої держави. Ці рішення потрібно було прий­мати впродовж 2019-21 років. Під час воєн­ного стану, зміни в Основний закон вносити не можна. Розуміємо всі проблеми, які є з пов­но­важенням районних рад. Більше того, я бачив що дуже багато депутатів ра­йонних рад – хороших, професійних людей, деякі ма­ють великий потенціал, насправді здемо­тивовані відсутністю можливостей впливати на ті чи інші речі. Переконаний, що тут має бути такий загальнодержавний консенсус: або дати районним радам повно­важення і фінансування, або як рудимент, щоб вони перестали існувати. Переконаний, що ця реформа децентралізації, внаслідок якої були створені об’єднані територіальні гро­ма­ди – одна з найуспішніших реформ.

Практика показала, що ОТГ отримали ду­же добрий фінансовий ресурс. Тепер зали­шилось тільки, щоб люди на місцях розумі­ли, що обирають собі того голову, який впли­ва­тиме на їхнє життя, який має зорга­­нізовувати їх. Щоб обирали добрих людей. А добрі люди в Україні точно є.

– Повертаючись до нашого Прибузь­кого краю, яка перспектива копалень? Чи є підтримка шахтарів на державно­му рівні?

– За тих чотири роки, коли я очолював об­ласну адміністрацію, була така істо­рія сто­сун­ків з вугільними підприємствами. Вона роз­почалася з мого першого відвідання, як голови адміністрації, під час страйку по заборгованості й завершилась тим, що на­прав­ду, де міг, і скільки міг, лобіював інте­реси вугільної галузі. І тим паче, що стратегія держави була на перехід від вироб­ництва антрацитної групи (більша частина тих шахт знаходилася на окупованій терито­рії), до переведення ТЕЦ на енергетичну групу, яка видобувається тут, у Львівсько-Волинському вугільному басейні. Ми тоді наростили від­повідно виробництво, запустили без різних корупційних схем фун­кціонування збагачу­вальної фабрики, вирі­шили питання з го­рінням териконів. І мені приємно, що з 2019 року ніхто не говорить про ту проблему, ко­ли диміли, горіли терико­ни. Фактично за цей період часу вирішили цю проблему.

Мені здається, що зараз ключова пробле­ма вугільної галузі, це корупція. Я не можу сказати, що достеменно зараз володію всіма нюансами, але так виглядає, що всі схематози, які існували до того часу коли я був голо­вою ОДА, вони повертаються знову на цей час. Так розумію, що всі ці різноманітні схеми із зольністю, із вологістю і так далі, ну це до добра не приведе. Мені здається, що про шахтарів почали забувати, і на фоні вій­ни просто хочуть їх використати, а не інвес­тувати в розвиток шахт. А це дуже небез­печно.

Енергетична незалежність України – це набагато важливіше, ніж вирішення всіх по­точних завдань. Хто буде потирати руки, як­що закриють вугільні шахти на Львівщині чи на Волині, потиратимуть руки конкуренти з-за кордону. Нам потрібен розвиток. Пере­конаний, вугільна галузь Львівщини має майбутнє.

А з приводу збитковості шахт, то тут ре­цепт дуже простий: треба припинити красти. Стосовно розвитку. Ми без вугільної галузі в Україні для енергетичної незалежності держави, не обійдемося. На жаль, в керів­ництві дуже багато непрофесійних, нефа­хових людей. А вони приймають помилкові рішення, які потім череваті проблемами і для країни, і для регіону. Рішення мають приймати професійні люди, чесні, патріоти краю і галузі.

– Позаду вже більше 500 днів війни, яку розпочала росія. Це, звичайно, раху­ють з 24 лютого 2022 року. Але все ж таки це набагато більше, рахунок йде на роки. Невідомо скільки ще попереду тривожних днів і ночей наші Воїни захи­щатимуть Україну. Сокальчани також чимало вкладають у перемогу. На вашу думку, що для цього ще потрібно зроби­ти, щоб вона настала чимшвидше? Адже бачимо, що ворог нищить все на своєму шляху.  А “калібри” долітають й до Львова, вбиваючи мирних людей…

– Я би сьогодні запитав тих людей, які в березні минулого року кричали що тиждень-півтора, і ми будемо проводити парад пере­моги на Красній площі в Москві. Я би дуже хотів запитати цих людей, свідомо чи несві­домо вони тоді обдурювали суспільство? І всі сьогодні прекрасно розуміємо, що бо­ротьба є дуже не простою. Розуміємо, що ми воюємо з величезною державою, яка має величезну військову потугу. В чому ключ перемоги? Ключ перемоги, по-перше, в на­шій єдності. Ми не маємо жодного права на внутрішню дискусію, на внутрішній конфлікт. Звичайно, що це не має ніякого відношення до боротьби з корупціонерами. Тому ті, що крадуть, вони такі самі вороги як москалі, які воюють проти нас. І нічим не відрізняють­ся. Вони просто виконують замовлення мос­ковських кротів. І для мене вони нічим не відрізняються від вагнерівців, чи інших, які на фронті вбивають наших людей. Тому єд­ність, це дуже і дуже важливо. Друга складо­ва, це наша співпраця з західним світом. Ми сьогодні повинні бути свідомі, що без величезної і фінансової, і військової допомо­ги, нам буде дуже складно реально пере­могти московита. І ці дві складові, на­певно, є основними, які сьогодні є в державі. Ну а тре­тя, що під час війни, чи без війни повинно бу­ти гаслом кожної людини: там, де ти опи­нився, роби все, що від тебе залежить.

Розмову записав Василь СОРОЧУК.

Фото Анастасії  ГОШ.

А тим часом.

Комітет Верховної Ради підтримав за­кон про англійську мову, вилучивши норми про кіно і телебачення. Депутат фракції “Європейська солідарність” Володимир В’ятрович повідомив, що з документа заб­рали всі моменти, які могли б звузити вико­ристання української мови. Зокрема:

– вимога демонстрування англомовних фільмів у кінотеатрах мовою оригіналу;

– зміни до закону про кінематографію;

– зміни до закону про державну мову в частині кіно;

– зміни до закону про медіа про зниження квоти україномовних програм.

Нагадаємо, Президент В. Зеленський ініціював законопроєкт про застосування англійської мови в Україні. Його зареєстру­вали 28 червня. Але українці обурились цим нововведенням, оскільки законопроєкт пе­редбачав збільшення частки фільмів мовою оригіналу. А замість дубляжу мали бути лише українські субтитри.