11 травня у місті Замосць відбувся науковий симпозіум «Історія – Безпека – Європа», організований Староством повітовим у Замості, Академією Замойською, Фундацією польсько-німецької співпраці та Товариством поляків Німеччини. На запрошення старости Станіслава Гжеська участь в урочистостях взяли міський голова Оксана Береза та керуючий справами виконавчого комітету Любов Ребрина.
В рамках симпозіуму була організована закрита тристороння зустріч за участі керівника Замойського повіту старости Станіслава Гжеська, делегації з Німеччини під керівництвом Хйорста Келлера, Федерального Президента Німеччини 2004-2010 років та голови МВФ 2000-2004 рр., голови Червоноградської РВА Андрія Дяченка, Белзького міського голови Оксани Берези.
В межах засідання Оксана Береза щиро подякувала німецькій стороні за гуманітарну допомогу, яка була надана нашій громаді на початку повномасштабного вторгнення. Адже саме завдяки німецьким партнерам ми отримали багато одягу та продуктів харчування, генераторів, які були передані внутрішньо переміщеним особам, що перебували у наших закладах освіти, а також військовим. Також міський голова висловила щиру подяку Старості Замойського повіту, який особисто привозив допомогу для передачі на прикордонний пункт Угринів-Долгобичув, щоб продемонструвати підтримку української сторони.
Одночасно, на прохання Хйорста Келлера, було обговорено сьогоднішні потреби української сторони у зв’язку із триваючою агресією росії. Німецька делегація пообіцяла українській стороні, зокрема, Червоноградському району та Белзькій громаді всебічну допомогу та в подальшому підписання важливого документa, який засвідчить транскордонне співробітництво України (Червоноградського району Белзької громади) – Польщі (Powiat Zamojski)– Німеччини(землі Schwabisch Hall).
На науковому симпозіумі «Історія-Європа-Безпека» в Академії Замойській провідні науковці, політики, експерти обговорювали війну, наслідки та виклики, досвід минулого й сучасні прояви тоталітаризму, питання глобальної безпеки та її етичний контекст, як протидіяти російській агресії та якими можуть бути принципи досягнення справедливого миру.
На симпозіумі виступив голова Червоноградської РВА Андрій Дяченко, який зосередив увагу присутніх на війні, яка зовсім поряд.
Він наголосив: «В уявленні багатьох людей війна – це лінія фронту, де ворог по іншу сторону, і це так, але, крім того вона всюди і наслідки відчуває кожен. Ворожі ракети долітають практично до кордонів країни Євросоюзу, знищують мирні міста, заклади охорони здоров’я, освіти та культури, об’єкти критичної енергетичної системи за 60 кілометрів від того місця, де ми перебуваємо зараз».
А сьогодні спільне завдання демократичних країн не лише зупинити агресію рф і повернути окуповані території, а й використати цей історичний момент для посилення позицій нашої держави на міжнародній арені. Аби нам не було соромно перед нащадками за спільну історію!
У заключному слові виступив колишній керівник пресслужби військової безпеки Польщі генерал Марек Лапінські, який засвідчив свою підтримку Україні у боротьбі з ворогом. Генерал зазначив, що попри усі протиріччя наших народів, усі складні стосунки мають бути в минулому, зараз ми маємо бути єдині та сильні, бо в нас ворог спільний. Необхідно закласти міцну основу для довгострокових стратегічних міжнародних відносин.
Бо тільки разом наша сила.
Юлія СТАРОДУБ.
Фото автора.