Таку назву має транскордонний проект, який буде реалізовуватися на Сокальщині впродовж двох років. Голова Сокальської районної ради Микола Пасько побував у Жешуві (Польща) на річній конференції Програми транскордонного співробітництва «ПольщаБілорусьУкраїна 2014-2020», на якій підсумували перший етап конкурсу проектів, які були подані в межах теми: «Збереження культурної та природної спадщини». Сокальський район взяв участь у конкурсі проектів і став переможцем у цій номінації. Що це за проект, ми попросили розповісти голову районної ради Микола ПАСЬКА.
– Пане голово, розкажіть, будь ласка, більш детально про конференцію у Жешуві.
– Її організовував технічний секретаріат міжнародного проекту «Польща-Білорусь-Україна». А велась мова про підготовку і реалізацію великих міжнародних проектів та був підсумований перший етап – це стосувалося проектів на тему «Збереження культурної та природної спадщини». Ознайомили нас і з критеріями оцінювання проектів. На конкурс подали 345 проектів, у другий тур вийшло 146. Конкуренція була дуже великою, проте Сокальщина за свій проект отримала 94 бали зі 100 можливих і зайняла в рейтингу почесне п’яте місце серед 17 проектів, які були визнані найкращими. Рівень їх написання оцінювали експерти, які зійшлися на думці, що всі проекти виконані на високому рівні. І тому фактично замість 15 переможцями стало 17 проектів. І на дану тематику – це «Збереженні культурної та природньої спадщини» перенесено фінанси з інших проектів.
– Яка вартість цього проекту?
– Загальна вартість проекту складає 1502 тисяч євро. На Сокальський район виділено 340,5 тисяч євро, з них 24 тисячі євро має внести українська сторона. Ці кошти пропонуватимемо включити у власні бюджети сільським радам – співавторам проекту, на території яких буде встановлене відповідне обладнання. Думаю, що ніхто не відмовиться за десять відсотків отримати відповідну інфраструктуру. Я не бачу проблем у реалізації.
– Розкажіть більш детально про цей проект?
– Проект називається «Єднає нас Буг: утворення двох транскордонних, байдаркових, туристичних маршрутів», реалізація триватиме до 2020 року. Його учасниками є тридцять місцевих рад з української сторони, які належать до Золочівського, Буського, Сокальського, Кам’янкоБузького районів та м. Червоноград, декілька населених пунктів Білорусії, оскільки там є Дніпробузький канал, який з’єднує Дніпро з Бугом, та майже сорок гмін з Польщі, яких єднає Західний Буг.
Проект дуже цікавий і має багато «родзинок», наприклад, туристи матимуть можливість поринути у чарівний світ природи і не лише за допомогою сплаву. У зонах відпочинку вони зможуть насолодитись звуками живої природи, а завдяки двом збудованим оглядовим дерев’яним вежам, побачити мальовничі місця Західного Бугу. Цікаво буде і малечі, для яких створять спеціальну комп’ютерну гру, яка навчатиме майбутніх туристів проходити усі ці маршрути по річці Західний Буг, щоб в подальшому заохотити їх до такого активного відпочинку.
– З чого почнеться реалізація проекту?
– Західний Буг – це водна дорога і, як на кожній дорозі, мають бути вказівники та визначені місця відпочинку, готелі і визначні місця, які зацікавили б туристів. З польською стороною ми домовилися, що розробимо універсальний подвірний лист, в який будуть внесені ці дані по маршруту – це 850 км вздовж річки Західний Буг по території України та Польщі. Західний Буг – річка, яка має складне русло, десь воно глибоке, а десь мілководне. Зробити такий опис може лише фахівець байдаркового спорту. Ми хочемо залучити до цієї роботи голову байдаркового клубу в Великих Мостах Володимира Коркішка, який багато років сплавляється по річці і добре знає річку Західний Буг та її притоки.
«Дорожня» карта Західного Бугу має бути складена за єдиними стандартом, який буде застосований як для української, білоруської, так і польської сторін. Крім того потрібно прив’язати ці маршрути до відповідних пам’яток архітектури чи історії, щоб людина не тільки зійшла, щоб перепочити, але й мала інформацію про визначні пам’ятки історій чи архітектури, які є тут неподалік, знала, де вони знаходяться, яка до них відстань. Вздовж берега потрібно встановити вказівники, які б було видно з води. На них має бути вказане місце, де зручно вийти на берег, можна знайти альтанку, перекусити чи відпочити у готелі. Щоб люди комфортно себе почували, коли сплавляються по річці, мали комфортні місця для зупинки через кожні 2025 км.
Друге, в рамках проекту в Сокалі буде створена станція для байдарок, де бажаючі зможуть взяти плавзасіб для подорожі по річці, а інструктор ознайомить з усіма нюансами маршруту та проведе інструктаж щодо сплавляння. Місто вже виготовило детальний план території, де буде збудована байдаркова станція. Крім того, заплановано закупити катамаран, який мав би надавати туристичні послуги. Для реалізації такого масштабного проекту буде проведено декілька тренінгів, на яких навчатимуть людей як працювати у цьому напрямку. Робота розпочинається з виготовлення усіх необхідних документів, для цього встановлено термін – шість місяців.
– Кому належить цей задум?
– Кажуть, що все найкраще виникає спонтанно. Так воно і є. Якось, перебуваючи у Польщі, нас зацікавило древнє містечко на березі Західного Бугу, якому понад тисячу років. Це Дрогічин. Річка там повноводна та широка, має гарні краєвиди. Недарма там проводять Всепольський спортивний фестиваль «500 каяков». Є у них свій байдарочний клуб. Там ми познайомилися з активними людьми, які працюють у органах місцевого самоврядування, особливо, це бургoмістр Войцех. Під час зустрічі якось, мимоволі, зійшлись на тому, що у нас багато спільного, от хоч би взяти річку Західний Буг, яка не роз’єднує наші держави, а з’єднує. Відтак з’явилася ідея написати спільний проект, подати його на конкурс проектів, які реалізовуватимуться у рамках Програми транскордонного співробітництва «ПольщаБілорусьУкраїна 20142020». Польські друзі висловили декілька цікавих ідей, до речі їм належить одна з креативних ідей проекту – зацікавити дітей комп’ютерною грою під час відпочинку дорослих.
Ми пропрацювали свої можливості з іншими районами Львівщини, які погодилися взяти участь у проекті та висловили свої пропозиції. Сокальська міська рада підготувала необхідні документи для входження в цей проект. Першим кроком стало створення детального плану території, де має бути розташований байдарковий центр. Приїжджала до нас делегація з Дрогічина і ми разом оглядали запропоновану територію. Ми дослухалися до їхніх порад, тому що вони мають більше досвіду у цьому, ніж ми, бо успішно реалізовували багато інших проектів. Далі команда Сокальської районної ради працювала над написанням цього проекту, консультувалися з архітекторами, земельниками, екологами, щоб з’ясовувати необхідну інформацію щодо облаштування всіх об’єктів та вказівників. Проведена велика робота. Польські друзі працювали зі своїм маршалком, переконували, оскільки рішення приймалося технічним секретаріатом цього проекту, були задіяні високопосадовці з Польщі та України.
– Це, на Вашу думку, сприятиме розвитку туристичних зв’язків між Україною, Польщею і Білоруссю…
– Байдарковий спорт дуже розвинений у Польщі, тому очікуємо напливу туристів, яким цікавий цей вид спорту та Україна загалом. Адже річка Західний Буг тече з України у Польщу. Якщо хтось з прихильників такого виду спорту захоче отримати більше вражень, то приїдуть в Україну, бо проти течії ніхто не сплавляється.
Мета цього туристичного маршруту об’єднати та здружити активних людей, які займаються байдарковим спортом, ознайомити з цікавими історикокультурними місцями та привернути увагу до проблем екології та охорони навколишнього середовища. І це все здатна зробити річка Західний Буг. Усі зони відпочинку, як в Польщі, так і в Україні, мають бути однаково оформлені та бути комфортними для людей. З іншого боку – це пропаганда активного способу життя та знайомство з краєм та природою.
– А яка доля інших проектів, які подала Сокальська рада?
– Сокальський район подав ще декілька інших проектів, які будуть розглядатися окремо у кожній підгрупі. Це є інфраструктурні проекти, вони стосуються ремонту доріг, закупівлі дорожнього обладнання для ремонту доріг. Крім інфраструктурних, у нас ще є багато цікавих проектів, які спрямовані на медичну безпеку на прикордонній території. Це закупівля медобладнання і медичного автомобіля для нашої лікарні. Одинадцять наших проектів зайшли в другий тур і вийшли на фініш. Але є дуже висока конкуренція – 1 до 12. Тож якщо б хоч один з поданих проектів переміг, це було б великим успіхом. Будемо всіма способами підтримувати наші проекти.
– Коли будуть оголошені переможці проекту в інших темах?
– Другий етап закінчиться до кінця року, третій – до березня 2018ого. Тоді зможемо підбити остаточні підсумки.
Записала Любов ПУЗИЧ.
На знімку: голова Сокальської районної ради Микола Пасько та голова Правління Агенції розвитку курорту «Східниця» Олег Дорош.