Сільське господарство – це галузь, яка у цілому світі дотується державою. Це відбувається через програми прямої підтримки, кредитування та страхування тощо. Вони є ефективні та сприяють розвитку галузі. Українські сільгоспвиробники також хотіли б сподіватись на таку підтримку з боку держави та органів місцевого врядування. У 2017 році будуть діяти такі програми підтримки агропромислового виробництва за рахунок коштів обласного та державного бюджетів. Зокрема, Комплексна Програма підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 20162020 роки. Про її суть, а також інші можливі механізми підтримки аграріїв Сокальщини, розповів начальник відділу агропромислового розвитку Сокальської РДА Олег ТАРАСЮК.
– Чи можуть сільгоспвиробники району сподіватися на фінансову підтримку в цьому році?
– На щастя, всі зрозуміли, що завтра сільського господарства будуємо сьогодні. Тому в 2017 році запроваджено програми підтримки виробників сільськогосподарської продукції. Цього року як для юридичних, так і для фізичних осіб заплановано відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами у банках і кредитних спілках у розмірі 1,5 ставки Національного банку. Крім цього заплановано фінансову підтримку суб’єктів господарювання агропромислового комплексу, тобто як юридичні, так і фізичні особи можуть отримати кредитні ресурси з обласного бюджету на зворотній основі у вигляді пільгових кредитів на реалізацію бізнеспланів. Також заплановано фінансову підтримку суб’єктів господарювання в галузі сільського господарства, фізичним та юридичним особам у вигляді дотації на площу угідь, на яких проводитимуться заходи із збереження та відтворення родючості ґрунтів.
– Що, на Вашу думку, сприятиме розвитку сільського господарства в районі?
– Без державної підтримки галузі агропромислового комплексурозвиток, нарощування виробництва продукції не можливий. Усі розвинуті країни дотують галузь сільського господарства, особливо галузь скотарства. На сьогоднішній день галузь м’ясного скотарства збиткова і для збереження поголів’я ВРХ нарощування виробництва м’яса ВРХ необхідно її дотувати.
– Чи можуть аграрії розраховувати на пільгове кредитування?
– У 2017 році сільськогосподарські підприємства та фізичні особи можуть розраховувати на часткове відшкодування відсотків за користування кредитними ресурсами у розмірі до 1,5 облікової ставки Національного банку України, що діє на дату нарахування відсотків за користування кредитами. Максимальна сума фінансової підтримки протягом бюджетного року для одного сільськогосподарського підприємства, кооперативу складає 200 тис. грн., для інших суб’єктів підприємництва, фізичних осіб – 100 тис. грн. Відшкодуванню підлягає частина плати (відсотків) за кредитами (позиками), основна сума яких використана на потреби, пов’язані з виробництвом сільськогосподарської продукції, на придбання, створення (оновлення) матеріальнотехнічної бази суб’єктів господарювання, сільськогосподарських кооперативів і фізичних осіб.
– Хто може взяти безвідсотковий кредит?
– Учасниками Комплексної програми – переможцями конкурсу бізнеспланів із здійснення діяльності в агропромисловому комплексі на платній та зворотній основі можуть бути як підприємства, так і фізичні особи. Зокрема, фізичним оcобампідприємцям надається у розмірі до 200 тис. грн. терміном до 3 років і з відтермінуванням повернення основної суми зобов’язання до одного року. Іншим суб’єктам господарювання – у розмірі до 500 тис. грн. терміном до 5 років, але вже з відтермінуванням до одного року. Хочу наголосити, що це безвідсотковий кредит на розвиток сільськогосподарського бізнесу, який фінансується за рахунок коштів обласного бюджету.
– На що фермер, керівник агроформування чи селянин зможуть взяти кредити?
– Вони надаються, на придбання сільськогосподарської техніки та технологічного обладнання для забезпечення діяльності суб’єктів господарювання в галузі садівництва, ягідництва, овочівництва, діяльності із виробництва, заготівлі та переробки молока, реалізації молокопродуктів; на придбання (поповнення) племінних тварин, корів і нетелей; на витрати, пов’язані із розвитком дрібного тваринництва (вівчарства, козівництва, кролівництва, птахівництва тощо), а також бджолярства і рибництва; на витрати, пов’язані із будівництвом, реконструкцією тваринницьких приміщень: на модернізацією їх обладнання, на облаштування доїльних залів, молокопроводів, забійних цехів, пасовищ тощо; на витрати, пов’язані з будівництвом, реконструкцією приміщень для зберігання сільськогосподарської продукції та продукції харчопереробної галузі, у тому числі на придбання холодильного обладнання; на витрати, пов’язані із виробництвом зернових культур (жито, гречка), розвитком органічної продукції, грибів; на придбання високорепродуктивного насіння насінницькими господарствами; на витрати, пов’язані із здійсненням та розвитком діяльності з передпродажної підготовки, переробки сільськогосподарської продукції. Плата за користування кредитними коштами встановлюється в розмірі 5 відсотків річних та сплачується відповідно до порядку, визначеного у кредитному договорі.
– Українські сільгоспвиробники давно мріяли, щоб держава надавала їм дотацію на один гектар угідь, як це є у Польщі. Здається, тепер це стало реальним.
– Так. Заплановано кошти з обласного бюджету на фінансову підтримку юридичним і фізичним особам у вигляді дотації на площу угідь, на яких проводитимуться заходи зі збереження та відтворення родючості ґрунтів. Фінансова підтримка надається: на площу освоєння земель під садівництво, ягідництво, овочівництво, пасовища при умові проведення агрохімічного обстеження земельних ділянок до 400 грн. на один га, але не більше фактичних витрат.
На площу розкислення ґрунтів (вапнування) шляхом внесення вапнякових меліорантів у розмірі до 500 грн. на один га, але не більше фактичних витрат на один га вартості вапнякових меліорантів; на площу збагачення ґрунтів біологічним азотом після використання інокулянтів, азотфіксуючих мікроорганізмів, у розмірі до 160 грн на 1 га; на площу сидерації ґрунтів після проведення посівів сидеральних культур у розмірі до 350 грн на один га. Максимальна сума дотації протягом бюджетного року для сільськогосподарського підприємства складає 200 тис. грн., для фізичних осібпідприємців – 100 тисяч гривень.
– Чи всі сільгоспвиробники району зможуть отримати фінансову допомогу?
– Ні. Для цього потрібно буде подати необхідний пакет документів і взяти участь у конкурсі, який проводитиме департамент агропромислового розвитку Львівської ОДА.
– Чи є ще якісь нововведення, скеровані на підтримку та розвиток сільського господарства?
– Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №130 від 1 березня 2017 року, якою передбачено відшкодування сільськогосподарським товаровиробникам за придбану техніку та обладнання вітчизняного виробництва. Постановою передбачено відшкодування 20% вартості техніки та обладнання придбаного у вітчизняних виробників або їх дилерів через державні банки. Також готується постанова Кабінету міністрів України щодо відшкодування відсоткових ставок за отриманими кредитами в установах банків. З державного бюджету планується відшкодовувати до 2 ставок Національного банку за отримані та сплачені кредити у 2017 році. За детальною інформацією звертатись у відділ агропромислового розвитку Сокальської РДА за телефоном: (03257) 72105.
Інтерв’ю взяла Любов ЗАБЛОЦЬКА.