«ХРЕСНА»
«…Дитинка збиралася зійти з неба на землю і спитала в Господа: «Боже, як я там буду жити?» Господь відповів: «Не бійся! Я приставлю біля тебе твого Ангела-охоронця – Хресну. Вона у всьому допомагатиме тобі», – розповіддю цієї притчі розпочалася презентація книжки «Хресна», написана в жанрі «есей» (спроба, нарис, зважування – жанр художньо-публіцистичної творчості характерний вільним, не обов’язково вичерпним, але виразно індивідуалізованим трактуванням теми) його авторкою – письменницею Оксаною Блащук з с. Завишень.
Батьки народжують дитину для земного життя, а хресні приносять дитину до Божого храму, щоб вона отримала життя духовне. Саме вони мають бути прикладом, як потрібно ставитись до ближніх, як проживати своє життя у вірі й вчити у всіх життєвих обставинах покладатися на Бога. До книжки увійшли біографічні спогади-фрагменти та хвилюючі роздуми ліричної героїні, яка у зрілому віці переосмислює події свого дитинства і юності, віддає шану своїй хресній матері, і з великою любов’ю і щемом серця розповідає про себе і хресну, дитинство та юність, про любов до української пісні, рідного мальовничого Прибузького краю з колоритною назвою: селo Завишень.
Звучали і пісні… Пісні 50-60 років, які співала хресна для неї і яких давно вже не чути – мелодійні, ліричні пісні з глибоким змістом, але, знайшовши старі платівки, Оксана Іванівна змогла перенести присутніх в ті далекі часи, що відбувалися в рідному селі, коли співали ті пісні: «Чи дорогу тобі, може, хтось перебіг, //чи її замели ті вітри барвисті,// чом так рано в саду раптом сніг, ранній сніг,//сніг, як сум, на зеленому листі?»
Книжка складається з десяти розповідей і є великим мовно-діалектно-краєзнавчим матеріалом з додатком пісень і щирою розповіддю батька героїні про її хресну – «цьотку Ганку» – так авторка тоді її називала.
Презентація відбувалася в читальному залі Сокальської центральної публічної бібліотеки. Активну участь в підготовці й проведенні брали: Наталія Криштальська – вчитель мистецтва Сокальської школи-ліцею №3, яка разом з Оксаною Іванівною співала українських народних пісень і відповідала за музичне оформлення; Світлана Криштальська – бібліотекарка дитячої бібліотеки, яка зробила і відтворювала на екран слайдову презентацію; Наталія Козак – бібліотекарка, Ольга Чесак – заступник директора по роботі з дітьми також допомагали у створенні слайдів, і, звичайно, господиня-директорка центральної публічної бібліотеки Христина Дасюк.
Присутні: донечка Оленка, родичі, друзі, знайомі дякували авторці за цікаву і змістовну презентацію книжки; разом співали українських пісень; мали змогу придбати книжку з автографом.
«…Наскільки великий обов’язок того, хто причетний до духовного, хто прийняв запоруку про чесноти, щоби виявити велику турботу, переконуючи, наставляючи, виправляючи, проявляючи батьківську любов… тож тепер і ви, хрещені батьки, знайте, що неабияка небезпека загрожує вам, якщо виявите недбалість» (Святитель Іван Златоустий).
Оксана СУМБАЄВА,
членкиня літературно-мистецького об’єднання «Колос».