Сокальська громада від першого дня вторгнення прихистила в себе сотні внутрішньо переміщених осіб і тепер допомагає тим, хто залишився, бо не має куди повертатись, обжитися на новому місці. Своєрідним центром всебічної підтримки для них став БФ «Карітас»-Сокаль.
– Війна змінила життя мільйонів українців, – розповідає менеджер благодійного фонду Мар’яна Яремчук. – Їм довелося покинути рідні домівки, улюблену роботу та усталені звички й переїхати у невідомість. Декого з них доля привела на Сокальщину, зокрема, в БФ «Карітас»-Сокаль.
Приїжджали різні люди – одні втікали подалі від пострілів, а інші виривались із пекла… Увесь світ був шокований діями росії… Волонтери БФ «Карітас»-Сокаль вислухали кожну історію, переживали з ними біль, підтримували. Їм потрібна була психологічна, моральна та соціальна підтримка.
Пані Мар’яна згадує, як в перші дні телефонували друзі із-за кордону, пропонували допомогу. Це було зворушливо! Невдовзі ми уже отримували гуманітарну допомогу від них – продукти харчування, засоби гігієни, речі для наших захисників на передову та внутрішньо переміщених осіб. Організували роботу гуманітарного центру: для вимушених переселенців надавали первинну гуманітарну допомогу у вигляді продуктових та гігієнічних наборів, а також одяг та ліки. Багато людей приїжджали у тому, в чому вибігли з хати… Згодом надійшла допомога від вихідців із Сокальщини, які живуть у різних країнах світу. І за це їм велике спасибі. Тим часом сокальчанки організували пошиття майок, трусів, розвантажувальних жилетів… Водночас старалися допомагати людям, які залишаються у прифронтових зонах. Довозили гуманітарні вантажі, які там необхідні.
А завдяки співпраці з місцевою владою внутрішньо переміщені особи мали можливість спілкуватися, відвідувати різноманітні заходи у місті, районі, області. Жінки-переселенки об’єдналися в «Жіночий клуб», який функціонує при БФ.
Тут вони могли поспілкуватися, відволіктися від сумних спогадів та побутових проблем, захопитись творчістю під час занять з арт-терапії. Неформальна обстановка і живе спілкування дозволяють об’єднати людей абсолютно різного віку, професій і сфер діяльності.
«Внутрішньо переміщенні особи стараються адаптуватися у нашій громаді, хочуть працювати та бути потрібними. Ми ж створюємо для цього максимальні умови. Спілкування відволікає від важких думок, нові знайомства дають можливість опанувати нові навички. У цьому теж є неабиякий терапевтичний ефект», – зазначає Мар’яна Яремчук. І додає, що для багатьох переселенців евакуація не стала приводом опустити руки: у нових обставинах вони активно волонтерять, стараються допомогти громаді. Таким чином віддячити сокальчанам за все те, що вони для них роблять. Зробити чистішим місто, де проживають понад рік і який став для них другою домівкою.
До прикладу, 30 вимушено переміщених осіб, які проживають в Сокалі, спільно з працівниками комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс», працювали на п’ятьох локаціях міста – впорядковували клумби, підмітали, збирали сміття. Не так давно вони пофарбували міст через річку Західний Буг. Окрім того, з червня 2023 р. завдяки Сокальському центру сприяння зайнятості населення, семеро осіб з числа ВПО, які мають статус безробітного, працюють на громадських роботах в «Карітас»-Сокаль.
БФ опікується також дітьми внутрішньо переміщених осіб, які проживають у Сокальській громаді та дітьми, й потрапили у складні життєві обставини. До Міжнародного дня захисту дітей, завдяки благодійникам з Норвегії та за сприяння Спілки українців у м. Берген, який очолює Володимир Новосад, чиє коріння з Сокальщини, 212 хлопчиків та дівчаток отримали солодкі подарунки. Напередодні Великодня 250 дітлахів одержали взуття з фірмового німецького магазину pantinchen kinderschuhladen. Такому щедрому подарунку посприяли наша землячка Наталія Михалюк-Федорук та Православна Церква України м. Берлін.
Для дітей в «Карітас»-Сокаль працює дитячий простір, де вони мають безкоштовні різноманітні розвиткові та ігрові заняття, ІТ-курси.
Позитивного настрою внутрішньо переміщеним особам додав нещодавній недільний відпочинковий сплав по річці Західний Буг, а дітям – екскурсія в парк дитячих розваг УРУРУ.
– Ми хочемо, щоби Сокальська громада стала тим місцем для переселенців, де вони б почували себе, як вдома, могли знайти в собі сили жити далі, – наголосила Мар’яна Яремчук. – Волонтерство, насамперед, це – взаємопідтримка й взаємодопомога, які сьогодні допомагають українцям переживати важкі часи. Україна зараз дивує весь світ. Віримо в нашу перемогу, молимося, сіємо зерно українства, зберігаємо нашу мову, підтримуємо ЗСУ та рідних, тих, хто втратив синів чи дочок на фронті чи загинув від ворожих ракет, як і тих, кого війна заставила залишити рідні домівки і втікати з дітьми у невідомість! Ми – єдина Україна!
Любов ЗАБЛОЦЬКА.