Головна Листи Червоноградці мають зро­бити вибір: чи хочуть жити в радян­ському місті з радянською...

Червоноградці мають зро­бити вибір: чи хочуть жити в радян­ському місті з радянською назвою, чи в європейському з історичною чи українською назвою

ВИБІР НЕПРОСТИЙ, АЛЕ ПОТРІБНИЙ…

Cьогодні на устах у людей, на жаль, більше мови про пе­рейменування Червоно­града, ніж новини з фронту чи інші більш нагальні проблем, яких теж чимало. І як завжди буває є ті, хто «за», і ті, хто «проти» зміни назви цього населеного пункту. Але як би і хто не старався нав’язати лю­дям думку та відшукати історичний слід від Червенських городів, все таки у нього залишилася радян­ська назва. Хоч ще в перші роки проголошення незалежності Укра­їни була спроба його перейменува­ти. Про це мені розказував тато, який був рухівцем. Він разом з тодішніми проукраїнськими патріотичними активістами піднімав питання про перейменування Чер­вонограда. На жаль, зробити цього не вдалося, бо і тоді прихильники радянщини відстояли її.

Відтоді минуло понад тридцять років. І досі, як це не прикро, на Заході країни, де, здавалось, жи­вуть галичани-патріоти, це місто носить радянську назву?! Добре, що хоч зараз повернулися до цього питання. На жаль, не свідомі жите­лі міста, а через закон про деколо­нізацію, який набув чинності 27 липня 2023 року, нині у Червоно­градській громаді триває жваве обговорення. Прихильники старої назви знову намагаються з усіх сил відстояти її. На щастя, ми живемо у демократичному суспільстві, де усі мають право висловити свою думку. Зате у 1951 році, обираючи назву міста, ніхто не проводив ні обговорень, ні голосувань, а просто прийняли ту, яку запропонувала в угоду вищим партійним керівникам купка активістів-комуністів, серед яких діти енкаведистів, сорокати­сячників. Останніх привезли сюди, щоб зробити колективізацію на селі та розбудовувати шахтарське міс­то, яке назвали Червоноград. Чо­мусь усі замовчують той факт, що на будівництво шахт звозили сюди зеків і різний люд із всього союзу, а місцевих жителів з міста та навколишніх сіл, які були неугодні совєтам, вбивали, вивозили в ГУЛАГи, а родини – в Сибір…

Місто зводили на руїнах україн­ського історичного села Клюсів, яке стерли з лиця землі. Корінним мешканцям та їхнім нащадкам, які повертались зі заслання, не дозволяли селитись у місті, зрідка – в сусідніх селах. Старше покоління червоноградців вперто й наполег­ливо намагається зберегти радян­ську назву, яка для них рідна і нагадує про минуле, яке вони згадують з ностальгією. Багато хто й досі розмовляє на руском язикє, бо при­їхав сюди на роботу з неозорих просторів срср і за кілька десятків років так і не спромігся вивчити української мови.

Вважаю, що ні війни, ні дискусій та полеміки щодо перейменування міст не було, коли б одразу після проголошення України незалеж­ною, звернули увагу на питання державної мови. Як це свого часу зробили країни Прибалтики, де російськомовні громадяни мали вибір: вивчити мову і розмовляти нею або ж виїхати в московію.

В Україні має бути єдина держав­на мова – українська. Досить мані­пулювати мовним питанням, мов­ляв, «какая разница», для «чево» ви ж нас «понімаєте». Чомусь коли почалося повномасштабне втор­гнення росії в Україну, після обстрі­лів та звірств рашистів, більшість жителів сходу та півдня перейшли на українську. До багатьох тоді дій­шло, наскільки важливо якою мо­вою ти розмовляєш. На жаль, трохи оговтавшись від пережитого, ті ж громадяни знову почали «што­кати» і «дакати». Хіба ці особи не діють в інтересах росії, проти Украї­ни та свого народу?! Невже не ро­зуміють чи не хочуть розуміти, що мова є важливою ознакою націо­нальної безпеки. Вона об’єднує. І доки у нас розмовляють росій­ською, шанувальники колишньої тоталітарної держави, не полиша­тимуть думки щодо відтворення більшовицької імперії колишнього срср. Вони прагнутимуть йти «ос­вобождать своих граждан», щоб загарбати нашу територію.

…Війна змінила наше життя на «до» і «після», змінила нашу свідо­мість і ставлення до країни-агре­сорки, армія якої несе лише смерть та руїни, вбиває ракетами та шахедами дітей, жінок, літніх людей, руйнує вщент українські міста. Піс­ля такого вони ніяк не можуть мати радянські назви.

Я переконаний, що жителі Чер­вонограда приймуть це нелегке рішення і перейменують своє рідне місто. Цікавих пропозицій є дуже багато. Має право на життя й стара історична назва міста – Кристино­піль, за яку нині більшість червоно­градців. Хтось каже, що Кристи­нопіль – це польське. Але так склалося. На жаль, така історія наших земель, які перебували і під Ав­стро-Угорщиною, і Польщею, і були у складі срср.

Хтось зауважить, що поляки теж воювали з українцями. Але давай­те будемо чесними: хто «роздмуху­вав» війну між нами? Москалі, які зав­жди діяли підступно. До прикладу, енкаведисти переодягалися у фор­му вояків УПА, робили набіги на села і вирізали поляків, аби зіштов­хнути і налаштувати поляків проти українців. Бо відомо, де двоє чуб­ляться, то третій користає. І мос­каль користав: завойовував і від­бирав території, бо знав, що йому ніхто не дасть належної відсічі, бо воюють між собою. А де є війна, там нема єдності, а є кров, смерть, ненависть, бажання помсти… Нам сьогодні потрібно винести уроки з історії минулого і пам’ятати, що ук­раїнці – європейська нація, яка нині мужньо і хоробро відвойовує свою рідну землю, право жити і називатися українцями.

Зрозуміло, що район теж не мо­же називатися Червоноградським. Його назва, на мою думку, має по­ходити від назви райцентру. Якщо буде Кристинопіль, то має бути Кристинопільський район, якщо оберуть назву Шептицький, яку та­кож пропонують, то Шептицький. Хоча і Сокальський район також звучав гарно… Має право на життя й назва Прибузький чи Надбузький, бо усі міста та села примикають чи стоять на березі річки Західний Буг. Тут думаю, ще треба радиться і думати, бо нашим дітям і внукам жити в цьому районі, а головне до­тримуватись закону. Тоді не буде проблем та маніпуляцій.

Сьогодні жителі міста мають зро­бити вибір: чи хочуть жити в радян­ському місті з радянською назвою, чи в європейському з історичною чи українською назвою. Вибір непростий, але потрібний, якщо ми хочемо жити в незалежній Україні, то маємо раз і назавжди позбутися совєтських назв і стереотипів. І чим скоріше це зробимо, тим кра­ще. Не треба це відкладати на піс­ля війни. Давайте зробимо такий подарунок українським захисни­кам, які своєю кров’ю нині пишуть історію незалежної України.

 

Ігор ХОМЯК,
депутат Сокальської
міської ради.