Головна Листи Історія розвитку анестезіологічної служби в Сокальському районі

Історія розвитку анестезіологічної служби в Сокальському районі

АНЕСТЕЗІОЛОГІЧНА СЛУЖБА РАЙОНУ ПРОДОВЖУЄ ДОБРІ ТРАДИЦІЇ ПОПЕРЕДНИКІВ

В усі часи різні народи світу шукали засоби і методи, які змогли б побороти або зменшити біль. З перемінним успіхом народи древнього Єгипту, Китаю та Київської Русі застосовували різні галюциногенні трави, настоянки, зілля, алкоголь, перетискання судини та всі ці методи були дуже шкідливі й часто небезпечні для життя хворого. Історія анестезіології, як напрямку медицини, бере початок з 16 жовтня 1846 року, коли Вільям Мортон вперше провів наркоз ефіром пацієнту з пухлиною підщелепної ділянки в Масачусетській лікарні м. Бостон (США). Хоча існують докази того, що такі процедури проводилися і раніше, але саме ця набула великого розголосу. На наших теренах першим почав застосовувати наркоз для знеболення в 1847 р. Микола Пирогов, визначний воєнний хірург і науковець.

Історія розвитку анестезіологічної служби в Сокальському районі є своєрідною, що обумовлено специфічним розташуванням лікарень. Перший наркозний апарат «Красногвардеєць» появився на наших теренах у Великомостівській лікарні. Наркози проводили хірурги Данило Дуда, Павло Рішняк та Микола Семенович, (до цього часу для знеболення під час оперативних втручань використовувалася місцева анестезія).
До 1961 року в Сокальській лікарні наркоз проводився за допомогою сітчастої маски Есмарха. Процес був доволі трудомістким та мав важкі побічні ефекти як для пацієнта, так і для медичного персоналу. Введенням наркозу займалися хірурги та працівники операційного блоку – це завідувач хірургічного відділення Роман Фенчин, хірурги – Олексій Місюренко, Євстахій Андрусів, Мирон Галягродський.

В 1961ому лікар Галягродський придбав перший наркозний апарат УНА в Сокальській лікарні, який самотужки зібрав, і використовував для проведення наркозів з використанням закису азоту та ефіру. Першою сестроюанестезисткою Сокальської ЦРЛ була Марія Іванова, яка почала працювати з 1963 р. Поступово служба розростається і збільшується кількість працівників. З 1967 р. допомагає лікареві медсестра анестезиста Катерина Демчук, а з 1970ого – Нюся Биць, яка трудиться й до сьогодні. Першим лікареманестезіологом нашої лікарні був Володимир Саганський, який пропрацював два роки – з 1965 по 1967 роки, опісля – Богдан Соловій (19681978), згодом були Роман Кріль і Роман Крупка.

Паралельно в Белзькій районній лікарні анестезіологічним забезпеченням масковими наркозами ефіром, закисом та фторотаном на апаратах УНАП і «Красногвардеєць» займається Михайло Ващишин. З 1976 року працює анестезіологом лікар Зінаїда Козицька. В лікарні функціонує післяопераційна палата, лікуванням хворих в ній займаються лікаранестезіолог та хірурги.

В 1982ому вводяться в експлуатацію новий п’ятиповерховий корпус Сокальської ЦРЛ, а з 1983 р. Владлен Заболотний стає першим районним анестезіологомреаніматологом. Ним організовано при операційному блоці дві післяопераційні палати, що забезпечені центральною подачею кисню, чотирма наркозно дихальними апаратами. З 1982 р. в операційному блоці введено цілодобове чергування медсестеранестезисток та медсестер післяопераційних палат.

У 1984ому, після завершення навчання у Львівському медичному інституті, сюди скеровують на роботу Олександра Босого, який для анестезіологічного забезпечення оперативних втручань застосовує внутрішньовенний каліпсоловий наркоз. З 1990 року він очолює створене анестезіологічнореанімаційне відділення, яким керує й до сьогодні. Багато зусиль до організації служби докладає тодішній головний лікар Володимир Дмитрук. Збільшується штат, до складу відділення входять дві палати інтенсивної терапії, до нього приєднують операційний блок. У відділенні працюють висококваліфіковані фахівці, які надають медичну допомогу тяжкохворим пацієнтам всіх профілів.

У різні періоди роботи в ньому працювали анестезіологами Олег Свінціцький, Володимир Леонов, Ірина Козицька, Богдан Кліщ, Богдан Дубик, Тетяна Ісаєнко, Наталія Сєрова, дитячий анестезіолог Олег Дикий. Медсестрамианестезистками були Віра Бабська, Марія Александрова, Ганна Остапик, Людмила Рибачук, Зінаїда Годісь, Леся Бедюк, Наталія Козак, Віта Луцась, Галина Рудик, О. Пукас, О. Ворона. Операційними медсестрами – Алла Пристойна, Леся Войтович, Тамара Мизюк, Надія Мушко, Лідія Багрій. Молодшими медичними сестрами – Іванна Ярема, Марія Іванюк, а сестрою господинею – Марія Гладун.

Нині відділення анестезіології та інтенсивної терапії розраховано на шість ліжок, має операційний блок на три операційні (одна ендоскопічна), й призначене для надання висококваліфікованої допомоги хворим з гострими невідкладними станами будьякої етіології, а також забезпечення проведення оперативних втручань хворим під загальною анестезією та інтенсивної післяопераційної терапії з застосуванням нових сучасних методів лікування та моніторингу.

Цілодобове функціонування забезпечують п’ятеро анестезіологів – завідувач відділення Олександр Босий, ординатори Богдан Дубик, Євген Марфюк, Оксана Покоцька, Юліан Макачка, та шестеро медсестеранестезистів – Надія Костенко, Галина Скоблюк, Лариса Мамчур, Нюся Биць, Юрій Мірецький, Галина Чечіль.
Дбають про належний догляд, чергують біля ліжок важкохворих пацієнтів в реанімації, оточують їх своєю любов’ю і увагою та сумлінно виконують приписи лікарів медсестри: Світлана Островська, Оксана Палига, Ірина Кіх, Світлана Максимович, А. Магир, Оксана Мазуркевич, Ніна Гайдук, Галина Полянчук, Ольга Отченаш, Галина Смуляк, Оксана Бігун, Зоряна Баран, Олена Терех, Леся Войтюк, Марія Радкевич, якими керує старша медична сестра Надія Лизун.
Сумлінно дбають про комфорт та затишок у палатах молодші медичні сестри Галина Васильчук, Любов Пилипчук, Ірина Нецькар, Віра Ворона, Христина Кравцова, Надія Білецька. Протягом чергування анестезіологічну допомогу населенню Сокальського району надають анастезіолог та медсестраанестезистка, дві палатні медсестри та молодша медична сестра.

Відділення забезпечене наркознодихальною апаратурою, апаратурою моніторингу та засобами для реанімаційних заходів. Персонал бере участь в мікропроєктах для оновлення матеріальнотехнічної бази, та постійно проходить навчання, a також бере участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях для професійного розвитку. Щорічно проводиться анестезіологічне забезпечення при 9001000 оперативних втручаннях та медичних маніпуляціях, надається реанімаційна допомога понад 600 пацієнтам. Широко застосовуються різні види анестезіологічного забезпечення – це загальна анестезія – седація, тотальна внутрішньовенна анестезія та внутрішньовенна з штучною вентиляцією легень, реґіонарна анестезія – спинномозкова та епідуральна, використовуються сучасні препарати. Троє лікарів відділення з 2015 по 2019 рік брали участь та надавали медичну допомогу українським воїнам на сході України у складі збройних сил та засобів ООС (АТО). Це Євген Марфюк, Богдан Кліщ, Юліан Макачка.

Олександр БОСИЙ, завідувач відділення анестезіології, реанімації та інтенсивної терапії, районний анестезіолог.