Головна Листи «КОЛИ ТИ ПРИХОДИШ ДОДОМУ ВЧАСНО І, БАЖАНО, ТВЕРЕЗИЙ!» Про чоловічі секрети жіночого...

«КОЛИ ТИ ПРИХОДИШ ДОДОМУ ВЧАСНО І, БАЖАНО, ТВЕРЕЗИЙ!» Про чоловічі секрети жіночого щастя

Мабуть, немає нікого мудрішого за матінкуприроду, бо вона з приходом весни дарує дива, пробуджує ніжність та любов у наших душах. Але весна настає не тільки в природі, а й у серцях тих, хто здатен відчувати красу. Кажуть, що краса врятує світ, і цю місію гордо несуть жінки. А хто стоїть за кожним успішним чоловіком? Звісно, жінка! І десь там в душі вона таки чекає на восьме березня навіть більше, ніж на День народження…

Тривалі суперечки про те, що це свято «совкове» насправді не мають жодних підстав. Міжнародний жіночий день був запропонований Організацією Об’єднаних Націй для популяризації та реалізації рівноправності жіноцтва ще 1977 року. Не вважайте мене феміністкою і правонаступницею Клари Цеткін, але я віддам свій голос за те, щоб свято залишили в календарі українців. Історія святкування своїм корінням сягає аж у літочислення Стародавнього Риму, де День жінок – Матроналії, присвячений Юноні Луціне, покровительки шлюбу, жінок та дітей, відзначали 1го березня! Заміжні пані з вінками в руках прямували до храму Юнони, а молоденькі дівчатка йшли у священний гай і на найстаріших деревах розвішували амулети зі своїх локонів! Жінки при надії розпускали волосся і розв’язували усі вузлики на одязі, сподіваючись, що пологи будуть легкими. Чоловіки цього дня підносили римським жінкам дорогі подарунки, найкращими з яких вважались коштовності. Чи потрібне 8 Березня українцям, на цю тему розмовляємо із сокальчанами…

«Жінки взагалі люблять усілякі свята», – посміхається сивочолий чоловік, відповідаючи на моє запитання. «Ну, значить, є за що любити?» – уточнюю і цікавлюсь, які подарунки робить він цього дня. «Це секрет», – лунає з його вуст. Розгублений чоловік не знає що відповісти, звідси, напевно, і «секрет». «А яке місце у вашому житті займає жінка?» – не вгаваю я, сподіваючись, що наступне запитання вже не буде таким секретом. «Певно, друге», – відповідає, але вже не насмілююсь перепитувати, чому друге? Він переконаний, що восьме березня «треба скасувати і лишити тільки День Матері». Щоб якось виправдати себе в мої очах, чоловік аргументує тим, що «якщо нема чоловічого, то немає бути і жіночого свята». А день Збройних Сил України, а День батька, правда, не офіційний, але ж він є! Питаю, чи на День Матері робить подарунки своїм жінкам? «Це секрет», – лунає та сама відповідь, і я розумію, що дуже великий секрет – це, можливо, якась вкрай потрібна річ на кухні – сковорідка. Пригадала, як в одному з львівських магазинів бачила вивіску, написану дотепниками: «Кожному чоловікові, що купив на 8ме березня сковорідку – каска в подарунок!» «А у вас є традиція робити подарунки на 8ме березня?» – запитую ще одного чоловіка в літах. – Ні, тільки на День народження або на інші свята». «А на які саме? – не вгаваю я. «На різні!» – відповідає на ходу і йде геть. Питаю в іншого пана середніх літ, чи справжній чоловік може відбутись без жінки: «Це рідко! І жіноче свято, на мою думку – потрібне, навіть обов’язково! У моєму житті жінка займає перше місце, а на 8ме березня я буду дарувати золото!» «О, то ваша жінка золота? – «Моя жінка – найкраща!» Ще один молодик зізнався, що серед усіх подарунків жінок найбільше можуть зачарувати квіти! Французи з цього приводу так і кажуть: «Не знаєш, що подарувати жінці, подаруй квіти!»

«А у вашому житті жінка яке займає місце?» – запитую в немолодого подружжя, звертаючись до чоловіка. «Зараз жінка скаже на якому вона місці. – «Машина є на першому, а жінка на другому!» – не роздумуючи, відповідає дружина. Не розгубившись, чоловік обіймає її та виправляє: «Ні, кохана, ти у мене завжди на першому місці!» Що і треба було довести! Задоволена відповіддю коханого, вона запевняє мене, що це свято потрібне, і «кожна жінка, насамперед, хоче уваги, і яка не має уваги, то хоча б її відчує 8го березня!» «А от в моєму житті жінка завжди займала і займатиме головне місце», – ділиться думками добродушний молодий чоловік, бо він, виявляється, одружений, тому жінка в нього на першому місці. На запитання, як можна ощасливити представниць прекрасної статі, каже, що ми «такі загадкові створіння, що зрозуміти нас важко, а тим більше догодити», тому на 8ме березня своїй коханій переважно дає гроші, бо за них «жінка може купити собі що завгодно». «І може хай воно вже буде те свято! – висловлюється чоловік на підтримку 8го березня, – бо ми, чоловіки, багато чим зобов’язані жінкам!» Пощастило комусь, подумалось. Правда, таких чоловіків – одиниці, і як підтвердження – наступний респондент.

«Думаю, що це свято не потрібне», – висловлюється не на користь 8го березня чоловік середніх літ, але не знаходить пояснень. «А чи може справжній чоловік відбутись без жінки?» – запитую я, сподіваючись почути конкретну відповідь. «Думаю, що ні, – і пояснює: – Це природою так створено жінку для чоловіка, хіба ні?» «Значить, що? Треба жінку шанувати і зайвий раз не поскупитись на подарунок! А 8го березня – чудовий привід згадати про те, що у ваших руках такий скарб! – «Я таки вважаю, що це свято «совкове!» От мені жінка завжди говорить, головне, щоб ти біля мене був!» Ледь стримуючи сміх, що комусь дуже «пощастило», запитую його, яких подарунків найбільше очікують його жінки, якщо не брати до уваги Міжнародний жіночий день. «То все дуже індивідуально», – каже мій співрозмовник, і пояснює, що найкращий подарунок, це коли «ти приходиш додому вчасно, і, бажано, тверезий!» Геніально! Ось він – середньостатистичний портрет українського чоловіка! «Хай вас люблять!» – бажаю на прощання, і, задоволений нашою розмовою, він віддаляється…
І от що цікаво, аргументовану думку про те, чому потрібно прибрати з календаря українців 8ме березня, я так і не почула. Бо ми маємо День Матері? Але не кожна жінка стане мамою, тим паче, що це свято теж має не українське, а американське коріння. День матері в Україні офіційно святкують лише з 2000 року, а вперше, його відзначення започатковане Конгресом США. Незабаром свято підтримав Союз українок, але в 1939 році радянська влада заборонила його. До речі, маємо ми і День Батька. Українських татусів вшановують в третю неділю вересня, але наразі офіційного статусу цей день ще не набув.

А взагалі, треба відзначити, що любов до чималої кількості вихідних у святковому календарі українців, нам і справді дісталась у спадок від Радянського Союзу. Для порівняння – у Великобританії є лишень 8 державних вихідних, а в нас – 11!
В Інституті національної пам’яті ще минулого року пропонували додати Шевченків день (9го березня) замість 8го березня. А також відмовитися від практики перенесення свят, якщо вони випадають на суботу та неділю, окрім Нового року, Різдва та Великодня. Також планувалось скоротити кількість державних святкових вихідних на рік до дев’яти! Але, коли запитала сокальчан, чи треба переносити свята, коли, для прикладу, День незалежності випадає на неділю, а ще один бонус вихідних переноситься на понеділок, то почула одностайну думку, що треба лишити так, як є. Але такої практики перенесення свят ні в Європі, ні в Америці не існує! Це суто «совкова» традиція, але її старанно відстоюють усі. Бо так звикли.

І наостанок, повертаючись до теми святкування 8го березня. Українці цьогоріч також відпочиватимуть, як і громадяни півтора десятка країн світу, де цього дня встановлений законний вихідний. Правда, з огляду на курс декомунізації, все можливо, що святкування наступного року виявиться під знаком питання. Але якби там не було, дозвольте ще раз нагадати, що за кожним успішним чоловіком стоїть його Жінка. Ми жінки – слабкі, тендітні, ніжні та люблячі Божі створіння, з такою нелегкою ношею – бути терплячими і милосердними дружинами, матерями, бабусями, дочками і сестрами, ми зобов’язані бути берегинями домашнього вогнища, продовжувачками роду, хранительками сімейних традицій. І для повного жіночого щастя таки недостатньо, щоб чоловіки просто приходили додому вчасно і тверезими! Любіть нас, і ми сторицею віддамо вашу любов! І годі вже звинувачувати Клару Цеткін та Розу Люксембург у тому, що вони вигадали це свято. Святкувати чи не святкувати – особиста справа кожного, але для початку запитайтено свою кохану, чи потрібне їй 8ме березня, і якого подарунку вона прагне найбільше? І вважайте, бо часом в стрічці кримінальних новин можна прочитати про те, що 8го березня жінка побила чоловіка двома подарованими тюльпанами. Та жартую я!..

Ірина СЛАВЧАНИК.