21 квітня поточного року вздовж траси Р15 Ковель – ВолодимирВолинський – Червоноград – Жовква по межі придорожньої смуги та лісового масиву урочище «Чорний ліс» Великомостівського лісництва, між м. Великі Мости та с. Сілець Сокальського району, посаджена нова алея з липи серцелистої (звичайної) – Tillia cordata, загальною довжиною 3550 метрів.
Липу серцелисту обрано не випадково, адже саме в цій частині Малого Полісся можна спостерігати унікальне явище – липові та мішані з липою ліси, весняним компонентом яких є шафран Гейфеля, гірський гість на рівнині, занесений до Червоної книги України. На територій району шафран Гейфеля також добре росте в лісах з дубом, грабом і вільхою. Липа служить чудовим сусідом для шафрана, оскільки розвивається пізно, крона утворює ажурну тінь, а її опад збагачує грунти і дає можливість шафрану почуватися на Малому Поліссі як вдома.
Висадили сімсот десять дерев.
Ініціював та став співорганізатором заходу з посадки даної алеї Андрій Сенюк – депутат Сокальської районної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій.
До організації також активно долучилися та виступили співорганізаторами: директор ДП «Жовківське лісове господарство» Степан Сохнацький та лісничий Великомостівського лісництва ДП «Жовківське лісове господарство» Ігор Бочилюк.
Директор ДП «Жовківський лісгосп» Степан Сохнацький підтримав хорошу ідею, і її вдалось втілити в життя. Він, будучи лісничим, уже створив липову алею двадцять років тому на території В’язівського лісництва. Керівник «Жовківського лісгоспу» розповів усім, чому обрали саме ці саджанці, адже як він зауважив, «липа – це дереводовгожитель», вони здатні прожити на одному місці до 600 років. У цього дерева цілюще все: починаючи від кори і гілок, і закінчуючи листям. І, зрештою, провів інструктаж для усіх присутніх, як правильно висаджувати молоді липи в грунт. Саджанці липи безоплатно надало ДП «Жовківське лісове господарство».
Цей захід також підтримало керівництво та депутати районної ради, керівництво районної державної адміністрації.
Участь у посадці алеї взяли: Василь Бойко – заступник голови Сокальської районної ради, депутати районної ради Євгенія Плетінка, Стефанія Мединська, Роман Волос, перший заступник голови Сокальської РДА Ірина Задолинна, керівник апарату Віра Білець, головний спеціаліст ведення державного реєстру виборців Марія Мельник, спеціаліст цього ж відділу Ганна Палка, спеціаліст відділу взаємодії з правоохоронними органами Василь Кравецький, спеціаліст відділу ЖКГ Володимир Коцюба, головний спеціаліст фінансового управління Сокальської РДА Наталія Конічик, провідний спеціаліст відділу містобудування і архітектури Дмитро Коробко, начальник відділу агропромислового розвитку Олег Тарасюк, журналіст ТРК «Сокаль» Ганна Бродюк та інші.
Від ДП «Жовківське лісове господарство» садили саджанці липи лісничі: Великомостівського лісництва – Ігор Бочилюк, Низівського – Михайло Михайлюк, Бутинського – Микола Дудка, Соснівського – Василь Биков, Зіболківського – Роман Купецький, Любельського – Богдан Євдокімов та працівники цих лісництв.
До слова, саджанці лип були доставлені на місце їхнього теперішнього «постійного місця проживання» саме з лісництв.
До участі у заході долучилися також інспектор відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Львівській області Олег Грендус, начальник філії «Жовківська ДЕД» ДП «Львівський облавтодор» Роман Слюсар, працівники 52 державнорятувального поста 22 Державної пожежнорятувальної частини ГУ ДСНС України у Львівській області (м. Великі Мости).
Захід проводився з метою поновлення дерев біля дороги загального користування. Крім цього, під час попереднього обстеження придорожньої смуги, де були проведені роботи по видаленню дерев, яка проходить біля лісового урочища «Чорний ліс», виявлено, що в придорожній смузі ростe декілька трав’яних червонокнижних видів, серед яких рідкісний червонокнижний вид – шафран Гейфелів (Crocus heuffelianus). Чисельність популяції складає від 30 до 100 штук на метрі квадратному. Цей вид є дуже рідкісним на території Європи і охороняється чинним українським та міжнародним законодавством і відповідними конвенціями.
У зв’язку з попередніми роботами, в смузі автодороги були різко змінені умови зростання шафрану Гейфеля. Так, зрубування дерев призвело до збільшення попадання світла на всю її територію. Це сприятиме росту інших трав’яних рослин, які матимуть вплив до зникнення шафрану Гейфеля.
На території району шафран Гейфелів дуже добре росте в лісах з липою, дубом, грабом і вільхою. Тому було прийнято рішення висадити саме алею з липи біля цієї смуги дороги.
Нова алея лип має позитивно вплинути на умови зростання шафрану Гейфеля, та дасть можливість зберегти наявну популяцію, та інші червонокнижні види, оскільки буде створене незначне притінення землі. Крім цього буде поновлено дерева в придорожній смузі (роботи на території району не проводились Службою доріг через відсутність фінансування з 1991 року). Також липова алея позитивно вплине на стан навколишнього природного середовища, та буде виконувати естетичну та соціальну функцію.
Усі були задоволені результатом спільної праці, а Андрій Сенюк запропонував продовжити цю алею до межі району з Жовківщиною уже цієї осені або наступною весною.
Ось так, завдяки співпраці усіх зацікавлених небайдужих сторін, стають реальністю чудові, корисні суспільству задуми.
Кожна така акція доводить, що співпраця ДП «Жовківське лісове господарство» з громадськістю дає чудові плоди. Бо як же всетаки приємно повертатись до рідної домівки, коли тебе зустрічають своїми шумними верховіттями такі рідні липи.
Кожен учасник добре пам’ятає, де посадив іменне деревце, а це приємніше вдвічі – спостерігати за тим, як воно росте, посаджене власноруч. З таких акцій і починається Україна, вона є в кожному з нас: у кожному камінчику і кожній травинці, дорозі додому і в кожному посадженому дереві. Бо хто ж, як не ми, створить належні умови для проживання на своїй землі?!
Галина МУРАВСЬКА, керівник пресслужби ДП «Жовківське лісове господарство».
Андрій СЕНЮК, депутат Сокальської районної ради, голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу, відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій.
Світлини авторів.