Головна Листи Люди з інвалідністю зустрілися з представниками громадських організацій та місцевої влади

Люди з інвалідністю зустрілися з представниками громадських організацій та місцевої влади

У приміщенні асоціації інвалідів Сокальського району люди з інвалідністю зустрілися з представниками громадських організацій та місцевої влади. Це стало можливим у рамках проекту «Соціальні послуги – спільними зусиллями», за фінансової підтримки Європейського союзу в партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень та Спілкою Робітничих Самаритян (Грузія).

В заході взяли участь волонтери Сокальської районної асоціації інвалідів, правозахисники з громадської організації «Кримська діаспора Рівненщини» Ельвіра Шиліна та Євген Новіцький, голова Сокальського Товариства захисту дітей з інвалідністю «Надія» Микола Смусь, а також заступник голови Сокальської районної ради Василь Бойко, начальник управління соціального захисту населення Сокальської РДА Володимир Огінський, директор районного територіального центру Тетяна Бугай, заступник Сокальського міського голови Сергій Марчук.

Голова асоціації інвалідів у Сокальському районі Оксана Кононова розповіла, що в районі проживає близько 6 тисяч людей з інвалідністю, більшість з яких через стан здоров’я, відсутність необхідних умов та доступного середовища не можуть бути активними членами суспільства. Багатьом з них навіть важко дістатись у крамницю, школу чи інший громадський заклад без сторонньої допомоги, бо ті для них недоступні. Вона звернулась до присутніх представників соціальних служб та влади не бути байдужими до неповносправних людей, які мешкають на Сокальщині, допомагати їм у вирішенні наболілих питань, щоб ті відчували себе такими ж повноцінними громадянами, як і усі інші українці. Присутні говорили про актуальні проблеми, задавали питання та отримували на них відповіді, а також слушні поради, що робити, як діяти у тій чи іншій ситуації.

Мимоволі розмова перейшла у конструктивний діалог між людьми з особливими потребами та владою. Перші просили допомогти оформити документи на субсидії чи отримати слухові апарати, а дехто – засоби особистої гігієни… Як пояснив начальник управління соціального захисту населення РДА Володимир Огінський, ні слухові апарати, ні засоби особистої гігієни не віднесені до засобів реабілітації. Колись слухові апарати громадяни могли отримати за рахунок спонсорських коштів, тепер цього немає. Тож потрібно спільно думати як допомогти таким громадянам. Присутні також цікавились про отримання одноразової допомоги та роботу людям з інвалідністю з дитинства. Не обминули й наболілого питання – безкоштовного проїзду в громадському транспорті на приміських автобусах.

В. Огінський старався відповісти на кожне питання, наголошував на нововведеннях, які тепер з’явилися. Зокрема, люди з інвалідністю ІІІ груп загального захворювання, які стоять на обліку на санаторнокурортне оздоровлення, зможуть обирати собі санаторій та згідно з медичним висновком та час, коли вони б хотіли туди поїхати. Він також повідомив, що районна рада прийняла ряд соціальних програм, які скеровані на підтримку вразливих верств населення. На його думку, добрим є те, що порядком відшкодування передбачено штрафні санкції, які стягуватимуться з перевізника. Тепер, якщо є письмова заява пасажира щодо недотримання правил безкоштовного перевезення пасажирів пільгових категорій, то ведеться розслідування. Якщо цей факт підтвердився, з перевізника знімається один відсоток від суми місячного відшкодування. Так районна влада пробує впливати на перевізників. А у Сокальському районі 32 тисячі громадян, це біля 30 відсотків, які мають право на пільговий проїзд. Однак коштів, щоб відшкодувати за всіх пільговиків не достатньо. З другого півріччя держава обіцяє адресну допомогу всім громадянам, які належать до пільгових категорій. І це буде правильно, бо вразливі верстви населення зможуть використати ці кошти на свої потреби, і не будуть щоразу зазнавати приниження з боку водіїв.

– Соціальних питань є дуже багато, – наголосив заступник голови районної ради Василь Бойко. – В Сокальському районі приділяють належну увагу найменш незахищеним верствам населення: виділяються кошти на субсидії, на виплати соціального характеру. Хоча вважає, що було краще, коли б люди отримували достойну заробітну плату чи пенсію, тоді не потрібні були б субсидії чи соціальні допомоги. У цьому році також прийняли ряд програм соціального характеру і виділили з районного бюджету понад 1 млн. грн. на їх реалізацію. На сесії районної ради прийняли й програму підтримки районної асоціації інвалідів та БФ «Карітас«Сокаль», програму по лікуванню хворих учасників АТО, людей з інвалідністю, учасників Революції Гідності. Депутати проголосували й за програму по пільгових перевезеннях та наданню одноразової адресної допомоги для малозабезпечених верств населення. У підсумку, це великі кошти.

Заступник голови районної ради занотував усі проблеми і пообіцяв допомогти їх вирішити. Однак вирішення деяких наболілих питань є в компетенції міської ради. Зокрема, Оксана Кононова попросила заступника Сокальського міського голови Сергія Марчука звернути увагу на пониження бордюр й облаштування пандусами громадських місць і новобудов у м. Сокаль, які були побудовані, на її думку, з грубим порушенням законодавства, зокрема, із сходами в під’їздах, хоча при проектуванні цього можна було уникнути.

Також проблемним питанням є відсутність широкого ліфта у лікарні, який чомусь не зупиняється на другому поверсі та відсутність пандуса між переходом із лікарні у поліклініку. С. Марчук попросив голову асоціації інвалідів Оксану Кононову надіслати листа на адресу міської ради з пропозиціями, в яких місцях найперше потрібно понизити бордюри, оскільки в бюджеті міської ради на це передбачені кошти і це заплановано зробити.

Нікого не залишив байдужим виступ опікуна хлопчика з важкою формою ДЦП – Миколи Смуся, який добре знає проблеми цих родин, бо це діти, які не сидять, майже не розмовляють. Добре, що районна рада уже вкотре прийняла програму підтримки дітей з церебральним паралічем і фінансує їм десятиденне лікування в клініці Козявкіна у м. Трускавець. Цьогоріч туди зможуть поїхати 22 дітей. Але цього лікування їм не є достатньо. М. Смусь запропонував створити реабілітаційний центр, або хоча би масажний кабінет, де б дітям з інвалідністю робили масаж, який потрібний їм щодень. Батьки не завжди вміють і можуть це робити. Але для такого реабілітаційного центру ніяк не можуть виділити приміщення. Чому в лікарні не можуть відкрити такий кабінет? Однак ніхто до нас не прислухається. Управління соціального захисту населення перекладає на плечі медицини, а та не хоче це зробити. Натомість у лікарні знайшлося місце для крамниць, приватних аптек та стоматологічного кабінету.

За словами начальника управління соціального захисту Сокальської РДА Володимира Огінського, каменем спотикання є приміщення, до того ж нема коштів на відкриття нової установи. Однак в районному бюджеті передбачені кошти на лікування дітей ДЦП в клініці Козявкіна, а це 238,7 тисяч гривень. У цьому році в територіальному центрі не надають медичні послуги, бо на це потрібно мати ліцензію. А це можна робити тільки у закладах охорони здоров’я. Масаж – це медична послуга. Тож її мають надавати фахівці.

 

Оксана Кононова наголосила, що це питання піднімається не перший рік, висловила сподівання, що може присутні керівники соціальних служб їх почують, допоможуть його вирішити, тому що саме для цього і проводяться такі заходи. І вони проходять недаремно. Адже після однієї з таких зустрічей одна мама запропонувала підстригати дітей у територіальному центрі. До її пропозиції прислухались і нині діти з інвалідністю можуть безкоштовно отримувати там цю послугу. Вона також відзначила добру співпрацю з цією установою. Директор районного територіального терцентру Тетяна Бугай розповіла про послуги, які можна отримати у них та про діяльність соціальних працівників у районі. Проте зауважила, що терцентр обслуговує повнолітніх людей з інвалідністю.

Асоціація інвалідів – це громадська організація без постійного фінансування, якій потрібна підтримка та допомога громади і небайдужих людей. Дуже добре, якщо є соціальні проекти та підтримка місцевої влади і підприємств, особливо ДП «Датський текстиль». Завдяки їм асоціація продовжує працювати та щороку надавати послуги близько 250 людям з особливими потребами, які звертаються.

Завдяки вищезгаданому проекту, цього року організація дещо розширила свою діяльність. Окрім гуртків ручної роботи, в організації проводяться заняття з арттерапії, які веде Ольга Ровецька; з психологом Іриною Калитовською; фізкультурою та спортом, за що щиро дякуємо відділу молоді та спорту Сокальської РДА. При асоціації також було започатковано заняття з музики з Надією Бокало та створено творчий колектив, який вже виступав на фестивалях у м. Червоноград, м. Рівне та у с. Забужжя.

Оксана Кононова подякувала представникам влади та соціальних служб за те, що відгукнулися на запрошення і прийшли. Наприкінці зустрічі правозахисник із Рівного Ельвіра Шиліна сказала, що вона дещо вражена, бо замість гострої дискусії, яку очікувала почути, стала свідком толерантної розмови за «круглим столом» про актуальні питання, які сьогодні турбують членів асоціації, людей з інвалідністю. Відчула, що тут зібралися ті, хто не є байдужий до потреб людей з обмеженими можливостями. Ще її вразило, що місцева влада йде на співпрацю з асоціацією інвалідів у Сокальському районі, старається її підтримувати, у них є певні напрацювання та спільні плани на майбутнє.

Приємно, що під час виступів обидві сторони чули один одного і старалися знайти спільний вихід з цих питань.

Конструктивний діалог веде до пошуку шляхів та врештірешт вирішення проблем дає людям з особливими потребам надію на позитивні зміни в їхньому житті. Вони відчувають себе не залишеними наодинці зі своїми болями. Адже тільки так ми зможемо стати повноцінною європейською країною.

Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.