Головна Листи Перейменування Червонограду: сокальчани – за відновлення Сокальського району

Перейменування Червонограду: сокальчани – за відновлення Сокальського району

НАМ ДО СЕРЦЯ БЛИЖЧА НАЗВА «СОКАЛЬСЬКИЙ»

Сьогодні ведуться розмови щодо перейме­нування Червонограда, яке входить у список міст, що підлягають переймену­ванню. Вважаю, що давно це треба було зробити та повернути місту його історичну назву Кристинопіль, яке існувало із 1692 по 1951 роки. Червоноград – це молоде, шахтарське, соціаліс­тичне, радянське місто з прокомуністичною наз­вою. До того ж червоний колір, це символічний колір – колір пролитої крові, якою нині окроплені українські землі через криваві бої з російськими окупантами. Хіба це не є вагомий аргумент зміни­ти його назву?! Дехто з старшого покоління нази­ває його російською Красноград. У свідоцтвах і паспортах старшого покоління червоноградців можна навіть зустріти запис, що вони народилися у м. Краснограді Львівської області. Московити нав’язували своє як тільки вміли і могли. І цьому є нагода поставити крапку.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну, змінило свідомість кожного з нас. І зараз смерть українських воїнів, які захищають незалежність України та право українців бути українцями, закликає нас в ім’я їхньої пам’яті на місцях позбу­тися проросійських та радянських монументів, назв вулиць і населених пунктів… І повернутися до свого коріння, до своєї історії та традицій. Згадати свої українські історичні назви.

Не менше хвилює ще й інше: назва району. Мені в голову не вкладається, як так сталося, що під час адміністративно-територіальної ре­форми Сокальський район канув у лету, а нато­мість з’явився новий – Червоноградський? Це ж не справедливо! Адже Сокаль – старовинне місто над річкою Західний Буг, перша згадка про яке датована 1411 роком, має свою славну цікаву історію. За твердженням істориків є документи, які засвідчують, що місто існувало ще раніше. Був же і Сокальський повіт, згодом Сокальський район… Крім того, міста Сокаль більше немає ніде на теренах України та світу. Прикро, що таке давнє, старовинне місто раптово втратило свій статус… І це мене болить, бо тут виріс і живу, тут народились і живуть мої діти… І не хочу, щоб Сокаль занепадав. Хотілось відстановити спра­ведливість. До того ж така нагода, здається, є, бо якщо будуть перейменовувати місто Червоно­град, відповідно зміниться і назва району. Чому б не повернути району стару назву Сокальський. Ця назва для нас рідна і до серця близька.

«За» Сокальський район і моя дружина Люба та син Олег, а також сусіди – Михайло та Ярослав Буськи, родина Йосипа Дмитрука. Єдине хотілося б, щоб державні мужі прислухалися і врахували думку простих пере­січних громадян. І дуже спо­діваємось на це.

Михайло ЛІСНОВИЧ,
житель м. Сокаль.