Головна Листи ПРАВДИВІ ЖИТТЄВІ ІСТОРІЇ

ПРАВДИВІ ЖИТТЄВІ ІСТОРІЇ

Громадська організація Сокальська районна асоціація людей з інвалідністю, спільно з Центральною публічною бібліо­текою, провели презентацію виставки «Була висока трава…», яка створена за підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ). На її відкритті були присутні люди, котрі народились в концтаборі в Німеччині, ті, котрі пережили та пам’ятають часи на­цистської окупації, ті, які працювали, буду­чи ще зовсім маленькими, разом зі своїми батьками, на примусових роботах, а також люди з інвалідністю та інші небайдужі сокальчани.

Очевидні тих часів розповідали, як вони тікали від німців, переховувались, залиша­ючись без батьків, без їжі, і потім знову тікали, але вже від радянських солдатів. Як це, пів життя ховатись, думати про те, як вижити і що поїсти? Коли їх везли у товарних вагонах, їм дали відро снігу, щоб попити і поїсти. І це всім людям, котрі були у вагоні. В кінцевому результаті, кожен третій не вижив…

На плакатах представлені фотографії та історії 28 людей, які були в концтаборах, гетто, на примусових роботах у гітлерів­ській Німеччині або на окупованій вер­махтом території.

Ці правдиві життєві історії належать лю­дям, які й досі живуть серед нас, зокрема, на Львівщині і в інших областях України. На відміну від ветеранів війни, вони мов­чали. Радянська система вшановувала тих, кого вважала героями. А тих, хто був у концтаборах, гетто, військовополонених, на примусових роботах – засуджувала як зрадників. Та зараз, будучи мешканцями вільної України, вони можуть розповісти про свій нелегкий життєвий шлях. І це дуже важливо сьогодні – вільно говорити про свої погляди, любов до Батьківщини і бажання бути свобідними. У часи нацист­ської окупації, будучи дітьми, вони не змог­ли отримати омріяну освіту. Більшість із них постраждала не лише від нацизму, але й від сталінізму. Особлива категорія – люди, які потерпіли від двох режимів.

Виставка «Була висока трава…» симво­лізує почуття тієї маленької дівчинки, яка тоді сховалася у високій траві, щоб її не знайшли нацисти. Та трава врятувала її життя, але не врятувала від тоталітарного режиму, неволі та злиднів. Історії очевид­ців, представлені в плакатах, призначені збагатити наше життя їхнім життєвим та історичним досвідом. Перед нами постає питання: як вони жили і як вижили? Що вони думають про минуле і про теперішнє? Чим їхній досвід важливий для нас і які ми робимо практичні висновки сьогодні?

До презентації цієї виставки долучилися відділ Сокальського бюро правової допо­моги, Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Показ фільму «Боротьба Джа­мали» був дуже доречним та гарно до­повнив зустріч змістовним обговоренням.

Далі плануємо залучати школярів та всіх мешканців нашого краю до відвідуван­ня та обговорення виставки. Це допоможе їм краще зрозуміти історичні події, відчути почуття тих людей, які тоді були їхніми ровесниками або й молодши­ми за віком дітьми, але жили зовсім іншим життям. Сьогодні у нас є на чим задума­тись і є з чим порівняти. Різниця колосаль­на. Нам, українцям, є за що боротися. Ми повинні жити в мирі, завжди бути людьми, відсто­ювати свою гідність, свободу та підтриму­вати тих, кому потрібна допомога.

Оксана КОНОНОВА,
голова громадської організації «Сокальська районна асоціація людей з інвалідністю».