«Це не бандерівці, це ваші люди зробили», – кричала в розпачі. «Молчи, стара, а то убъём»
Трагічні спомини з дитинства все частіше пригадуються мені в період московсько-української війни. Неодноразово чула від двоюрідної сестри моєї бабусі – баби Теклі Ващук з с. Комарів про жахливу подію, яку їй довелося пережити.
Брат її чоловіка Олександр з дружиною Теодорою проживали недалеко комарівської застави. Олександр був добрий кравець, мав швейну машинку, в ті роки рідко в кого була. Люди з навколишніх сіл привозили до нього тканини для пошиття одягу. Він шив одяг і членам сімей працівників застави. Вони часто ходили до нього і приглянулись, що можна пограбувати. Теодора була вагітна і баба Текля приносила їм щоранку молоко. Вранці 6 лютого 1946-ого баба застала страшну картину: Олександр і Теодора лежали вбиті, постіль, підлога, стіни – в крові. В хаті все перекинуто і пограбовано. Баба кинулась на заставу: «Шукайте, хто це зробив». У відповідь почула: «Как кто? Это сделали бандёры». «Це не бандерівці, це ваші люди зробили», – кричала в розпачі. «Молчи, стара, а то убъём».
Керівники застави похоронній процесії дорогою повз заставу йти не дозволяли до цвинтаря, тому мусили йти городами, глибокими кучугурами снігу.
Баба Текля ходила в м. Сокаль до районних органів, вимагаючи розслідування. З нею йшли 15-20 мешканців села. В кабінет заходили з нею 2-3 чоловік, інші на дорозі їх очікували. Боялися, що бабу можуть не випустити, і вона просто щезне. Адже в районних органах їй погрожували теж.
Минуло більше року і якось в недільний день люди вийшли з церкви, що була поруч застави. По дорозі йшли її працівники. Раптом баба Текля кинулась до одного з них, вхопила за сорочку і кричала: «Дивіться, люди, на ньому Олександрів одяг!»
Люди впізнали на капітанові застави Кульбабі одяг вбитого Олександра. Вже були свідки, та сокальським керівникам-комуністам вигідно було, що Ващуків позарізували бандерівці. Розмови про цю жорстокість в навколишніх селах і Комареві не стихали. Згодом, ніби то в Радехові проходив суд, бо Теодора була з Радехівщини. Якиїсь її родич працював там в райкомі партії і підняв цю справу, але бабу, важливого свідка, на суд навіть не викликали. Як в приказці очевидно: «Щуку присудили викинути в річку».
Мені, малій дитині, теж довелося на Волиці бачити страшного вершника комарівської застави. Як згадаю, то ніби бачу його на чорному коні. В школу ще не ходила, тоді не мала 5 років. Літнього дня мама працювала на грядках за стодолою, і я там забавлялася. Сусіднім подвір’ям до городів йшла старенька сусідська баба Марта. Раптом з перелісків і сіножаті з сторони Комарева через город прискакав до неї вершник на чорному коні. Він притиснув бабу до стіни хліва, щось запихав їй в очі (після вона стала сліпою, не бачила) і кричав: «Скажи, де твій син?» Баба голосно плакала. Моя мама стала кричати, щоб він її не мучив. Тоді через грядки прискакав до моєї мами. Притиснув її спиною до стіжка з сіном. Перед нею поставив коня на задніх ногах, а передні торкалися маминої голови, обличчя й грудей. Це було жахливе видовище. Мама кричала і я стала голосити. На щастя, на своєму городі працював директор школи Іван Прокопович і на крик підбіг до нас. Тоді той садист на коні поскакав в бік Комарева. Я виростала, а жахлива картина часто пригадувалася, старалася дізнатися прізвище цього ката. Мама знала, що його називають «Зизоокий Коля» (косив очима, а прізвища його місцеві мешканці не знали).
Працюючи в райлікарні, мені розповіли, що тоді на комарівській заставі працював фельдшером Іван Васильович Шаповалов. Я й розпитала прізвища цих катів.
Комарівська застава була резервна, там працювало до 60 чоловік. Подібні ще були в Порхчі, на Бендюзі та Вільці.
Олександра і Теодору Ващуків зарізали Кульбаба і Козлов. «Зизоокий Коля» мав прізвище Микола Дворяткін. Це був старшина застави, а за національністю – росіянин. Казали, що коли випив, то шукав жертву.
Ще цікавий випадок з свого життя розповів Шаповалов. Він ходив на Волицю до дівчини. Був темний осінній вечір, накрапав дощ. В селі хати майже всі однакові, й Іван помилково зайшов до сусідської хати. Переступив поріг, а за столом сиділи хлопці. Зрозумів – бандерівці. Захвилювався: що робити? Повернутись і втікати, можуть навздогін випустити кулю. Зробити рух до кишені за пістолетом, теж можуть вистрелити раніше. І раптом один з них каже: «Іване, не бійся. Ми тобі нічого поганого не зробимо. Ти до наших людей добре ставишся. Ти нас не знаєш, а ми тебе знаємо. Підходь до столу, наллємо сто грамів, закусиш і йди до Каськи Козловської».
На Волиці Дворяткін впіймав близького нашого сусіда Михайла Климчука, який переховувався від призову в армію. В його ж стодолі мучив кілька годин, поки не замучив. Сусіди чули зойки і стогони сусіда і довго плачучи згадували.
Петро Омелян, двоюрідний брат мого тата, був членом ОУН. За Польщі, в концтаборі Береза Картузька відбув покарання. Повернувшись, був станичним ОУН і переховувався. 13 лютого 1946 року комарівські прикордонники його впіймали і зайнялися любимою роботою. Вранці вкинули в яму на сіножаті за заставою. Дозволу забрати тіло і похоронити на цвинтарі родині не давали. Аж за вісім місяців дозволили, сподіваючись очевидно, що тіло розклалося і слідів катувань вже не видно. Але в ямі була вода, тіло добре збереглося і, одягаючи його, рідні нарахували майже 50 ран кинджалом в легені, в область печінки, живота, викололи очі.
В 70-х роках минулого століття я зайшла в кімнату до господині, в якої винаймала помешкання, біля стола сидів чоловік, з вигляду пияк, і допивав пляшку горілки. Зразу зацікавився хто я, і став випитувати звідки, як моє прізвище. Я назвала, і він голосно запитав: «Чи це твого батька ми спіймали в Комареві?» Зрозуміла, кого він мав на увазі, відповіла, що замучили мого дядька. «Да! Вот ми ему дали», – похвалився. Потім в господині вияснила його прізвище. Це був Молдаков.
Отакі «визволителі», як їх називали в радянські часи, прийшли до нас на Україну. Вони вбивали, мучили без суду і слідства, хоча за законом це не дозволялося, але для них вони були не писані і могли робити, що їм захотілося.
Моя мама, яка жила за трьох імперій (Австрії, Польщі і Радянського Союзу), зробила висновок і говорила: «В Радянському Союзі добре живеться злодіям і повіям».
Скільки людей загинуло, скільки зазнало мук і пролито крові українцями за Україну! І прикро, що тепер на виборах вибирають не патріотів, а московських слуг, і постає вагома небезпека загрози для існування Української Національної Держави.
Марія ОМЕЛЯН,
м. Сокаль.