Головна Листи Щоб не було екологічної катастрофи – мешканці міста звернулися зі зверненням щодо...

Щоб не було екологічної катастрофи – мешканці міста звернулися зі зверненням щодо львівського сміття

Звернення, яке адресоване Сокальському міському голові Вадиму Кондратюку, було зареєстроване в Сокальській міській раді 15 травня 2017 р. Жителі Сокаля просили оприлюднити його під час проведення громадських обговорень питання щодо можливості розміщення твердих побутових відходів, які утворюються у місті Львові на Сокальському сміттєзвалищі 26 травня. Але цього не зроблено. Тому редакція газети друкує його. Звернення такого ж змісту були скеровані в Кабінет Міністрів України, а також у Міністерство екології та природних ресурсів України.

КОЛЕКТИВНЕ ЗВЕРНЕННЯ

Відповідно до даних офіційних сайтів Львівської ОДА та Львівської обласної ради, 21 квітня 2017 року Львівська обласна рада, обласна державна адміністрація, Львівська міська рада та органи місцевого самоврядування області підписали  (надалі – Меморандум) щодо поводження з твердими побутовими відходами (надалі – ТПВ), які утворюються у місті Львові. Дія меморандуму розрахована на два роки.

Так, згідно з п.2.5.2. Меморандуму, інші органи місцевого самоврядування зобов’язуються: розробити окремі тарифи для захоронення ТПВ з м. Львова; укласти угоду з Львівською міською радою терміном на 24 місяці з метою забезпечення належного захоронення ТПВ, які утворюються у м. Львові; забезпечити належне приймання та захоронення ТПВ на полігонах/звалищах, які знаходяться на їх балансі; у разі наявності рішення відповідної місцевої ради про заборону прийому твердих побутових відходів з міста Львова, винести на розгляд сесії питання щодо надання дозволу на захоронення ТПВ, які утворюються у м. Львові.
Зазначений Меморандум підписаний також Сокальським міським головою, що викликає занепокоєння та обурення жителів вулиці Шевченка, оскільки саме наші житлові будинку межують з сміттєзвалищем в м. Сокалі.

За щодобове прийняття ТПВ з м. Львова в кількості 30 тонн, пропозиція Сокальської міської ради щодо об’єктів соціальноекономічного розвитку територій, обсягів та графіків їх фінансування склала 12,5 млн. грн., зокрема, на:
Аналізуючи викладене вище, за два роки на сміттєзвалище в м. Сокалі (полігон ТПВ в м. Сокалі) планується завезти 21900 тонн сміття з м. Львова, що в розрахунку за 1 тонну ТПВ складе 571 гривня.

Також незрозумілим є те, яким чином буде здійснюватися контроль за кількістю прийнятого сміття, оскільки на сміттєзвалищі в м. Сокаль відсутні прилади для обліку обсягів усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів.

В Сокальському районі найбільше у Львівській області забруднені підземні води та грунти внаслідок господарської діяльності гірничо-добувної промисловості, район посідає друге місце в області за забрудненістю атмосферного повітря, тому завезення додаткового сміття може призвести до екологічної катастрофи та надзвичайної ситуації в м. Сокаль та в Сокальському районі, виникнення аналогічного проблеми як Грибовицькому полігоні біля м. Львів.

Також у кінці 2016 року та березні 2017 року, відповідно на території м. Сокаль (колишній завод хімічного волокна) та Реклинецької сільської ради (лісовий масив біля с. Реклинець) було несанкціоновано завезено та вивантажено сміття з м. Львова.

Полігон ТПВ у м. Сокалі експлуатується понад 50 років.
Залишкова місткість сміттєзвалища в м. Сокаль дає можливість ще 23 роки приймати сміття, яке продукується в м. Сокаль та ряді місцевих рад Сокальського району, які також вивозять ТПВ на територію згаданого полігону.

Зазначене сміттєзвалище розміщене в межі м. Сокаль та близько від житлових будинків на вул. Шевченка, що суперечить вимогам пп. 8 п. 2.2 ДБН В.2.422005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування».

Окрім того, сміттєзвалище частково розташоване на території, де раніше проводився видобуток глини та в окремих місцях є зони виходу на поверхню підземних вод (порушено вимоги п.2.3 ДБН В.2.422005).

Тому вважаємо недопустимим приймати сміття з м. Львів, так як через 11,5 року сміття з м. Сокаль та місцевих рад району не буде куди вивозити та захоронювати.

Також при експлуатації сміттєзвалища в м. Сокаль порушуються Правила експлуатації полігонів побутових відходів, затверджені наказом Міністерства з питань житловокомунального господарства України від 01.12.2010 р. №435 (надалі – наказ №435), а саме: пункти 2.1, 5.3, 5.5, 5.9, 5.11, 6.1, 6.7, 6.11.

В порушення вимог п. 2.2 наказу №435, на полігоні ТПВ в м. Сокаль не встановлені автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів.

Окрім того, в недотримання вимог п. 1.4 наказу №435, на територію сміттєзвалища вивозяться рідкі побутові відходи (каналізаційні стоки та фекалії), в т. ч. і спеціальним транспортом комунального підприємства «Сокальжитлокомунсервіс».

У літній період мають місце випадки загоряння полігону ТПВ, що негативно впливає на навколишнє середовище і на здоров’я жителів міста та навколишніх населених пунктів.

Рішенням сесії Сокальської міської ради від 07.06.2016 року №137 « Про розгляд звернення Сокальської РДА щодо надання дозволу на розміщення ТПВ що утворюються у м. Львів на Сокальському сміттєзвалищі» прийнято заборонити КП «Сокальжитлокомунсервіс» розміщувати тверді побутові відходи, що утворюються у м. Львів на Сокальському сміттєзвалищі, а також укладати будь-які договори без погодження їх на профільній депутатській комісії.

Також 03.02.2017 року відбулось засідання депутатської комісії з питань комунального господарства Сокальської міської ради, де розглянулось питання вивезення ТПВ з міста Львова та в результаті розгляду прийнято рішення про відмову в наданні дозволу на вивезення ТПВ з м. Львів на Сокальське сміттєзвалище.

На сесії Сокальської районної ради (рішення від 28.03.2017 р. №249) прийнято звернення до Міністерства екології та природних ресурсів України, Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, Львівської міської ради, Головного управління Національної поліції у Львівській області, Сокальської районної державної адміністрації щодо недопущення несанкціонованого приймання твердих побутових відходів на місцеві сміттєзвалища та завезення сміття на територію Сокальського району.

Окрім того, районною радою прийнято рішення від 16.06.2016 р. №112 зі зверненням до міських, сільських та селищної рад Сокальського району щодо недопущення приймання твердих побутових відходів з м. Львів на місцеві сміттєзвалища.
Враховуючи описане вище, відповідно до статей 5, 7 Закону України «Про звернення громадян», ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 21 Закону України «Про відходи», для недопущення негативного впливу на навколишнє середовище та на здоров’я населення, звертаємося до Вас із вимогою у ненаданні будьяких погоджень та не укладення договорів на приймання твердих побутових відходів з м. Львова на місцеве сміттєзвалище в м. Сокаль, а також про вжиття заходів до належної експлуатації діючого у м. Сокаль полігону ТПВ.

Під зверненням підписалося 107 жителів, друкуємо перші з них.