Головна Листи У салонах краси та стоматологічних кабінетах можна «підчепити» вірусну інфекцію

У салонах краси та стоматологічних кабінетах можна «підчепити» вірусну інфекцію

У Львівській області торік зросли на 20% захворюваності на парентеральні гепатити (вірусний гепатит В та С) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що складає 167 випадків проти 140. Найвищі показники захворюваності на цю нозологію зареєстровані серед осіб 1829 років (37%) та 3039 років (20%). Окрім того, особливо турбує велика кількість хронічних форм парентеральних гепатитів (офіційно зареєстровано 509 випадків). Найбільшу епіднебезпеку становлять особи з безсимптомним носійством збудників (парентеральних) вірусних інфекцій та протікання хвороб в стертій (безсимптомній) формі, в основному, ці хвороби передаються через кров.

За даними епідеміологічного розслідування встановлено, що практично у кожної третьої людини, серед усіх ймовірних шляхів зараження, інфікування пов’язано з проведенням медичних маніпуляцій в закладах охорони здоров’я, а також при наданні перукарських та стоматологічних послуг, проводячи лікування зубів, і т. д.

Згідно з державними санітарними нормами та правилами стоматологічний інструментарій та перукарське приладдя повинні дезінфікуватися та стерилізуватися з подальшим бактеріологічним контролем проведених заходів.

Стерилізатори підлягають бактеріологічному та хімічному контролю після їх установки або ремонту, а також у плановому порядку. Також працівники цих закладів повинні проходити відповідний медичний огляд та гігієнічне навчання.
Найбільшу небезпеку становлять процедури в салонах краси такі, як пірсінг, татуювання, перманентний макіяж, де ще є можливість захворіти шкірними (різні дерматити) та грибковими (трихофітія, мікроспорія, парша) захворюваннями.
Червоноградський міськрайонний відділ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України» періодично інформаційними листами нагадує власникам медичних закладів недержавної форми власності та побутового обслуговування населення про необхідність дотримання санітарного законодавства (проведення дезінфекційних та санітарногігієнічних заходів), проведення внутрішнього лабораторного контролю згідно з вимогами чинного законодавства.

Якщо в медичних установах району проводяться лабораторні дослідження інструментарію, обладнання і т. д. (є відомча баклабораторія), то лабораторні дослідження в закладах побутового обслуговування населення майже не проводиться, а в стоматологічних приватних кабінетах внутрішній контроль проводять лише окремі підприємці. Так, в районі лабораторними дослідженнями охоплено всього 34% усіх стоматологічних та перукарських закладів (дві перукарні, шість стоматологічних кабінетів), в той же час в м. Червоноград – 3540% функціонує шість перукарень, дванадцять стоматологічних кабінетів, не менше є в Сокалі.

Хоча лабораторія Червоноградського міськрайонного відділу ДУ «Львівський ОЛЦ МОЗ України» працює за найнижчими розцінками, але більшість підприємців думають, що біда їх омине, і з легкістю наражають клієнтів на небезпеку. Тож радив би, перш, ніж записатися на манікюр чи до стоматолога, не соромитись і поцікавитись результатами внутрішнього контролю згідно з законом України «Про захист прав споживачів», адже процедура чи маніпуляція в цій установі можуть коштувати здоров’я.

Тарас ШАВАЛЮК, завідувач відділу дезінфектології Червоноградського міськрайонного відділу ДУ «Львівський ОЛЦ МОЗ України»
\