В Україні налічується більше мільйона людей, що страждають онкологічними захворюваннями. Такі дані наводить директор Олена Колесник.
Чоловіки в Україні більше схильні до онкологічних захворювань, ніж жінки. За даними Олени Колесник, кожен•34 чоловік і кожна п’ята жінка знаходяться в зоні ризику розвитку ракового захворювання.
ВООЗ повідомляла про зростання кількості онкологічних захворювань через алкоголь, куріння і ожиріння. За прогнозами організації, число нових випадків раку може в найближчі 20 років, до 2032ого, збільшитися на 70% майже до 25 млн. в рік. Половині з цих випадків можна запобігти, так як вони обумовлені способом життя, йдеться у Всесвітній доповіді з раку.
У Сокальському районі на початок 2018 р. зареєстровано 1713 хворих. Щорічно реєструється понад 200 нових випадків і ця цифра зростає.
Основне місце по локалізації в 2017 р. займають пухлини легень та бронхів – 22 випадки, з них 22% запущені форми. Також на перший план виходять пухлини молочних залоз – 20 випадків, шлунку – 15, жіночих статевих органів (тіло та шийка матки, яйники) – 27. За 2017ий відчутно зросла кількість хворих зі злоякісними захворюваннями ротоглотки, шкіри.
Виявлення злоякісних новоутворів на початкових стадіях є пріоритетним питанням медицини цілого світу, адже в ІІІ стадіях онкологічного процесу хворим можна надати радикальну допомогу, або хоча б досягти ремісії процесу.
У зв’язку з сучасним станом медицини, важким соціальноекономічним становищем в державі, відмічається ріст таких захворювань як туберкульоз та рак, адже для їх раннього виявлення люди повинні регулярно проходити медичні огляди, флюорографічне обстеження легень та вчасно звертатись за медичною допомогою. На жаль, зараз серед населення прослідковується тенденція «поболить та перестане», що призводить до пізнього звернення за допомогою, та «розпалу» захворювання. Банальний кашель чи періодичний біль в животі можуть бути симптомами надзвичайно важких захворювань, які потрібно діагностувати вчасно.
Надзвичайно сумна картина коли на прийом приходить пацієнт із метастазами в лімфатичні вузли шиї, розміром з перепелине яйце, і на питання чому не звернувся раніше, він відповідає, що думав, що пройде. Візуальні форми злоякісних новоутворів це ті, які ми можемо побачити оком, чи виявити при первинному огляді. Основні – це захворювання шкіри, грудних залоз, порожнини рота. Тому раннє виявлення саме цих захворювань є можливим, але головна роль в цьому відведена самому пацієнту.
Важливу роль для виявлення злоякісних захворювань шкіри та грудних залоз займає самообстеження. Що це означає? Всі ми бачили пігментні невуси, або як в народі їх називають «родиме п’ятно» Усі такі новоутвори є потенційно небезпечними. Зміна забарвлення, розміру, форми чи поява виразок повинна одразу насторожувати.
Для жінок важливим є щомісячний огляд грудних залоз. На 79 день менструального циклу жінки віком від 25 років повинні ретельно обстежувати грудні залози. Увагу треба звертати на симетричність та форму ділянок сосків, симетричність самих залоз. Далі пальцями по черзі слід провести обстеження грудних залоз, стоячи перед дзеркалом. Для цього виконуються ковзні рухи за годинниковою стрілкою від основи залоз до ділянки ареоли. Насторожити повинні будьякі ущільнення, виділення зі сосків та об’ємні утвори в товщі залоз.
Також звертаю увагу на проблему злоякісних новоутворів сечовидільної та статевої системи. Варто зауважити, що системний підхід до профілактики цих захворювань дав можливість значно зменшити рівень запущених форм в державах Європи та Америки. Це стало можливим завдяки введенню страхової медицини, обов’язковим пунктом якої є щорічні огляди.
Як відомо найпоширенішими пухлинами сечостатевої сфери у чоловіків є пухлини простати. Першими симптомами є часті нічні позови до сечовипускання. Особливу увагу слід звернути на чоловіків від 40 років. Для цієї категорії чоловіків важливими є щорічні огляди уролога. За даними ВООЗ, основною причиною раку передміхурової залози є запальні захворювання та доброякісна гіперплазія простати. Тому своєчасне звернення та обстеження може врятувати від страшного діагнозу.
Для жінок важливими є щорічні огляди гінекологом та проведення цитологічного дослідження. Досить часто передракові захворювання жіночих статевих органів, а також злоякісні процеси в ІІІ стадії можуть перебігати безсимптомно. Отже, щорічні огляди один з основних методів профілактики.
Також в країнах Європи та Америки існує практика проходження колоноскопії (обстеження товстого кишківника) для виявлення початкових стадій раку та передракових станів. Для цього чоловіки та жінки в віці від 50 років, що 5 років проходять колоноскопію.
На базі Сокальської ЦРЛ можна пройти повний обсяг обстежень. Є достатнє матеріальне та технічне забезпечення. Цього року придбано нове ендоскопічне обладнання (ендоскопічна стійка, гастроскоп та колоноскоп), що дає можливість покращити рівень обстеження травного тракту. Також при підозрі на злоякісні новоутвори лікарямиендоскопістами виконується біопсія та подальше гістологічне дослідження взятого матеріалу для точного встановлення діагнозу. Широко використовується УЗД діагностика, також є можливість виконати УЗД обстеження лімфатичних вузлів та м’яких тканин. У невідкладних випадках на базі хірургічного відділення виконуються оперативні втручання, та симптоматичне лікування пацієнтів із злоякісними новоутворами.
Хворі зі встановленим діагнозом скеровуються у обласний онкологічний диспансер для подальшого лікування. Також проводиться симптоматичне лікування амбулаторних хворих після виписки з онкодиспансеру. Хворі з вираженим больовим синдромом забезпечуються знеболюючими препаратами безкоштовно.
Наостанок хочу наголосити, що наше здоров’я в наших руках. Краще попереджувати хворобу, ніж її лікувати. Ведіть здоровий образ життя, не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі, уникайте стресів, прислухайтесь до свого організму. В здоровому тілі – здоровий дух!
Дмитро РОМАНІВ,•районний онколог.