ЗАКОХАНИХ МАСКИ НЕ ЛЯКАЮТЬ…
Одруження, розлучення, народження, смерть громадян, визнання батьківства, усиновлення, зміна імені або прізвища обов’язково підлягають державній реєстрації. І з усіма цими питаннями люди звертаються у відділи ДРАЦС.
У Сокальський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану прийшла в передобідню пору. Зазвичай тут багатолюдно, адже громадяни звертаються сюди з своїми потребами. Цього дня відвідувачів не було. Як пояснила начальник Сокальського РВ ДРАЦС Віра Шавалюк, в час карантину обмежено перебування людей у відділі, тому працюють за попереднім записом. Така процедура прижилася. Це зручно як для працівників, так і для відвідувачів. Коли раніше потрібно було стояти у черзі, щоб отримати не тільки документ, а навіть консультацію, то станом на сьогодні, згідно попереднього запису, кожен відвідувач має певну годину, що дозволяє людині спланувати день. А консультацію можна отримати, не тільки, записавшись на прийом, а у телефонному режимі або через веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» https://dracs.minjust. gov.ua/. Звернення через веб-портал стало популярним серед молоді, тому часто подають заяву на реєстрацію шлюбу, користуючись цією послугою. Нею може скористатися кожен бажаючий при наявності електронно-цифрового підпису.
Начальник Сокальського РВ ДРАЦС Віра Шавалюк розповідає, що у 2020 році працівники відділу працювали добре та злагоджено. У березні місяці, коли запровадили карантин у зв’язку з пандемією COVID-19, ритм роботи змінився так як і у всіх державних установах. Проте жодного дня працівники відділу не працювали дистанційно. Щоденно вони здійснювали реєстрацію наро-джень, смертей, шлюбів, виконували рішення судів.
«У минулому році, на жаль, демографічна ситуація не тішить. В Сокальському районі зареєстровано 701 народження, з них 345 – у Сокалі, 1588 смертей, серед них 459 громадян померло у Сокалі, тобто по району зареєстровано на 887 смертей більше, ніж народжень. На рушничок щастя стали 309 подружніх пар, серед них 155 – у Сокалі. Сокальським РВ ДРАЦС за 2020 рік надано платних послуг на суму майже двісті тисяч гривень.
Позитивним у минулому році є те, що поменшала кількість реєстрацій шлюбів з іноземцями, їх було всього 6. Наші дівчата зрозуміли, що українським парубкам рівних нема, а в свою чергу і хлопці зробили висновок – українки найкращі у світі.
Із 701 новонародженої дитини переважають хлопчики, їх торік народилось 355, а дівчаток – 346. Хлопчиків найчастіше називали іменами Матвій, Артем, Тимофій, Маркіян, Дем’ян, дівчаток – Анна, Вікторія, Злата, Соломія, Дарина. Часом батьки вибирають для дитини незвичні імена, так як Аарон, Зейн Раял, Левій, Рамі, Аміра, Руфіна, Ясміна. Ми намагаємося, коли батьки приходять реєструвати дитину, порадити їм гарні українські імена, які не менш милозвучні, але не завжди вони прислухаються до наших порад», – розповіла Віра Шавалюк.
Зараз в Україні вже десять місяців тривають карантині заходи, обмежено проведення весіль на багато гостей, а в час посиленого карантину – взагалі заборонено гуляння. Чи одружуються молодята в час карантину? Начальник ВДРАЦСу відповіла: «У кохання меж в житті немає, все залежить від наречених. Є такі, які не бояться карантину і кажуть, що пишне весілля – це другорядне, головне – любов і повага один до одного. Тому реєструють свої шлюби, запрошують на урочисту реєстрацію рідних та найближчих друзів. Є й такі, хто чекає закінчення карантину, бо хоче гарного, пишного, великого весілля. Закоханих не лякають маски на обличчях, головне, що їх очі сяють від любові і щастя».
Запитую працівників РВ ДРАЦСу, які ще нововведення відбулися в сфері державної реєстрації актів цивільного стану? Головний спеціаліст відділу Леся Рудик розповіла, що в грудні 2020-го розпочали реалізовувати пілотну програму «єМалятко» – це комплексна послуга для молодих батьків. За однією заявою, поданою в онлайн, можна зареєструвати народження дитини та отримати до дев’яти державних послуг від різних органів влади, потрібних при народженні дитини. Реєстрація народження дитини завдяки програмі «єМалятко» – це зручно, сучасно і швидко. Зараз при реєстрації народження дитини при заповненні заявки спеціалістом відділу документи в системі обробляються від 1 до 4 днів. Вони автоматично надходять в податкову інспекцію – новонароджене немовля реєструють у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. Ідентифікаційний номер дитини вноситься до свідоцтва про народження. Також одразу присвоюється їй унікальний номер запису в Єди-ному державному демографічному реєстрі (УНЗР). Цей номер також відображається у свідоцтві про народження. Визначають належність дитини до громадянства України.
В 2021 році обіцяють, що до послуги «єМалятко» буде підключено можливість реєструвати місце проживання дитини, батьки отримають призначення допомоги багатодітним сім’ям, буде надана можливість внести інформацію про дитину до Реєстру пацієнтів, – але наразі ці три послуги на стадії розробки.
Леся Рудик наголошує батькам новонароджених дітей, що послугу «єМалятко» вони можуть отримати онлайн, якщо мають електронні цифрові підписи, або ж у відділі ДРАЦС. Реєстрацію народження дитини здійснюють у будь-який робочий день без попереднього запису, надавши відділу такі документи: паспорти батьків, оригінал медичного свідоцтва про народження дитини або електронний висновок, ідентифікаційні номери батьків, УНЗР (за наявності) свідоцтво про шлюб.
У Сокальському відділі державної реєстрації актів цивільного стану залюбки розділяють приємні моменти у житті – народження, шлюб, співчувають і сумують, коли ви-дають свідоцтво про смерть, підбадьорюють при розірванні шлюбу.
Хай буде більше у нашому житті щасливих та позитивних емоцій. Хай у кожній домівці стеляться рушники щастя та лунає дитячий сміх.
Ольга ДЕНИСЮК.
Фото автора.