Головна Листи В Сокальському районі за 2020 рік зареєстровано 701 народження та 1588 смертей

В Сокальському районі за 2020 рік зареєстровано 701 народження та 1588 смертей

ЗАКОХАНИХ МАСКИ НЕ ЛЯКАЮТЬ…

Одруження, розлучення, народження, смерть громадян, визнання батьків­ства, усиновлення, зміна імені або прізвища обов’язково підлягають державній реєстрації. І з усіма цими питаннями люди звертаються у відділи ДРАЦС.

У Сокальський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану прийшла в передобідню пору. Зазвичай тут багато­людно, адже громадяни звертаються сюди з своїми потребами. Цього дня відвідувачів не було. Як пояснила начальник Сокаль­ського РВ ДРАЦС Віра Шавалюк, в час карантину обмежено перебування людей у відділі, тому працюють за попереднім запи­сом. Така процедура прижилася. Це зручно як для працівників, так і для відвідувачів. Коли раніше потрібно було стояти у черзі, щоб отримати не тільки документ, а навіть консультацію, то станом на сьогодні, згідно попереднього запису, кожен відвідувач має певну годину, що дозволяє людині спланува­ти день. А консультацію можна отримати, не тільки, записавшись на прийом, а у теле­фонному режимі або через веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» https://dracs.minjust. gov.ua/. Звернення через веб-портал стало популярним серед молоді, тому часто пода­ють заяву на реєстрацію шлюбу, користую­чись цією послугою. Нею може скористатися кожен бажаючий при наявності електронно-цифрового підпису.

Начальник Сокальського РВ ДРАЦС Віра Шавалюк розповідає, що у 2020 році праців­ники відділу працювали добре та злагодже­но. У березні місяці, коли запровадили карантин у зв’язку з пандемією COVID-19, ритм роботи змінився так як і у всіх держав­них установах. Проте жодного дня працівни­ки відділу не працювали дистанційно. Що­денно вони здійснювали реєстрацію наро-джень, смертей, шлюбів, виконували рішен­ня судів.

«У минулому році, на жаль, демографічна ситуація не тішить. В Сокальському районі зареєстровано 701 народження, з них 345 – у Сокалі, 1588 смертей, серед них 459 громадян померло у Сокалі, тобто по району зареєстровано на 887 смертей більше, ніж народжень. На рушничок щастя стали 309 подружніх пар, серед них 155 – у Сокалі. Сокальським РВ ДРАЦС за 2020 рік надано платних послуг на суму майже двісті тисяч гривень.

Позитивним у минулому році є те, що по­меншала кількість реєстрацій шлюбів з іно­земцями, їх було всього 6. Наші дівчата зро­зуміли, що українським парубкам рівних нема, а в свою чергу і хлопці зробили висно­вок – українки найкращі у світі.

Із 701 новонародженої дитини переважа­ють хлопчики, їх торік народилось 355, а дівчаток – 346. Хлопчиків найчастіше нази­вали іменами Матвій, Артем, Тимофій, Мар­кіян, Дем’ян, дівчаток – Анна, Вікторія, Злата, Соломія, Дарина. Часом батьки вибирають для дитини незвичні імена, так як Аарон, Зейн Раял, Левій, Рамі, Аміра, Руфіна, Яс­міна. Ми намагаємося, коли батьки прихо­дять реєструвати дитину, порадити їм гарні українські імена, які не менш милозвучні, але не завжди вони прислухаються до наших порад», – розповіла Віра Шавалюк.

Зараз в Україні вже десять місяців трива­ють карантині заходи, обмежено проведення весіль на багато гостей, а в час посиленого карантину – взагалі заборонено гуляння. Чи одружуються молодята в час карантину? Начальник ВДРАЦСу відповіла: «У кохання меж в житті немає, все залежить від нарече­них. Є такі, які не бояться карантину і кажуть, що пишне весілля – це другорядне, головне – любов і повага один до одного. Тому реєс­трують свої шлюби, запрошують на урочисту реєстрацію рідних та найближчих друзів. Є й такі, хто чекає закінчення карантину, бо хоче гарного, пишного, великого весілля. Закоханих не лякають маски на обличчях, головне, що їх очі сяють від любові і щастя».

Запитую працівників РВ ДРАЦСу, які ще нововведення відбулися в сфері державної реєстрації актів цивільного стану? Головний спеціаліст відділу Леся Рудик розповіла, що в грудні 2020-го розпочали реалізовувати пілотну програму «єМалятко» – це комплек­сна послуга для молодих батьків. За однією заявою, поданою в онлайн, можна зареєс­трувати народження дитини та отримати до дев’яти державних послуг від різних органів влади, потрібних при народженні дитини. Реєстрація народження дитини завдяки програмі «єМалятко» – це зручно, сучасно і швидко. Зараз при реєстрації народження дитини при заповненні заявки спеціалістом відділу документи в системі обробляються від 1 до 4 днів. Вони автоматично надходять в податкову інспекцію – новонароджене не­мовля реєструють у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. Ідентифі­каційний номер дитини вноситься до свідоц­тва про народження. Також одразу присво­юється їй унікальний номер запису в Єди-ному державному демографічному реєстрі (УНЗР). Цей номер також відображається у свідоцтві про народження. Визначають належність дитини до громадянства України.

В 2021 році обіцяють, що до послуги «єМалятко» буде підключено можливість реєструвати місце проживання дитини, бать­ки отримають призначення допомоги багато­дітним сім’ям, буде надана можливість внести інформацію про дитину до Реєстру пацієнтів, – але наразі ці три послуги на стадії розробки.

Леся Рудик наголошує батькам новонаро­джених дітей, що послугу «єМалятко» вони можуть отримати онлайн, якщо мають елек­тронні цифрові підписи, або ж у відділі ДРАЦС. Реєстрацію народження дитини здійснюють у будь-який робочий день без попереднього запису, надавши відділу такі документи: паспорти батьків, оригінал ме­дичного свідоцтва про народження дитини або електронний висновок, ідентифікаційні номери батьків, УНЗР (за наявності) сві­доцтво про шлюб.

У Сокальському відділі державної реєс­трації актів цивільного стану залюбки розді­ляють приємні моменти у житті – народжен­ня, шлюб, співчувають і сумують, коли ви-дають свідоцтво про смерть, підбадьорюють при розірванні шлюбу.

Хай буде більше у нашому житті щасливих та позитивних емоцій. Хай у кожній домівці стеляться рушники щастя та лунає дитячий сміх.

Ольга ДЕНИСЮК.

Фото автора.