Головна Історія Отець Петро Гардибала: Милосердя – це подвиг, який вимагає самопожертви

Отець Петро Гардибала: Милосердя – це подвиг, який вимагає самопожертви

На знімку: діти, які перебували в «Захоронці» (1939 р.): в центрі – о. Петро Гардибала, поруч – сестри-монахині, вчителька – Євгенія Кохан.

Про милосердя можемо сказати, що воно є подвигом та вимагає самопожертви. Цей подвиг здобувається в постійній праці над собою, в основі якої є очищення серця від гріха. Очис­тити серце можливо тільки завдяки молитві та посту. Завдя­ки молитві людина преображається, воз’єднавшись із Сином Божим, здатна та спроможна творити великі діла (П. Гардибала).

Петро Гардибала народився 11 липня 1910 року, в Ляшках Ярослав­ського повіту. Початкову школу закінчив у рідній місцевості, а гімназію у Перемишлі. В роках 1932–1936 нав­чався в греко-католицькій духовній семінарії в Перемишлі. 9 лютого 1936 року прийняв священичі свячення з рук Перемишльського єпарха Йоса­фата Коциловського. З цього року був адміністратором парафії в Ту­дорковичах Сокальського деканату.

В цей час завершувалися роботи по будівництві в селі церкви і о. П. Гардибала постійно перебував серед майстрів, художників. З 1937 року в храмі відбувалися Богослужін­ня, релігійні ритуали. В кінці тридця­тих років ріс рівень національної свідомості селян. В селі проводилось ряд патріотичних заходів, де о. П. Гардибала брав активну участь. Крім релігійної діяльності, багато часу приділяв духовній і просвітницькій роботі серед населення. За спогада­ми старожилів, о. Петро був доброю та чуйною людиною. Допомагав бід­ним продуктами та одягом, а тим, хто не мав свого поля, давав в оренду землю, яка належала до парафії.

При церкві, в будівлі поруч, було облаштовано «захоронку». Коли батьки працювали в полі, то їхні діти перебували під опікою і наглядом сестер-монахинь та вчителів. Тут вони молились, харчувались. Разом з наставниками розучували вірші, пісні, співали, танцювали, та грали різні рухливі ігри. Їх привчали ціну­вати, берегти і розвивати рідну мову, звичаї та обряди українців. До цього процесу приєднувався і о. П. Гарди­бала.

В селах Тудорковичі, Старгород, де він був настоятелем, проживало українське і польське населення. Всі жили дружно. Католицькі свята від­значали разом, опісля – так само православні. Римо-католики моли­лись в костелі с. Войславичі. Війна все змінила. Під час війни і україн­сько-польського протистояння, о. Петро поділяв горе втрат разом з тудорківчанами.

о. П. Гардибала уникнув пересе­лення на радянську Україну, перехо­вуючись в Ляшках у батьків. В 1947 році, в рамках акції «Вісла», був пере­селений разом з родиною на Вармію і Мазури, до Моронського повіту. Як один з перших священників східного обряду вивчив літургію, в латинсько­му обряді. В 1947–1954 роках отець Гардибала був: сотрудником римо-католицької парафії в Нідзіци, а від 14.07.1954 р. – Пєнєнжно, з 14 берез­ня 1958 р. – Доброму Місті.

30 квітня 1958 року Єпископська Консисторія в Ольштині видала для отця Гардибали право біритуалізму. Отець Петро був душпастиром для греко-католиків в Доброму Місті (1958-1961 рр.). 17 жовтня 1958-ого примас Польщі Стефан Вишиньський надав для отця Гардибали додаткові права як для греко-католицького душ­пастиря, а саме: звершення тайни хрещення, благословення подружжя, відправляння похоронів та інші. В 1961 (інші джерела 1962) році, після смерті батьків, виїхав до Канади, де отримав греко-католицьку парафію в місцевості Йорктон.

Протягом тривалого часу о. П. Гар­дибала був членом багатьох громад­ських об’єднань, які в діаспорі боро-лися за незалежність Української держави, зокрема, об’єднання «Над­бужанців». Склав пожертву в сумі 500 доларів, на видання ІІІ тому збір­ника «Надбужанщина». Варто відзна­чити, що отець Гардибала писав іс­торично-літературні праці. Між іншими – історію рідного села Ляшки, та видав спогади про перебування його на Сокальщині, де був душпас­тиром для греко-католиків в с. Ту­дорковичі (1936–1947 рр.), які дру-кував у канадській та американській пресі.

Помер Петро Гардибала 21 ве­ресня 2003 року.

Підготував
Володимир ОПУЛЬСЬКИЙ.