Головна Історія Миколаївська церква вважається храмом найстарішим на нашій славній Сокальщині

Миколаївська церква вважається храмом найстарішим на нашій славній Сокальщині

Миколаївська церква у Сокалі
Миколаївська церква у Сокалі

«СТОЮ, МОВ СКЕЛЯ, НЕПОРУШНО… НАД БУГОМ-РІКОЮ»

Так сказав про пам’ят­ку архітектури національно­го значення – сокальську Миколаївську церкву, якій виповнилося 507 літ, наш земляк, світлої пам’яті поет, композитор та журналіст Ярослав Кортко.

Саме цей храм вважаєть­ся найстарішим на нашій славній Сокальщині. Він був споруджений ще у першій половині XVI століття. Цер­кву по праву вважають ко­лискою Унії Православної церкви з Римом (Берестей­ська унія 1596 року). Саме в Миколаївському храмі у 1594 році відбувся Соборчик православних українських Владик щодо можливості об’єднання з римо-католиць­кою церквою. Це споруда оборонного типу, товщина стін якої сягає 2,5 метра. Чіт­ко видно бійниці та амбра­зури. Миколаївську церкву можна вважати унікальним для Галичини і всієї України витвором української архі­тектури епохи Ренесансу.

9 травня 2024 року, у світлий четвер, перенесення мощей святителя і чудотвор­ця Миколая з Мир Лікійських у м. Бар, митрополит Львів­ський і Сокальський Димит­рій здійснив Архіпастирські відвідини Сокальського бла­гочиння, під час яких звер­шив Божественну Літургію святителя Іоана Златоустого у Миколаївській церкві
м. Сокаль.

З вітаннями та запашним короваєм на церковному по­двір’ї Архіпастиря зустріли парафіяни, а в храмі Вла­дику з привітаннями – настоятель, протоієрей Ми­хайло Назар.

За Божественною Літургією мит­рополиту Димитрію співслужив ар­хієпископ Володимирський і Ново­волинський Матфей.

Також з числа духовенства ієрар­хам співлужили: секретар єпархі­ального управління, настоятель Львівського храму ікони Божої Ма­тері «Всецариці», протоієрей Воло­димир Бачинський; Сокальський благочинний, настоятель собору Святого Рівноапостольного князя Володимира м. Червоноград, про­тоієрей Михайло Гнатів; намісник Іоано-Золотоустівського монасти­ря, ігумен Кипріан Лозинський; нас­тоятель храму Перенесення мо­щей святителя Миколая м. Сокаль, протоієрей Михайло Назар; настоятель храму Косми і Даміана с. Хоробрів, протоієрей Василь Суслик; протоієрей Іван Івасейко (Волинська єпархія); протоієрей, настоятель церкви Вознесіння Господнього (м. Сокаль) Володи­мир Жарський; протоієрей, насто­ятель храму Введення Пресвятої Богородиці с. Литовеж, сокальча­нин Олег Наконечний та інші свя­щенники.

Піснеспіви під час Богослужіння виконував Галицький академічний камерний хор (регент Василь Яце­няк).

На початку Божественної Літургіі Владика Димитрій освятив новий іконостас.

Під час Літургії намісник Іоано-Золотоустівського монастиря, ігу­мен Кипріан Лозинський підніс мо­литву за визволення України від російського агресора.

А наприкінці Богослужіння Архі­єрей звернувся до вірян з пропо­віддю.

З подякою за відвідини парафії та участь у Божественній Літургії до митрополита звернувся настоя­тель церкви, протоієрей Михайло Назар.

За заслуги перед Помісною Укра­їнською Православною Церквою, з благословення Предстоятеля Православної Церкви України, Блаженнішого митрополита Київсь­кого і всієї України Епіфанія, митро­полит Димитрій нагородив вірян та добродійників церковними від­знаками.

По завершенні Владика разом з духовенством та парафіянами звершили хресний хід навколо храму.

Владика Димирій наділив учас­ників Богослужіння архіпастирсь­ким благословенням, окропив свя­тою водою.

Парафіяни ще довго не розходи­лися по домівках, а слухали пісне­співи у виконанні Галицького ака­демічного камерного хору. За таку надану можливість о. Михайло На­зар подякував уродженцю Сокаля, депутату міської ради п. Михайлу Ділаю.

Василь СОРОЧУК.

Фото автора.