«Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів» – унікальна трирічна соціальна програма, яка реалізується Центром «Розвиток КСВ» та Mondel z International Foundation. Її мета сприяти розвитку здорового харчування, фізичних активностей та свідомого ставлення школярів до власного здоров’я. У ній взяли участь 518 шкіл України, а до фіналу увійшли 40, серед них і Сокальська загальноосвітня школа ІІІІ ступенів №5. Вона й стала переможцем цього Всеукраїнського конкурсу та отримала 130 тис. грн. на обладнання для STEMлабораторії.
Як і багато інших українських шкіл, Сокальська ЗШ ІІІІ ст. №5 активно працювала над втіленням цього проекту від 15 жовтня 2018го до 16 квітня 2019 р.
Про програму дізналася з Інтернету заступник директора школи Наталія Курило, а також рекомендації надіслала завідувач РМК Галина Гібляк. Пропозицію обговорили разом з вчителями та учнівським парламентом. Усіх заохотило те, що п’ять найактивніших шкіл у фіналі Програми отримають гранти на закупівлю обладнання для STEM*лабораторій (*STEM: Sscience, Ttechnology, Eengineering, Mmathematics). Вирішили, що це шанс, і долучились до проекту. «Ми дуже хотіли, щоб наші школярі були радісними, активними і здоровими. Сокальська ЗШ №5 працювала за напрямком розвитку фізкультури і спорту, пропаганди здорового способу життя, має багато напрацювань. Уже брали участь у конкурсі проектів й отримали спортивне обладнання для школи. Вірили, що й цього разу все вийде і ми переможемо», – розповідає директор Валентина Михайлевич.
Педагогічний колектив та діти загорілись проектом «Нealthy Schools», їх підтримали й батьки. Насамперед, обрали куратора проекту – вчителя та медичну сестру Оксану Михальчук, яка з ентузіазмом взялася за справу, подала заявку на конкурс і що два тижні надсилала електронний звіт з фотографіями та відео про всі події і заходи, які були організовані в школі. Відтоді кожен захід відбувався в межах втілення унікальної Всеукраїнської соціальної програми «Healthy Schools», яка сприяє розвитку здорового харчування, фізичних активностей, свідомого ставлення школярів до власного здоров’я і чистого середовища.
– Розпочали з фізичної активності: тижня спорту та різноманітних танцювальних флешмобів у школі та на стадіоні, – розповідає куратор пані Оксана, – але швидко переконалися, що цього замало. Дітям потрібна мотивація і ми її знайшли: створили вчительську спортивну команду, яка стала для учнів прикладом. Команда перемогла на районних змаганнях з пішохідного туризму, а згодом показала добрий результат (4 місце) в обласних змаганнях у Карпатах. Навіть звідти учителі підтримували учнів, заохочували робити зарядку. Мимоволі всі втягнулися у цей процес, стали дотримуватися загальних постулатів про здоровий спосіб життя.
«Якщо спочатку мотивацією для участі шкіл в Програмі був грошовий приз, то у процесі реалізації активностей учасники вже самі знаходили креативні рішення: разом з батьками робили ранкову зарядку, готували здорові сніданки, насолоджувались вітамінними тижнями, саджали кущі, сіяли квіти, виготовляти годівнички для птахів… Можемо сміливо сказати, що Програма «Healthy Schools» вже перетворилася у цілий рух, завдяки якому бути здоровим стало ще модніше», – додає заступник директора Ірина Федащук.
– Окремий акцент зробили на раціональному харчуванні, – продовжує пані Оксана. – Проводили різноманітні заходи, серед яких молочний день, і челендж «Пийте молоко», віртуальну мандрівку світом на уроках географії, вивчали, з яких країн походять різні овочі, створювали власну овочеву карту світу. Потім провели вітамінний тиждень: кожного дня учні і вчителі приносили і споживали відповідні фрукти. Це вберегло усіх від епідемії грипу та кору в школі. Підсумком стало зроблене власноруч вітамінне дерево, яке «виросло» при вході у приміщення. Діти на уроках трудового навчання разом з вчителем виготовляли фрукти та прикріплювали їх на дерево. Для деяких класів вітамінні тижні стали традицією.
Третім напрямком проекту стала організація здорового простору – психологічний комфорт і здорове середовище.
– Багато акцій було скеровано на виховання у школярів працелюбності та поваги до праці інших, – каже О. Михальчук. – Почали з благоустрою шкільного подвір’я та стадіону, озеленення території. Діти висадили рослини на клумбах, посіяли квіти. Якщо дитина йде до школи і бачить, як росте, посаджена нею рослина, то з любов’ю ставитиметься до неї. Навчиться поважати чужу працю. Старшокласники виготовили для пташок годівнички, діти молодших класів годували їх. Зробили велосипедну стоянку. Як тільки могли пропагували активний спосіб життя, ходили та їздили на екскурсії. Як в початкових, так і в старших класах із дітьми робили руханки, зокрема, на уроках англійської, це дуже корисно. Намагалися зацікавити дітей різними іграми, інсценізацією казок, спільно робили декор для їдальні, вирощували смачну зелень на підвіконні – джерело вітамінів взимку… А далі вирішили організувати акцію «Велика перерва без ґаджетів». Під час неї діти виходили на вулицю і разом із вчителями забавлялися в рухливі ігри. Її проводили, аби школярі на перерві не сиділи за планшетами чи телефонами, а більше рухались. На жаль, постійне користування ґаджетами замість живого спілкування – проблема сучасних дітлахів. Учні спочатку не погоджувалися, але коли побачили, що можна вийти на вулицю, побігати по снігу, пограти в сніжки, пострибати у резинки та класики, це їм сподобалося.
У школі функціонує багато спортивних гуртків, є й хореографічний. В «Акварелі» діти можуть займатися у позаурочний час. Неймовірні ініціативи, надзвичайна енергія, унікальні вчителі, школярі й батьки, які заряджають, надихають і щодня доводять, що зміни починаються з нас самих, стали поштовхом не тільки для наших учнів, але й інших шкіл району.
Свою думку висловив й активний учасник проекту – вчитель фізкультури Сергій Гето, наголосивши, що в житті найголовніше бути здоровим, активним, енергійним:
– Проект захопив як учнів,так і вчителів. Ми своїм прикладом показали учням, як потрібно працювати над собою, дбати про своє тіло та здоров’я. І це дало результат: за період участі в проекті на уроці фізкультури основна медична група зросла на 14 відсотків, і становить 72%. Це високий показник. Покращилися й спортивні здобутки школи. Наші дві команди стали призерами районних та обласних змагань «Тато, мама, я – спортивна сім’я», отримали рекордну кількість кубків різних змагань, про що й не могли навіть мріяти. Та головне – діти більш активно стали займатися спортом, дбати про своє здоров’я, загартовувати тіло. Адже коли людина здорова, вона гарно мислить, вчиться, розвивається, менше хворіє. І це відразу було помітно, мабуть, ми одна з небагатьох шкіл області, яка не була на карантині під час епідемії грипу.
«Ми доклали дуже багато зусиль для реалізації програми. Впродовж двох семестрів організували більше ста заходів. Крім того, ми запрошували місцевих спортовців. До програми долучилися близько 2 тисячі людей, серед них і влада, і лікарі, – каже куратор проекту Оксана Михальчук.
Фінальний звіт заходів став вагомим доробком школи, який зацікавив журі конкурсу. Отримали запрошення на участь у фіналі, який відбувся в Києві на День вишиванки на НСК «Олімпійський».
«У Київ делегували учениць 9 та 10 класу Нелю Прихідько та Соломію Федащук і вчителів Оксану Михальчук, Ірину Федащук та Сергія Гета. У списку школа була 37ма, практично остання, перед ними виступали досить сильні. На презентацію мали лише 3 хвилини. Та команда зуміла переконати журі, що Сокальська ЗШ №5 гідна бути переможцем, – каже Валентина Михайлевич. – У нас ще досі ейфорія від перемоги. Ви бачили б як тішились діти. Вони вийшли на подвір’я школи, плакали від радості та співали «Червону руту», пісню, яка звучала не на одному флешмобі протягом року…
– Як на мене, проект «Healthy Schools» – це хороший досвід, як для нашої школи, так для всієї України, – каже учениця 9 класу Неля Прихідько. – У нас кожного дня було щось нове: якісь проекти, акції, тижні, челенджі, відео, розповідали багато про здоровий спосіб життя… Це було дуже круто і повчально. Після вітамінного тижня помітила, що моя молодша сестричка тепер не йде щось купувати в крамницю, а бере з дому яблуко або інший фрукт. Старшокласники стали більше харчуватися в їдальні або приносити сніданки з дому, активніше займатися спортом, охоче відвідувати уроки фізкультури… Їдучи в Київ, уже відчували себе переможцями, бо серед стількох шкіл України нас запросили на фінал. Це додавало нам сили та віри. Під час реалізації проекту змінилося світосприйняття. Коли оголосили, що ми перемогли, дуже раділи, гордилися школою. Дякую організаторам цього проекту, які дбають, щоб діти та молодь росли здоровими, підтримували здорове харчування, сильний дух. Також дякую вчителям, які заохочували нас своїм прикладом, вигадували щось цікаве, підтримували наші ідеї. Разом ми зробили цікавий проект, який приніс усім радість та користь.
Учениця 10 класу Соломія Федащук додала, що свій вклад у загальну перемогу вніс кожен вчитель та учень: «Ми стали однією дружньою родиною. Проект навчив мислити креативно, шукати щось нове. Побачили, що можна харчуватися поіншому, ніж ми звикли. Це смачно та корисно. З іншого боку побачили своїх вчителів, які на власному прикладі переконували нас, що здоровий спосіб життя – це круто. Разом робили зарядку на перервах, вчителі проводили інтегровані уроки трудового навчання, англійської та української мови, літератури, інформатики… Наше життя у школі змінилось докорінно, стало цікавішим. Щодень дізнавалися щось нове про здорове харчування та змінювали свої смаки в їжі, були весь час у русі. Коли лікувалася в лікарні в Моршині, дуже переживала за друзів, школу, вирішила організувати їм у поміч та для гарного настрою танцювальні флешмоби. Невдовзі вся лікарня брала у них участь. Тепер розумію, що якщо хочеш змін, то потрібно починати з себе. Ми стали більш дружнішими, ще більше відкритими один до одного. З радістю братиму участь у нових проектах.
Не менше задоволені проектом і батьки, які також не стояли осторонь у багатьох акціях.
– Користь від проекту побачила у лютомуберезні: діти не захворіли ні на грип, ні на ГРВІ, – каже мама двох учнів Олександра Стемковська. – Учні окремих навчальних закладів міста не вчилися, бо їхня школа була на карантині, а наша працювала… Діти рухаються під час уроків, перерв, і це добре, бо рух – це здоров’я, роблять вдома зарядку. Вважаю, що батьки повинні бути для дітей прикладом у спорті щодо здорового харчування, бо як ти робиш, так і дитина робить. Адже все починається з сім’ї. Діти приходили додому і розповідали про здорове харчування, про руханки на уроках фізкультури, екскурсії, акції. Для них це дуже цікаво. Вони з радістю йшли до школи, залучали нас, батьків, до різних заходів.
Педколектив мріє, щоб їхня школа стала ще більш затишною та сучасною. Першим кроком стане капітальний ремонт санвузлів. Це вдасться зробити у рамках реалізації мікропроекту при співфінансуванні районної та обласної рад. Ще планують зробити комфортніше середовище в їдальні, капітальний ремонт підлоги в спортзалі, монтаж велосипедної стоянки біля скейтпарку. Вони впевнені, що учні й надалі пропагуватимуть здоровий спосіб життя.
– Школа із задоволенням взяла участь у проекті «Healthy Schools». Однак якби не наші учні, ми б не перемогли. Вони дуже активні й завжди радо долучаються до всіх пропозицій, – каже директор Сокальської ЗШ №5 Валентина Михайлевич. – Після перемоги і діти, і вчителі плакали від радості. Це була приємна несподіванка, адже в конкурсі взяли участь багато шкіл України. Ми – маленька провінційна школа, то ж не думали, що виграємо. Але журі сказали, що в нас були дуже креативні заходи… Вкотре переконалася, що працюю з надзвичайно творчим, дружнім, талановитим колективом, які креативно підійшли до справи. Вдячна Богу, що дожила до цієї перемоги, бо школа для мене, наче мій другий дім, де минуло моє життя, спершу працювала вчителем, потім заступником директора, згодом очолила колектив. Ця перемога – це перемога всього шкільного колективу. Велике спасибі і батькам, які підтримали дітей, а разом з тим майбутнє нашого освітнього закладу. Разом ми створюємо модель такої школи, де кожен учень поважає себе та інших, почуває себе комфортно, як психологічно, так і фізично, є самодостатнім, але весь час вдосконалюється. Ми впевнені, що кожна дитина є талантом, який потрібно розвивати.
Любов ПУЗИЧ.