В СОКАЛІ ПРОЙШОВ МІНІ-EdCamp
Нещодавно Сокальська ЗШ І-ІІІ ст. №4 гостинно зустрічала учасників масштабного освітянського заходу «mini EdCamp» – (не)конференція для учителів, що хочуть змінити освіту, які приїхали сюди з Києва, Львова, Луцька, Івано-Франківська, Бродів, Червонограда, Добротвора, Жовкви, Великих Мостів та Сокальської ОТГ. У найбільш інтерактивному, сучасному та динамічному заході для освітян, яким вважається міні- EdCamp, взяли участь 170 освітян, серед яких були не тільки педагоги, але й директори шкіл, керівники освіти районів, які шукали відповіді на питання, що і як треба змінювати у вітчизняній освіті для кращих результатів під час (не) конференції під гаслом: «Мрійте. Прагніть. Досягайте. Досвід освіти за навчальний рік». Організатором Події були Олеся Білик – директор КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» СМР ЛО та колектив центру: Ірина Шукатка, Любов Плюхін, Вікторія Гузар, Світлана Скок, психолог ЦПРПП – Світлана Воробей, вчитель Сокальської ЗШ І-ІІІ ст. №5 Софія Кійко, вчитель Поторицької ЗШ І-ІІІ ст. Ірина Березюк.
На початку заходу з вітальним словом до учасників звернулася координатор афілійованої (не) конференції EdCamp у Сокалі, директор Центру професійного розвитку Олеся Білик, яка наголосила, що така подія проводиться у Сокалі вперше і вона є значимою у житті освітян. «Ми горді того, що приносимо такий формат до нас. Чому він відбувається у Сокалі? Відповідь очевидна – бо наші педагоги активні, сміливі та творчі», – зазначила вона. Що таке EdCamp? Це така освітня подія, що проводиться в усьому світі для співтворчості шкільних педагогів. Афілійована подія EdCamp є програмою підвищення кваліфікації, яка відповідає усім вимогам КМУ №800 та засвідчується відповідним сертифікатом у разі успішного заповнення рефлексійної форми. З екрану проектора до педагогів лунало привітальне слово від команди EdCampу.
Після урочистого представлення гостей та експертів з різних галузей, робота (не) конференції продовжилась у формі проведення двох експертних панелей на шести локаціях за різними напрямами, де кожен спікер – це цікава особистість, яка чогось уже досягла у житті. На першій панелі експертних сесій ділились своїм досвідом Мирослава Товкало – академічний директор школи ПЗ «Мрій.Дій», Андрій Фендик– координатор проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність у IREX in Ukraine», Микола Лехновський керівник першої молодіжної лабораторії Lviv Open Lab, Оксана Сторонська експертка освітнього центру, вчителька початкових класів Школа повного дня MriyDiy, Юлія Чернюх – співзасновники Європейської школи лідерства та бізнесу м. Червоноград – м. Сокаль.
EdCamp відрізняється від традиційної педагогічної конференції. Хоча б уже часточкою не у своїй назві: програма заздалегідь переважно невідома та формується самими учасниками, учасницями у перший день проведення, які самі визначають собі маршрут події. Основна мета цього демократичного формату – сприяти діалогу та вільному обміну досвідом за принципом візьми-бери. Тут кожен з учасників може бути спікером чи експертом з певної галузі. Це формат, який дає натхнення бути причетним до руху вперед, до розвитку нашої держави та до розвитку освіти.
Пані Олеся пояснює, чому такі заходи називаються (не) конференціями. «Все відбувається досить неформально. Наприклад, діє «закон про дві ноги». Тобто, якщо тебе не зацікавила тема дискусії чи лекції, то можеш встати і піти на іншу лекцію чи відвідати майстер-клас»…
Однак через тривогу заняття довелось продовжити в укритті. На жаль, тривоги стали сумною реальністю освітнього процесу навчального 2022-2023 року. На щастя, вона була недовгою і вже наступна проходила у затишних кабінетах-локаціях: локація 1: «Публічність та локальність історії» (спікер – Людмила Марківська), 2 – «Сертифікація педагогів – нові можливості для професійного розвитку» (Андрій Хамик). 3 – «Руйнуймо міфи про інклюзію» (Анна Фенчин), 4 – «Дозволь собі повірити або Коучингові підходи в роботі вчителя» (Олеся Браташ), 5 – «Здоров’я та активний спосіб життя: робимо руханки своїм хобі» (Мирослав Гесик), 6 – «Емоційна сфера. Наше життя (до і після)» (Ілона Солоненко).
Кандидат історичних наук, доцент, викладач Волинського військового ліцею імені Героїв Небесної Сотні Людмили Марківської зазначила, що «Ми – спільнота відповідального вчительства України, яка створена і діє за принципами всесвітнього руху EdCamp. І цей захід – це нагода поговорити про нове, актуальне та важливе для професійного вдосконалення. Я, як історик, вважаю, що виклики сучасності потребують нового розуміння та реального трактування історії. Історія має стати популярною. Історія не тільки для тесту, історія – для життя! І це старалася донести до своїх колег».
– Такі семінари – це ковток свіжого повітря, – висловила свої враження й керівниця освітніх програм Креативної міжнародної дитячої школи, доцент кафедри освітньої політики Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Мирослава Товкало. – Я така задоволена, що сюди приїхала. Це можливість поговорити з однодумцями, обмінятися ідеями. Чогось навчитися, і повернутися із натхненням, щоб щось робити і впроваджувати. Бо я теж чогось навчилася, хоч була тренеркою на цій зустрічі: ділилася методиками школи повного дня «Мрій. Дій»,
бо ж гасло EdCamp Sokal «Мрій. Прагни. Досягай», поширення методики мрієбудування та дизайн-мислення, яка навчає дітей думати. Я хочу, щоб методики приватних закладів не залишалися закритими. Хочемо ділитися ними і хочемо, щоб державні заклади теж могли cкористатися ними. Вчителі – це група людей, які швидко вигоряють, повноцінно віддаються, їм потрібно дати новий поштовх. EdCamp дає таке натхнення для вчителя, і не залежно чи є війна, чи безпечні були умови.
Опісля відбулася панельна дискусія на тему «Навчання під час змін. Переможне майбутнє», у якій взяли участь директор Львівського інституту післядипломної педагогічної освіти Павло Хобзей, начальник відділу освіти молоді та спорту Сокальської міської ради Леся Ковалишин, директори Сокальської ЗШ І-ІІІ ст. №4 Наталія Драган та директор Забузької ЗШ І-ІІІ ст. Ольга Айриш.
Далі на учасників заходу ще чекали паралель учительських сесій. Спікерами були: Софія Кійко, Володимир Михальов, Василь Гаврилюк, Ірина Груша, Людмила Буричка, Надія Пинка. Насичена програма заходу в Сокалі дозволила учасникам подискутувати над питаннями, що стосуються організації навчального процесу під час воєнного стану, реформ у галузі освіти, вивчити інноваційні підходи до навчання, віднайти шляхи протидії професійному вигоранню вчителя, обмінятися власним досвідом та просто поспілкуватись.
Під час заходу навколо витала творча атмосфера. Учасники мали змогу відвідати найцікавіші куточки Сокальської ЗШ І-ІІІ ст. №4: «Музей спортивної слави», «Клас безпеки», проєкт «Досліджуй Україну», погортати сторінки великого літопису школи. Творчим та розвантажувальним доповненням стали майстерки, які проводили викладачі Сокальського БДЮТ Марія Поліщук, Оксана Базилевич, Леся Стецюк, Ольга Ровецька. Кожен та кожна могли оформити свої торбинки, виготовити брелки з емблемою події «палаюче яблуко», подарувати своє серце Україні на карті України. Справжнім салютом на події стала Наталія Криштальська, вчитель ЗЗСО Сокальського ліцею №3, яка легко додала усім сили, виконуючи разом віночок українських пісень. І куди ж без фотографії? А локацій для фото оформили багато. Було цікаво і натхненно.
Адже EdCamp – це нові знайомства, а також зустрічі з цікавими людьми, маса позитивних емоцій і можливість перейняти корисний досвід.
– Ми зараз живемо у часі змін, – розповідає директор Центру професійного розвитку ПП Олеся Білик. – І дуже великих. По-перше, нас застав карантин. Вчителі були змушені перейти на дистанційне навчання. Потім повномасштабне вторгнення росії в Україні. Треба було вчитися організовувати навчання в укриттях, переформатовуватися. Крім того не зупиняється впровадження шкільної реформи – сьогодні закінчують НУШівці вже 5 клас. Вчитель має більше навчитися і більше здобути, ніж за звичайних умов. І педагоги, як ніхто інший, вміють вчитися. Наше завдання створити їм комфортні умови, запропонувати широкий вибір підвищення кваліфікації.
Учасники (не) конференції називають себе та українське вчительство «білими воронами» – за те, що ті не бояться впроваджувати зміни у своїх школах. Це люди, які прагнуть вдосконали освітній процес і вірять, що освіта в Україні буде кращою. Сокальські педагоги мають позитивний досвід у багатьох напрямках, зокрема, в інклюзії, дистанційному навчанні, навчанні робототехніки, не збавляє обертів робота з обдарованими дітьми. Сьогодні ми хотіли підкреслити, які сильні та наполегливі наші педагоги. Одні ділились своїми напрацюваннями з колегами. Інші охоче переймали їхній досвід, бо все змінюється, з’являються нові методики, педагогічні практики і вчителю завжди потрібно вдосконалювати себе. Якщо ми хочемо бути кращими, потрібно завжди працювати над собою.
– Коли бачиш, з яким захопленням спікери розказують про свою роботу, запалюєшся від них, – продовжує Олеся Білик. – Після завершення EdCamp усі відчувають так званий «ефект довгого хвоста». Це розуміння того, що насправді головне стається не сьогодні. Так, є надважливим те, що відбувається зараз: ми з вами спілкуємось, люди спілкуються. А насправді головне – буде завтра. Коли учасники повернуться до своїх закладів, до своїх спільнот. Принесуть це натхнення на зміни, ідеї, контакти, можливо, вже якісь проєкти в своїй школі. І з часом ті починають проростати».
Рух EdCamp активно сприяє модернізації освіти в Україні, об’єднує освітян для зростання, заохочує їх до інновацій, пошуку креативних рішень у вирішенні завдань, які нині ставить перед освітянами сьогодення. І заохочує попри все мріяти, прагнути і досягати, бо успішний вчитель виховує успішних дітей.
Любов ПУЗИЧ.