СОКАЛЬСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ: КУРС НА РОЗВИТОК ТРИВАЄ…
12 травня у Сокальському професійному ліцеї відбувся «День відкритих дверей». З цієї нагоди сюди приїхали та прийшли старшокласники та їхні батьки з Червонограда, Сокаля, навколишніх сіл та сусідньої Волинської області. Їх гостинно вітали директор професійного ліцею Наталія Карташова, викладачі, майстри виробничого навчання та студенти. Керівник закладу ознайомила присутніх із спеціальностями, за якими можна тут навчатися. Це – кухар-кондитер, кухар-бармен, перукар-модельєр, манікюрник, візажист, автомеханік-газозварник, штукатур-лицювальник-плиточник. Н. Карташова розповіла й про здобутки: головні з них – це навчальні лабораторії та майстерні, які мають сучасне обладнання, співпраця з відомими рестораторами, що дозволяє проходити виробничу практику кухарям-барменам у Німеччині. Присутні під час показу зачісок, яка мала назву: «Життя до війни, під час та після війни», мали можливість побачити й оцінити майстерність майбутніх перукарів-модельєрів, які продемонстрували цікаві образи, високу майстерність та сучасний підхід. За це отримали оплески.
Опісля директор та викладачі запросили гостей на екскурсію навчальним закладом, а далі кожен зі школярів мав змогу обрати цікавий йому напрямок і відвідати відповідні виробничі майстерні та навчальні лабораторії.
Знайомство розпочали з майстерні газозварювання. Майстер виробничого навчання, газозварник і слюсар з ремонту транспортних засобів Степан Романів уже понад три десятки років передає молодому поколінню свої знання. Він наголосив, що завжди було багато охочих мати цю спеціальність. Нині їхні студенти одразу освоюють професії слюсаря з ремонту транспортних засобів, газозварника. Крім того, планується, що учні будуть вчитися ще й на водіїв і отримуватимуть водійське посвідчення. Нині п. Степан навчає дітей своїх колишніх учнів. Набирають дві групи після дев’ятого класу та одну після одинадцятого. Студенти наочно демонстрували набуті навики, які викликали здивування. Бажаючі також могли себе спробувати у тій чи іншій професії.
Уже кілька десятків років навчає дітей класти плитку та штукатурити майстер виробничого навчання, штукатур, лицювальник-плиточник Ольга Грицай. «Ця професія є високооплачуваною. Випускники нашого ліцею є затребуваними спеціалістами як в Україні, так і за кордоном. А нині професія ще більше актуальна, бо російський агресор руйнує міста та села, потрібно буде відбудовувати Київ, Ірпінь та всі інші, що постраждали під час воєнних дій. У майстерні лицювально-плиточних робіт кожен учень має своє робоче місце», – зазначила п. Ольга. Її вихованці – учні групи №4 після 11 класу, провели майстер-класи для абітурієнтів, розповіли чому обрали цю професію.
Жіночі зачіски, а також чоловічі модельні стрижки, які представили ліцеїсти, вражали своєю майстерністю. Сподобались вони й майбутній випускниці 9 класу сокальчанці Аліні, яка прийшла сюди з батьком аби дізнатися кого готують у Сокальському ліцеї. Дівчина мріє стати перукарем. Її батько, п. Василь, приємно вражений побаченим, бо не сподівався, що цей заклад має таку добру матеріально-технічну базу й готує стільки спеціалістів таких потрібних професій.
Колишня вихованка ліцею, а нині перукар-модельєр Галина Синюк, тепер навчає учнів перукарської майстерності. Вона переконана, що як би не склалася подальша доля кожного з її випускників, без роботи ті вже не будуть. Адже успішно опанували навчальну програму та готові рухатися і розвиватися далі. А дехто навіть стане справжнім майстром у своїй справі: третьокурсник Стас Лісецький зайняв на обласному конкурсі «Галицькі таланти» друге місце серед юних майстрів перукарського мистецтва. Майстри виробничого навчання теж брали участь в цьому конкурсі й отримали високі нагороди.
Сокальський професійний ліцей – це державний заклад, де здобувають освіту 340 осіб, які є з різних областей України, зокрема, Вінницької, Рівненської, Волинської, Львівської, Івано-Франківської. У закладі нині є змішана форма навчання: уроки проводять дистанційно, а виробниче навчання – очно. Всі знання, які здобувають учні, закріплюються практично, в тому числі й завдяки навчально-практичному центру (НПЦ), лабораторіям та майстерням, що діють на його базі.
Заступник директора по навчально-виховній роботі Ірина Маціюк додала, що з кожним роком набір учнів збільшується. До прикладу, п’ять літ набирали лише по одній групі перукарів на базі 9 і 11 класів, а вже другий рік таких груп є п’ять. Студенти отримують стипендію, забезпечені безкоштовним проживанням у гуртожитку, діти-сироти – безкоштовним харчуванням.
Викладачі постійно підвищують рівень кваліфікації, є учасниками багатьох конкурсів з майстерності, проходять курси, стараються підтримувати добрі традиції навчального закладу і, водночас, впроваджувати щось нове. З цього навчального року молодь зможе опановувати ще дві нові професії – візажиста й манікюрника, які доєднають до перукарів. Ліцей отримав на це ліцензії. Інформацію про особливості навчання, професії, діяльність, рекламні ролики розміщують у соціальних мережах та на сайті закладу.
Пані Тетяна приїхала на «День відкритих дверей» з Червонограда. Вона дізналася, що Сокальський ліцей готує кухарів-барменів, хотіла побувати в навчально-практичному центрі та поспілкуватися з випускниками, побачити, які вони отримали навички за роки навчання. Її донька закінчує цьогоріч Червоноградський технікум за спеціальністю «Банківська справа. Страхування» і хоче перекваліфікуватися на кондитера. Зараз працює помічником кухаря в одному з закладів харчування в Червонограді. п. Тетяні тут сподобалося, вражена побаченим, здивувала майстерність учнів кухарів-барменів, які показували майстер-клас. У неї племінниця навчається на першому курсі Червоноградського професійного ліцею, але й близько такого не вміє. Хотіла б, щоб її донька тут навчалася.
На «Дні відкритих дверей» був і директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска.
– У попередні роки ми приділяли велику увагу професійній освіті, – зазначив очільник освіти області. – Створювали навчальні практичні центри, щоб завершуючи ліцей, випускники були кваліфікованими спеціалістами своєї справи. Нині на заклади професійно-технічної освіти покладається відповідальність за формування престижного іміджу робітничих професій, у важливості яких всі пересвідчились з початком війни. Нам доведеться відбудовувати країну, тож потрібні муляри, штукатури, сантехніки, плиточники, зварювальники… Розуміємо, що потреба в фахівцях з кожним роком зростатиме, бо війна принесла багато руйнувань нашій країні. Все потрібно відбудовувати та відновлювати, і це більшою мірою буде справою професійних та кваліфікованих фахівців. І нині робимо все для того, щоб з 1 вересня всі заклади професійної освіти запрацювали і навчали дітей робітничих професій.
На думку Олега Паски, Сокальський професійний ліцей змінюється на краще, розвивається і гідно конкурує з іншими закладами такого ж напрямку: «Не так давно в Сокальському професійному ліцеї змінилось керівництво, і заклад взяв курс на розвиток. Цього року до ліцею вступило більше дітей, ніж в усі попередні роки. І за це велике спасибі колективу і його керівнику. Це приємно тішить, однак для дітей треба створити безпечні й якісні умови навчання, залучати фахових викладачів, зміцнювати матеріально-технічну базу», – зазначив він.
У цьому напрямку тут уже є позитивні кроки. За останній рік в ліцеї закупили обладнання із комп’ютерної діагностики автомобілів, на якому навчаються автослюсарі. У гуртожитку встановили відеонагляд та зовнішнє освітлення, перестелили доріжки між корпусами. У планах – оновити майстерні перукарської справи, закупити підіймач для автівок та організувати кейтерингові послуги для навколишніх шкіл.
– Сокальський ліцей готує спеціалістів, які затребувані на ринку праці, – сказала директор Наталія Карташова. – Однак сьогодення диктує свої умови, професійна освіта змінюється і стає якіснішою, і ми стаємося змінюватися до цих вимог. При нашому закладі створена наглядова рада, до складу якої входять представники бізнесу, які в майбутньому стають роботодавцями для наших випускників. Тож вони зацікавлені в підготовці кваліфікованих робітників, допомагають нам удосконалити навчальний процес аби ми підготували хороших спеціалістів, які одразу вміють і можуть працювати на сучасному обладнанні та техніці.
Наприкінці зустрічі п. Наталія зазначила: «Незабаром стартує вступна кампанія 2022 року, хочу наголосити батькам абітурієнтів, що юристів, економістів, навіть працівників в ай-ті сфері є певна кількість, яка має бути заповнена і не більше, а робочі руки потрібні завжди. До того ж, ця праця більше оплачувана, аніж працівників в державних органах управління чи спеціалістів на фірмах. Зараз наші герої обороняють Україну, а згодом ми будемо все відбудовувати. Країні потрібні професіонали: будівельники, працівники машинобудування й сфери обслуговування, і саме ви можете ними стати».
Наостанку усі, хто завітав на «День відкритих дверей», мали змогу побувати на ярмарку-розпродажі кулінарних шедеврів і посмакувати ними.
– Це вироби зроблені руками наших учнів-кондитерів, – з гордістю каже старший майстер Катерина Коваль. – Презентуємо печиво, мусові тістечка, десерти у стаканчиках, порційні коктейлі.
Зауважу, що фуршетний стіл, який презентували ліцеїсти 22 групи, може прикрасити будь-яку подію. Оригінально виглядали й десерти та тістечка. Переконана, що хто їх скуштував, залишився задоволеним. Радує, що майстерність сокальських майстрів кулінарної справи з кожним роком лише вдосконалюється.
«День відкритих дверей» дозволив майбутнім абітурієнтам ознайомитися з життям ліцею, а також отримати відповіді на актуальні питання стосовно навчання в нім. Адже вступна кампанія стартувала 1 червня і триватиме до 1 жовтня. Документи можна подавати з 9:00 до 16:00 год. у будь-який день тижня, крім вихідних.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.