РАЗОМ НАБЛИЖАЄМО ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ
В останню неділю травня відзначили день народження Сокаля – нашої маленької Батьківщини, де ми народилися і живемо… На жаль, цьогоріч воно опалене війною: триває 95 доба протистояння українців російській орді.
Приємною несподіванкою для сокальців стало відеопривітання з прифронтових територій від земляків, які перебувають у ЗСУ: Юрія Ковалика, Володимира Пограничного, Андрія Гнідця, Миколи Паська. Вони побажали Сокалю та його мешканцям, миру і злагоди у родинах, не втрачати віри, надії та оптимізму, міцності та єдності, а також успіхів у розбудові міста під мирним небом України, а насамперед, перемоги над ворогом-московитом.
За доброю традицією святкування розпочалося з Архієрейської Літургії в катедральному соборі св. ап. Петра й Павла м. Сокаль, та спільної молитви за мир в Україні й українських воїнів, за участі Владики Сокальсько-Жовківської єпархії Михаїла Колтуна.
А в 13:00 годині біля пам’ятника Тарасу Шевченку для дітей відбувся конкурс малюнка на асфальті «Україна – нездоланна Вітчизна моя!», який проводили директор БДЮТ Марія Поліщук та методист Оксана Базилевич. У конкурсі взяло участь більше сорока дітей, наймолодшій учасниці – Міланці, було 2,5 рочки, її тато на війні. Усі дітки отримали призи від Сокальської міської ради.
Поруч відбувалися різноманітні майстер-класи, які вели керівники гуртків Сокальського будинку учнівської творчості – Олександра Стецюк (виготовлення ангеликів-хоронителів для воїнів ЗСУ); Марія Бобешко (плетіння патріотичного браслета), Ігор Джогола (фейс-арт). Діти та дорослі, серед яких чимало тих, які з батьками знайшли прихисток від війни на Сокальщині, були у захваті, охоче брали участь у них: вирізали синьо-жовті ангелики, плели браслети. Проте найбільше хлопчикам та дівчаткам хотілося розмалювати обличчя патріотичними символами. Біля цієї локації вишикувалася довга черга.
Мама двох діток – пані Катерина, яка приїхала з Київської області на початку березня, сказала, що донькам захід дуже сподобався, ті – у захопленні, бо зараз у них мало розваг. Жінка дякувала організаторам за свято для дітей й зазначила, що Сокаль дуже затишне місто, а його жителі привітні, стараються допомогти чим можуть. Вона вдячна усім за підтримку.
Під час заходу Сокальський учнівський регіональний парламент (голова РУП Софія Борсук, координатор Марія Поліщук) провели акцію «Сокаль – місто Героїв». Вони знайомили перехожих з історією Сокаля, роздавали картинки з гербом міста, приколювали синьо-жовті стрічки, інформували про героїв Сокальщини новітньої доби – Героїв Небесної Сотні, АТО та російсько-української війни.
А далі свято перенеслося в Сокальський народний дім. Тут почесними гостями стали військові. Духовну-патріотичну академію «Ми наближаємо день перемоги», приурочену Дню міста, розпочали духовним гімном «Боже великий, єдиний».
Ведуча Наталія Шевчук наголосила: «Доля нашого народу має багато трагічних сторінок, де є війни й повстання, сльози і перемоги, патріотизм, незламність, віра, мужність. Це гарячі серця Січових стрільців та Героїв Небесної Сотні, це тисячі патріотів нашої держави, які зараз знаходяться на передовій, захищаючи свободу, незалежність та територіальну цілісність України».
Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх, хто віддав своє життя за Україну.
Зі словами Божого благословення до громади звернувся Владика Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ Михаїл Колтун: «Сьогодні ми молилися за мир в Україні. І це найважливіше, що Бог дав, щоб людина не тільки існувала, але щоб вона жила в мирі. Бо мир – це комфорт нашого життя…»
Священники – о. Петро Звір з смт. Жвирка та о. Володимир Жарський з м. Сокаль, подякували матерям за синів та дочок патріотів, побажали, щоб вони всі живими повернулися додому та закликали присутніх молитися за воїнів ЗСУ та Україну.
– З 24 лютого, коли ворог напав на нашу державу, сокальчани, як і вся країна, стали на захист Вітчизни, – сказав у вітальному слові Сокальський міський голова Сергій Касян. – Жінки стали волонтерами, громада організувалася й працює задля перемоги. На жаль, двоє мешканців громади забрала війна, один пропав безвісти, п’ять перебувають у полоні. Є десятки поранених. Така ціна свободи… Коли починали цей рік, запланували багато чого зробити для міста, яке стало для всіх нас рідним домом. Зокрема, планували, що День міста відзначатимемо на новому стадіоні «Сокіл». Мала розпочатися й реконструкція нашого красеня парку. Мали бути зроблені десятки кілометрів доріг в громаді, збудовані нові житлові будинки та розпочато будівництво ще одного торговельного центру. На жаль, війна перекреслила всі плани. Вірю, що після перемоги здійснимо всі задуми. Дякую і низько вклоняюся нашим захисникам. Завдяки їм маємо тут мир й спокій. Слава нашим Героям! Слава Україні!
Почесний громадянин Сокаля, ветеран національно-визвольних змагань Михайло Куцяба пригадав присутнім Декалог ОУН-УПА – «Десять заповідей українського націоналіста», який нині актуальний як ніколи, бо українці-патріоти гідні продовжувачі тих, хто виборював незалежність і свободу України в жорстокій боротьбі.
Депутат Сокальської міської ради Олег Кожушко, син якого захищає Україну від російських окупантів, підкреслив, що нині, коли українські військові ведуть запеклі бої на Луганщині та Донбасі, захищаючи кожен клаптик рідної землі, треба бути єдиними і надійним тилом для них, робити все, що від нас залежне на робочих місцях, щоб допомагати військовим. Він закликав переселенців, які проживають на Сокальщині, поводитись толерантно, не зловживати гостинністю та доброзичливістю сокальців, розмовляти українською, яка є державною мовою, бо якщо хочемо зберегти державу, маємо бути єдині. Бо без мови нема нації, нема народу…
– Могутня ріка бере силу з малесеньких джерел, так і наша Земля живиться і збагачується українською піснею. І хоча сьогодні нам дуже боляче, наші серця і душі зранені й кровоточать, ми – співаємо. Пісня єднає рід, зв’язує покоління, допомагає передати свій емоційний стан, – сказала ведуча Н. Шевчук.
Віночок патріотичних пісень подарували присутнім працівники культури Сокальщини. В концерті на підтримку українських воїнів, які сьогодні боронять Україну на фронті, взяли участь вокалісти Ольга Шевчук, Тетяна Гнатюк, Вероніка Левицька, вокальний ансамбль «Краяни» (кер. Наталія Криштальська), дует баяністів – Роман Козярський та Валентина Піскляк, вокальне тріо «Феєрія» НД м. Сокаль, вокальний ансамбль «Сузір’я» (кер. Ольга Шевчук), народний колектив пісні й музики «Заспів» (кер. Богдан Кійко), фольклорний дитячий колектив ДШМ ім. В. Матюка «Забавлянка» (кер. Тетяна Гнатюк); народний хореографічний колектив «Барвінок» НД с. Скоморохи. Серед учасників була й молода виконавиця з м. Миколаїв, яку війна змусила покинути рідну домівку і приїхати на Сокальщину, Вікторія Петраш.
Начальник відділу культури Сокальської міської ради Мирослава Михайлюк подякувала всім, хто організував і взяв участь у заході: «Разом ми наближаємо день перемоги», бо всі прагнемо її й робимо все для того», – підкреслила вона.
Командир військових – підполковник Юрій Савчук щиро подякував громаді, владі та працівникам культури за гарний патріотичний захід, побажав Сокалю розвиватися і процвітати, а його мешканцям – здоров’я та миру, бо свято вірить, що збудуться пророчі слова Тараса Шевченка: «І на оновленій землі//Врага не буде, супостата,//А буде син, і буде мати,//І будуть люде на землі».
Наостанок учасники патріотично-духовної академії заспівали «Ой, у лузі червона калина», яка стала неофіційним гімном боротьби проти російської агресії, та «Ще не вмерла Україна».
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора та Юрія Рижка.