Головна Свято В останню неділю травня відзначили день народження Сокаля

В останню неділю травня відзначили день народження Сокаля

РАЗОМ НАБЛИЖАЄМО ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ

В останню неділю травня відзначили день народження Сокаля – нашої ма­ленької Батьківщини, де ми народили­ся і живемо… На жаль, цьогоріч воно опалене війною: триває 95 доба про­тистояння українців російській орді.

Приємною несподіванкою для со­кальців стало відеопривітання з при­фронтових територій від земляків, які перебувають у ЗСУ: Юрія Ковалика, Володимира Пограничного, Андрія Гнідця, Миколи Паська. Вони побажа­ли Сокалю та його мешканцям, миру і злагоди у родинах, не втрачати віри, надії та оптимізму, міцності та єдності, а також успіхів у розбудові міста під мирним небом України, а насамперед, перемоги над ворогом-московитом.

За доброю традицією святкування розпочалося з Архієрейської Літургії в катедральному соборі св. ап. Петра й Павла м. Сокаль, та спільної молит­ви за мир в Україні й українських воїнів, за участі Владики Сокальсько-Жовків­ської єпархії Михаїла Колтуна.

А в 13:00 годині біля пам’ятника Тарасу Шевченку для дітей відбувся конкурс малюнка на асфальті «Україна – нездоланна Вітчизна моя!», який проводили директор БДЮТ Марія По­ліщук та методист Оксана Базилевич. У конкурсі взяло участь більше сорока дітей, наймолодшій учасниці – Міланці, було 2,5 рочки, її тато на війні. Усі дітки отримали призи від Сокальської місь­кої ради.

Поруч відбувалися різноманітні май­стер-класи, які вели керівники гуртків Сокальського будинку учнівської твор­чості – Олександра Стецюк (виготов­лення ангеликів-хоронителів для воїнів ЗСУ); Марія Бобешко (плетіння пат­ріотичного браслета), Ігор Джогола (фейс-арт). Діти та дорослі, серед яких чимало тих, які з батьками знайшли прихисток від війни на Сокальщині, були у захваті, охоче брали участь у них: вирізали синьо-жовті ангелики, плели браслети. Проте найбільше хлопчикам та дівчаткам хотілося роз­малювати обличчя патріотичними сим­волами. Біля цієї локації вишикувалася довга черга.

Мама двох діток – пані Катерина, яка приїхала з Київської області на початку березня, сказала, що донькам захід дуже сподобався, ті – у захоплен­ні, бо зараз у них мало розваг. Жінка дякувала організаторам за свято для дітей й зазначила, що Сокаль дуже затишне місто, а його жителі привітні, стара­ються допомогти чим можуть. Вона вдячна усім за підтримку.

Під час заходу Сокальський учнів­ський регіональний парламент (голова РУП Софія Борсук, координатор Марія Поліщук) провели акцію «Сокаль – місто Героїв». Вони знайомили пере­хожих з історією Сокаля, роздавали картинки з гербом міста, приколювали синьо-жовті стрічки, інформували про героїв Сокальщини новітньої доби – Героїв Небесної Сотні, АТО та росій­сько-української війни.

А далі свято перенеслося в Сокаль­ський народний дім. Тут почесними гостями стали військові. Духовну-патрі­отичну академію «Ми наближаємо день перемоги», приурочену Дню міс­та, розпочали духовним гімном «Боже великий, єдиний».

Ведуча Наталія Шевчук наголосила: «Доля нашого народу має багато тра­гічних сторінок, де є війни й повстання, сльози і перемоги, патріотизм, незлам­ність, віра, мужність. Це гарячі серця Січових стрільців та Героїв Небесної Сотні, це тисячі патріотів нашої держа­ви, які зараз знаходяться на передовій, захищаючи свободу, незалежність та територіальну цілісність України».

Присутні хвилиною мовчання вша­нували пам’ять усіх, хто віддав своє життя за Україну.

Зі словами Божого благословення до громади звернувся Владика Со­кальсько-Жовківської єпархії УГКЦ Михаїл Колтун: «Сьогодні ми молили­ся за мир в Україні. І це найважливіше, що Бог дав, щоб людина не тільки існувала, але щоб вона жила в мирі. Бо мир – це комфорт нашого життя…»

Священники – о. Петро Звір з смт. Жвирка та о. Володимир Жар­ський з м. Сокаль, подякували мате­рям за синів та дочок патріотів, поба­жали, щоб вони всі живими повернулися додому та закликали присутніх молитися за воїнів ЗСУ та Україну.

– З 24 лютого, коли ворог напав на нашу державу, сокальчани, як і вся країна, стали на захист Вітчизни, – сказав у вітальному слові Сокальський міський голова Сергій Касян. – Жінки стали волонтерами, громада органі­зувалася й працює задля перемоги. На жаль, двоє мешканців громади забрала війна, один пропав безвісти, п’ять пере­бувають у полоні. Є десятки поранених. Така ціна свобо­ди… Коли починали цей рік, запланували багато чого зробити для міста, яке стало для всіх нас рідним домом. Зокрема, планували, що День міста відзначатимемо на новому стадіоні «Сокіл». Мала розпочатися й рекон­струкція нашого красеня пар­ку. Мали бути зроблені де­сятки кілометрів доріг в громаді, збудовані нові жит­лові будинки та розпочато будівництво ще одного торго­вельного центру. На жаль, війна перекреслила всі пла­ни. Вірю, що після перемоги здійснимо всі задуми. Дякую і низько вклоняюся нашим захисникам. Завдяки їм ма­ємо тут мир й спокій. Слава нашим Героям! Слава Україні!

Почесний громадянин Со­каля, ветеран національно-визвольних змагань Михай­ло Куцяба пригадав присут­нім Декалог ОУН-УПА – «Десять заповідей україн­ського націоналіста», який нині актуальний як ніколи, бо українці-патріоти гідні про­довжувачі тих, хто виборю­вав незалежність і свободу України в жорстокій боротьбі.

Депутат Сокальської місь­кої ради Олег Кожушко, син якого захищає Україну від російських окупантів, під­креслив, що нині, коли укра­їнські військові ведуть запеклі бої на Луганщині та Донба­сі, захищаючи кожен клаптик рідної землі, треба бути єди­ними і надійним тилом для них, робити все, що від нас залежне на робочих місцях, щоб допомагати військовим. Він закликав переселенців, які проживають на Сокаль­щині, поводитись толерант­но, не зловживати гостинніс­тю та доброзичливістю сокальців, розмовляти україн­ською, яка є державною мо­вою, бо якщо хочемо зберегти державу, маємо бути єди­ні. Бо без мови нема нації, нема народу…

– Могутня ріка бере силу з малесеньких джерел, так і наша Земля живиться і зба­гачується українською піснею. І хоча сьогодні нам дуже бо­ляче, наші серця і душі зра­нені й кровоточать, ми – співаємо. Пісня єднає рід, зв’я­зує покоління, допомагає пе­редати свій емоційний стан, – сказала ведуча Н. Шевчук.

Віночок патріотичних пісень подарували присутнім працівники культури Сокальщини. В концерті на підтримку українських воїнів, які сьогодні боронять Україну на фронті, взяли участь во­калісти Ольга Шевчук, Тетя­на Гнатюк, Вероніка Левиць­ка, вокальний ансамбль «Краяни» (кер. Наталія Криштальська), дует баяніс­тів – Роман Козярський та Валентина Піскляк, вокальне тріо «Феєрія» НД м. Сокаль, вокальний ансамбль «Сузі­р’я» (кер. Ольга Шевчук), на­родний колектив пісні й му­зики «Заспів» (кер. Богдан Кійко), фольклорний дитячий колектив ДШМ ім. В. Матюка «Забавлянка» (кер. Тетяна Гнатюк); народний хореогра­фічний колектив «Барвінок» НД с. Скоморохи. Серед учас­ників була й молода викона­виця з м. Миколаїв, яку війна змусила покинути рідну до­мівку і приїхати на Сокаль­щину, Вікторія Петраш.

Начальник відділу культу­ри Сокальської міської ради Мирослава Михайлюк подякувала всім, хто організував і взяв участь у заході: «Разом ми наближаємо день пере­мо­ги», бо всі прагнемо її й роби­мо все для того», – під­крес­лила вона.

Командир військових – під­полковник Юрій Савчук щи­ро подякував громаді, владі та працівникам культури за гарний патріотичний захід, побажав Сокалю розвивати­ся і процвітати, а його меш­канцям – здоров’я та миру, бо свято вірить, що збудуть­ся пророчі слова Тараса Шев­ченка: «І на оновленій землі//Врага не буде, супос­тата,//А буде син, і буде ма­ти,//І будуть люде на землі».

Наостанок учасники патрі­отично-духовної академії за­співали «Ой, у лузі червона калина», яка стала неофіцій­ним гімном боротьби проти російської агресії, та «Ще не вмерла Україна».

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора та Юрія Рижка.