ТІЛЬКИ МРІЯТИ – МАЛО!
17 травня в актовому залі районного відділу освіти зібрались випускники шкіл Сокальської територіальної громади (діти пільгових категорій: з малозабезпечених, неповних сімей тощо), учасники цьогорічного конкурсу «Ким я хочу бути? Як цього досягти?», – саме тут організатори влаштували нагородження переможців.
Цей проєкт, яким опікується Благодійний фонд «Майбутнє України. Сокальщина», вчергове реалізувався завдяки спонсорській допомозі небайдужих людей з-за кордону, і має на меті націлити школярів на вчасний і вдалий вибір професії.
Розпочала зустріч членкиня БФ Любов Уманська (вчитель укр. мови і літератури Сокальської ЗШ №5), словами, які нині звучать, як мантра: «Слава ЗАХИСНИКАМ, бо над нами чисте й спокійне небо! Слава Героям Маріуполя! Слава сильній і мужній Україні! Слава нескореній нації, важливою частинкою якої є наші учасники…» Вона щиро подякувала волонтерам, жертводавцям, особливо Петру Лукомському (Канада), за підтримку благодійності на Сокальщині. А також наголосила, що вибір майбутньої професії сьогодні, як ніколи, актуальний, бо після Перемоги Україну потрібно відбудувати, відродити, захистити й прославити на весь світ!
Доповнила колегу директорка Сокальської ЗШ №5, членкиня БФ Валентина Михайлевич, побажавши учасникам конкурсу досягнути щонайвищого успіху в обраній професії, а всім присутнім – мирного неба.
Далі слово мав президент БФ «Майбутнє України. Сокальщина» Юлій Лукомський, якому, до речі, нещодавно виповнилось 90 років. Тож ця мудра людина, досвідчений наставник, має чим поділитися з юним поколінням. І він це робить за кожної нагоди, за кожної можливості. Ось і на цьому урочистому дійстві Юлій Павлович звернувся до присутніх школярів-випускників: «Насправді, прочитання ваших творів мене засмутило. З 24-х – тільки два сподобались – переконливі, доказові, а, головне, з конкретними напрацюваннями. Такий негативний результат стався вперше за 17 років існування проєкту. Добре, що з деякого часу захист обраної професії проходить в два тури. Усне спілкування розкрило ваші таланти і показало, що більшість із вас не гаяли часу, навіть пандемія не завадила. Тому журі конкурсу одноголосно багатьом підвищило оцінку на один, а то й на два, бали. Наприклад, дехто з третього місця перемістився на перше. Ми віримо, що участь в конкурсі, – те, що ви почули і побачили, – допоможе вам повірити в себе, скоригувати свої думки і безпомильно обрати життєвий шлях».
Виступив зі змістовною промовою перед учасниками конкурсу і Сокальський міський голова Сергій Касян, який зазначив: «Основа всього, що зараз відбувається – національна безпека. На жаль, повномасштабна війна 24 лютого перекреслила всі плани, задуми, які мав на меті реалізувати депутатський корпус разом з громадськістю міста. Однак, завдяки титанічним зусиллям українських воїнів-захисників, наша громада живе, розвивається… Тож буде стимул і для вас, шановні випускники, після навчання повернутись в рідні місця і працювати задля розбудови і процвітання нашої громади». На останок, він привітав конкурсантів з перемогою, і побажав усім учасникам і присутнім головної перемоги – перемоги України над ворогом.
Членкиня БФ, авторка цієї статті, традиційно провела аналіз творчих робіт і конкурсу в цілому, наголосивши, що члени журі уважно прочитали твори й ознайомились з мріями конкурсантів настільки, наскільки ті змогли чи захотіли їх розкрити письмово. Потім побачили і почули юнаків та дівчат на другому турі, поспілкувавшись усно: хтось приємно здивував, хтось увиразнив враження, які вже склались…
Про розбудову нашої держави, розвиток і процвітання економіки, забезпечення різноманітних ресурсів уже сьогодні думають четверо випускників. Тобто, за якихось пів десятка років, сподіваємось, Україна отримає в їх особі – фахових: економіста, інженера-будівельника, підприємця, а також фермера.
Ще четверо учасників дійшли висновку, що варто здобувати професію напряму пов’язану з власним обдаруванням, зокрема, одна учениця розвиватиме свій талант, щоб стати справжнім художником, інші – застосують дар малювання і креативної уяви у модельному бізнесі, стануть дизайнерами одягу.
Також серед обраних професій: вчитель, вихователь, філолог, програміст, психолог, адвокат, слідчий криміналіст, масажист, кравець та інші.
На превеликий жаль, цьогорічний конкурс відбувся в умовах відкритого вторгнення загарбника на нашу Батьківщину. Ця тема всім нам болить. І, звісно, ця тривога не могла не проявитись у творах. Адже кожен розуміє, що під загрозою нині не лише звичні плани і сподівання…
«…24 лютого 2022 року почалася війна… і я зрозуміла, що моя мрія про майбутню професію може здійснитися лише тоді, коли Україна переможе ненависного рашистського ворога і настане такий бажаний мир!» – пише Вікторія Строк (Жвирківська ЗШ).
Ніби продовжує її роздуми Ірина Олійник (ЗШ №2): «Багато болю… Уже стільки днів важко думати, не те що мріяти. Але дивлячись на наших сильних, сміливих, вмотивованих захисників, розумію, що треба вчитися, працювати, мріяти та жити!»
Розуміє це і Олександр Лісовецький (ЗШ №5): «Зараз, коли Україна переживає війну з росією, вибір моєї професії буде дуже доречним. Нам потрібно буде відбудовувати нові будинки, щоб вони були міцні і надійні. Адже багато людей втратили своє житло, але вони мріють повернутись в свої міста. Я вірю, що Україна переможе в цій війні…»
Твердо вірять у перемогу й інші конкурсанти, тому не мають наміру здаватись на волю обставин, відмовлятись від своєї мрії.
Так, Христина Копейка (Жвирківська ЗШ) заявляє, що незважаючи ні на що «для себе поставила рішення: упевнено йти до поставленої мети!»
Налаштований рішуче й Артем Павлів (Перетіцька ЗШ), який уже нині ставить перед собою завдання: «З любов’ю і шаною дбати про земельні угіддя, надати робочі місця односельчанам, гідно та плідно трудитися на землі своїх батьків, дідів і прадідів. В майбутньому ростити своїх дітей і вчити їх любові до землі, до рідного села, до неньки-України!»
Більшість конкурсантів розуміють важливість свого вибору, дехто не одну мрію плекав, доки не зупинився на найзаповітнішій.
Як висновує Марія-Іванна Маслиган (Хоробрівська ЗШ): «…мрія – це початок усіх професій. У світі дуже багато різних спеціальностей, усі вони дуже важливі і необхідні. Немає непотрібних…
Та… За що б ми не взялися, головне – це бути чесним і відданим своїй справі до кінця».
Звичайно, трапляються у творах і сумніви, і муки пошуку себе, своїх здібностей. І, мабуть, не один випускник глибоко в душі відчуває те, в чому сміливо зізналась Яна Степанюк (Ільковицька ЗШ): «Найбільший мій страх вибрати не ту професію…»
І цей стан зрозумілий усім. Адже, хочемо того чи ні, саме обрана справа нашого життя забирає найбільше відсотків нашого часу.
Однак… тільки мріяти – мало!
Як влучно і небезпідставно підмітила Вікторія Кохман (ЗШ №5): «Можна наскладати грандіозних планів, а в результаті залишитись ні з чим».
Ось тому ми, члени журі, були дещо розчаровані, читаючи цьогорічні твори, адже, на жаль, багато в кого з учасників конкурсу мрія – поки що лише ефемерна субстанція, не підкріплена жодними суттєвими рішеннями, кроками, вчинками, напрацюваннями…
Однак ми віримо в кожного з цих юнаків та дівчат, сподіваємось, що вони знайдуть свій шлях у житті, розкриють свої здібності, обдарування, реалізуються максимально в обраній професії.
Наприкінці свого виступу, авторка цієї статті зацитувала Мирослава Дочинця, а саме, цікавий і доречний абзац з його книжки «Різнотрав’я»: «Якщо тобі ЗДАЄТЬСЯ, що життя – тільки до першого виходу на роботу, а потім – на вихідні, а потім – у відпустці, то ти не пізнав головну принаду життя – радість «сродної праці», про яку казав Сковорода. Це означає, що синтетичний світ ловив тебе і впіймав твою душу». І побажала всім учасникам, щоб у майбутньому, коли вони стануть дорослими, досвідченими і трохи втомленими життям, – їм ніколи так НЕ ЗДАВАЛОСЬ.
І ось настала урочиста мить нагородження переможців конкурсу «Ким я хочу бути? Як цього досягти?»
На одностайну думку членів журі, на найбільшу винагороду – гранпрі – в сумі 3000 грн., заслужили двоє учасників конкурсу – Ілля Возняк (ЗШ с. Стенятин) та Артем Павлів (ЗШ с. Перетоки).
Перше місце в конкурсі та грошову винагороду в сумі 2200 грн. отримали – Ірина Олійник (Сокаль-ська ЗШ №2), Вікторія Смільська (ЗШ с. Забужжя), Софія Климчук (ЗШ с. Стенятин), Денис Кантор і Костянтин Новацький (Сокальський ліцей №1).
Друге місце (з грошовою винагородою в сумі 1500 грн.) посіли – Юлія Новацька та Олександр Лісовецький (Сокальска ЗШ №5), Валентина Войтюк (с. Тартаків), Вікторія Строк і Христина Копейка (с. Жвирка), Юлія Пилипонюк (с. Ільковичі).
Третє місце (грошова винагорода – 1000 грн.) розділили: Яна Вапінська (ЗШ №4), Аліна Лесик, Сергій Медвідь та Вікторія Кохман (ЗШ №5), Богдан Чорній (ЗШ с. Тартаків), Марія Маслиган (ЗШ с. Хоробрів), Яна Степанюк і Дарія Романюк (ЗШ с. Ільковичі), Василина Марчук (ЗШ с. Перетоки), Наталя Вільхова та Галина Покиньброда (Сокальський ліцей №1).
І хоча цього разу, через сумні тривожні обставини, церемонія нагородження була скромною, без традиційної концертної програми, в залі панувала піднесена атмосфера, світились радістю юні обличчя, усміхались очі дорослих, лунали напутні фрази і слова вдячності. А ще були теплі обійми і світлини на згадку. Бо таке – не забувається.
Любов БЕНЕДИШИН,
членкиня Благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина».
рвоноградського району