Головна Право ДОЛАЄМО КОРУПЦІЮ РАЗОМ…

ДОЛАЄМО КОРУПЦІЮ РАЗОМ…

Фарина Лідія Юріївна

Досить незвична тема про корупцію. На мій погляд читачам газети «Голос з-над Бугу» буде цікаво почути мою думку про це негативне явище.

Хочу сказати, що ця тема є досить актуальною в Україні, хоча перше та друге місце займають проблеми невиконання рішень судів та незалежність судової влади.

Сьогодні про корупцію не говорять лише ті, що ще не навчились говорити… Особливо популярним є висловлювання – корумповані судді, корупція в судах тощо. Таке відчуття, що ЗМІ і не тільки, якби зговорились проти судової системи. А це впливає на суспільну думку пересічних громадян про служителів Феміди. Складається враження що це негативне явище існує лише в судах….

Продовжуючи тему розмови хочу озвучити просту життєву істину: «Не давайте – і не будуть брати, не пропонуйте – і ніхто не буде вимагати!».

Непоодинокими є випадки коли посередники «беруть» під суддю, знаючи заздалегідь, що володар мантії ухвалить справедливе та законне рішення. Сам замовник судового рішення та й суддя не здогадуються про таку ситуацію. Але, як то кажуть: «все таємне рано чи пізно стає явним», особливо в районному центрі. Такі «рєшали» не користуються повагою серед юридичної еліти та у суспільстві вцілому.

Якщо людина знає, що правда на її стороні, вона має можливість отримати рішення ухвалене на підставі принципів верховенства права, міжнародних конвенцій, Конституції України, закону, їй не потрібно давати хабар.

Зрозумійте, що судді це, в першу чергу, люди, а люди є різні. Повірте, є порядні, справедливі, добросовісні судді, які не беруть хабарів. Те саме можу сказати і про адвокатів, і про прокурорів, нотаріусів, інших юристів серед них є також чесні, кваліфіковані професіонали, які сумлінно виконують свою роботу. І як за участю в суді таких правників суддя може винести несправедливе рішення?

Окрім того, треба пам’ятати, що судова система багаторівнева – має кілька інстанцій. Наприклад, те що вдалось «порєшати» в одному суді можна звести до нуля в вищестоящій інстанції.

Як подолати корупцію в судах?

Про деякі аспекти викорінення цього негативного явища згадувала раніше. Принагідно, хотіла б додати, що судова ланка є правозастосовною, а не законотворчою.

Розбалансованість, неоднозначність законодавства також приводить до корупції. Один із філософів-мислителів сказав: «Чим більше законів, тим більше беззаконня». Реалії сьогодення, на жаль, такі. Бувають випадки, що по аналогічних справах приймаються протилежні за змістом судові рішення. І кожне рішення по своєму законне… Для цього слід навести лад у законодавстві та забезпечити єдність судової практики. На даний час Верховному Суду України (далі – ВСУ) надано надзвичайно важливе повноваження – встановлення правовового висновку у своєму рішенні, який є обов’язковий не тільки для сторін, а й для всіх органів державної влади та судів (за виключенням окремих випадків). Навряд чи можна назвати іншу державу Європи, що належить до континентальної правової системи, у якій рішення Верховного суду мають таку юридичну силу. Тому, коли судові юристи заздалегідь знатимуть правову позицію ВСУ щодо вирішення тої чи іншої справи – відпаде потреба давати хабарі.
Нині в українців є шанс змінити ситуацію в країні на краще, адже всі ми мріємо жити в демократичній, правовій державі, де права та інтереси людини є пріоритетними – наша доля в наших руках. Щоб не було так ,як жартують про корупцію в Україні: «українці хочуть дві речі: перше – щоб не було корупції, друге – щоб кум міг повирішувати, якщо раптом щось не так».

Тому якщо комусь пропонують (вимагають) надати неправомірну вигоду (хабар), нехай повідомляють про це компетентні правохоронні органи (НАБУ,СБУ та ін.).

А напередодні Дня юриста вітаю усіх, хто стоїть на захисті прав і свобод. І щоб все людське життя, обплетене тонкощами права, відстоювали за законом.

Лідія ФАРИНА, суддя-спікер Сокальського районного суду.