Головна Право Органи прокуратури не наділені повноваженнями щодо проведення загально-наглядових перевірок

Органи прокуратури не наділені повноваженнями щодо проведення загально-наглядових перевірок

Незважаючи на вжиті місцевою прокуратурою організаційно-практичні заходи, тісну співпрацю з громадськістю, взаємодію із засобами масової інформації, проведення системної роз’яснювальної роботи серед населення щодо наявних повноважень органів прокуратури в умовах конституційних змін, в Червоноградську місцеву прокуратуру продовжують надходити численні звернення громадян, вирішення яких не відноситься до повноважень органів прокуратури.

Зокрема, за результатами аналізу Червоноградською місцевою прокуратурою стану надходження звернень громадян за сім місяців 2017 року, встановлено, що таких надійшло на 11% менше ніж за аналогічний період минулого року (791 проти 889 в 2016 р.).

Водночас, 36% (285) з усіх звернень, в зв’язку з відсутністю повноважень на їх розгляд, місцевою прокуратурою в порядку статті 7 Закону України «Про звернення громадян» скеровано за належністю в інші відомства для розгляду по суті в межах компетенції.

Наведене свідчить про недостатню поінформованість мешканців м. Червоноград, Сокальського та Жовківського районів щодо функцій та повноважень органів прокуратури в умовах сьогодення.

В зв’язку з наведеним, з метою підвищення правової культури населення та рівня знань щодо наявних законодавчих змін в повноваженнях прокуратури, Червоноградська місцева прокуратура черговий раз звертає увагу громадян та роз’яснює наступне.

З урахуванням внесених наприкінці минулого року змін до Конституції України, яку доповнено статтею 1311, в прокуратури наявні 3 конституційні функції:
підтримання публічного обвинувачення в суді;
організація і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку;
представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Також, згідно з вимогами ч. 9 Розділу XV “Перехідні положення» Конституції України прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію досудового розслідування до початку функціонування органів, яким законом будуть передані відповідні функції (при цьому, в місцевих прокуратурах відсутні слідчі підрозділи), а також функцію нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, до набрання чинності законом про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій.

З урахуванням наведеного, треба пам’ятати, що на сьогоднішній день органи прокуратури не наділені повноваженнями щодо проведення загальнонаглядових перевірок (функція так званого «загального нагляду» відсутня), а також на здійснення представництва інтересів громадян в суді.

Також, варто знати про наявність створених на виконання Закону України «Про безоплатну правову допомогу» центрів з надання правової допомоги, куди соціально незахищені громадяни вправі звернутись для отримання консультацій чи правової допомоги щодо захисту чи поновлення їхніх прав, у тому числі з питань, які не відносяться до компетенції органів прокуратури.

Нагадуємо, що Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги функціонує за адресою: м. Червоноград, проспект Шевченка, 21; Сокальське Бюро правової допомоги м. Сокаль, вул. Міцкевича, 5; Соснівське Бюро правової допомоги м. Соснівка, вул. Галицька, 3а; Жовківське бюро правової допомоги м. Жовква, пл. Вічева, 4; РаваРуське бюро правової допомоги м. РаваРуська, вул. Я. Мудрого, 8.

Олег КОВАЛЬЧУК,
заступник керівника Червоноградської місцевої прокуратури.