Відбулась робоча зустріч керівника Червоноградської місцевої прокуратури Ярослава Гарасимчука з директором Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталією Костишин та керівником Сокальського бюро центру Василиною Кіщак.
Метою зустрічі було забезпечення додержання конституційних прав громадян, координації діяльності таким чином, щоб незважаючи на конституційні зміни в повноваженнях прокуратури, відсутності в органів прокуратури функції так званого «загального нагляду», виключення з повноважень представництва інтересів громадян в суді, мешканці Сокальщини відчували себе захищеними, підвищували свою правову свідомість і культуру, отримували якісну правову допомогу та юридичні консультації з питань, що виникають у повсякденному житті.
Окрім іншого, обговорено питання надходження численних звернень громадян в органи прокуратури, вирішення яких не належать до компетенції останніх, низький рівень володіння населення знаннями з юриспруденції, недостатньої обізнаності про повноваження прокуратури та функціонування на території району центру, де можна безоплатно отримати кваліфіковану правову допомогу.
Учасники зустрічі обмінялись думками щодо посилення взаємодії між структурами з метою покращення ефективності роботи, взаємодії прокуратури із громадськістю, задоволення потреб мешканців Сокальщини у правовій допомозі, підвищення авторитету органів прокуратури та зміцнення довіри громадян до останніх.
При цьому, акцентовано увагу, що у зв’язку із внесеними у вересні 2016 року змінами до Конституції України, прокуратура здійснює наступні функції: підтримання публічного обвинувачення в суді; організацію і процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, вирішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляд за негласними та іншими слідчими і розшуковими діями органів правопорядку; представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Водночас, Законом України «Про безоплатну правову допомогу» та створенням на місцях центрів з надання безоплатної вторинної правової, реалізовано державні гарантії, що включають захист від обвинувачення та представництво у суді соціально вразливих категорій людей, підготовку в їхніх інтересах процесуальних документів.
До основних функцій центру з надання безоплатної правової допомоги, окрім іншого, належать: надання юридичних консультацій (безоплатної первинної правової допомоги), прийом звернень щодо надання вторинної правової допомоги, безпосереднє здійснення представництва інтересів клієнта в суді.
При цьому розширено коло осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, серед яких, зокрема: особи, середньомісячний дохід яких не перевищує двох прожиткових мінімумів; інваліди; особи, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту»; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; дітисироти, діти позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти; особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань; особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної допомоги; реабілітовані; особи, які є свідками/потерпілими у кримінальних провадженнях; внутрішньо переміщенні особи; особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх захисту» та особи, які звернулися для отримання статусу (з усіх питань); інші соціально незахищені категорії осіб.
Нагадаємо, що Червоноградський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Червоноград, проспект Шевченка, 21; Сокальське Бюро правової допомоги: м. Сокаль, вул. Адама Міцкевича, 5; Соснівське Бюро правової допомоги: м. Соснівка, вул. Галицька, 3а.
Таким чином, місцева прокуратура продовжує вживати заходів щодо налагодження ефективної взаємодії з громадськістю та забезпечення реалізації мешканцями Сокальщини права на отримання кваліфікованої правової допомоги.
Ірина ГАВЛО, прокурор Сокальського відділу Червоноградської місцевої прокуратури.