У СОЦІАЛЬНІЙ СФЕРІ ПРАЦЮЮТЬ ТІ, ХТО НЕ БАЙДУЖИЙ ДО ЧУЖОГО БОЛЮ Й ГОРЯ
Другий місяць осені розпочинається з особливої дати – Міжнародного дня людей похилого віку, а в Україні це також й День ветерана. Опорою для одиноких і людей похилого віку та тих, хто опинився у складній життєвій ситуації, в цей непростий час для України та українців стали соціальні служби.
– В умовах воєнного стану комунальна установа «Центр надання соціальних послуг» Сокальської міської ради продовжує працювати на повну потужність, надаючи особам/сім’ям, які належать до вразливих груп населення комплекс соціальних послуг, яких вони потребують, відповідно до своїх потреб, – розповідає директорка Центру Надія Іванюк. – Це люди поважного віку, учасники та сім’ї АТО, особи з інвалідністю, інші особи/сім’ї, які опинилися у складних життєвих ситуаціях і самотужки не можуть їх подолати. Крім того, громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги надається соціальна послуга догляду вдома. Нашим соціальним робітникам доводиться щоденно піклуватися про їх долю та життя. 245 людей похилого віку та осіб з інвалідністю щодня чекають наших соціальних робітників, які приносять продукти й ліки, готують, прибирають, допомагають у веденні домашнього господарства, оформленні різних соціальних допомог, зокрема, субсидій, оплачують комунальні послуги.
А з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну, Центр надання соціальних послуг ще займається й внутрішньо переміщеними особами, які виїхали з-під обстрілів рашистських ракет чи окупованих ворогом територій. Для них Сокальщина стала надійним прихистком, дехто проживав або ще проживає у БФ «Карітас-Сокаль», ОЛК «Ровесник», в Сокальському професійному ліцеї, Народному домі с. Забужжя чи в приватних будинках. На долю цих людей випало пережити пекло, тож потребують фахової допомоги психолога, який працює у Центрі. Усі соціальні послуги для ВПО надаються безкоштовно.
Найбільш затребуваними послугами є перукарські та кравецькі. У перукаря Юлії Ляшук щодень буває 20-25 людей. Пані Юлія констатує, що все більше літніх людей приходить сюди, бо у приватних перукарнях значно зросли ціни на всі послуги. А пенсіонерам нині це не по кишені. А тут вони можуть підстригтися, пофарбуватися і навіть зробити укладку безкоштовно чи за помірною ціною. Це залежить від доходу людини за рішенням, яке надає управління соціального захисту міської ради.
Сокальчани Орест Кузьма та Олег Стрижок, які часто приходять сюди, кажуть, що задоволені майстерністю перукаря та швеї. Дякують, що в Сокалі функціонує такий Центр, який надає соціальні послуги літнім людям та особам з інвалідністю, що значно полегшує їхнє життя.
Рятівною соломинкою став Центр і для внутрішньо переміщених осіб, яким здавалось у чужому місті не має на кого розраховувати, немає звідки чекати допомоги і підтримки. У цій установі вони знайшли не тільки допомогу, але й добрих друзів.
– Ми часто приходимо в Центр надання соціальних послуг, – розповідає пані Юлія з Скадовська Херсонської області, – тут отримали теплі речі для себе та дітей, бо попереду зима. Приносимо ремонтувати одяг, користуємося послугами пральні.
Жінка зі сльозами на очах розповіла про пережите: «Ми довго вагались чи виїжджати з міста, бо страшно було їхати в невідомість, залишати рідну оселю. Але коли в сусідній будинок влучила ракета, одразу зібрались і виїхали, бо зрозуміли, що життя важливіше. Приїхали у Сокаль, бо моя мама родом зі Смикова. Сокальці нас добре прийняли. Знайомі і незнайомі громадяни стараються допомогти, підказують, де що можна знайти. І це приємно».
– Соціальні служби опікуються нами, – доповнює знайому Тетяна Черніденко, – І ми за це щиро вдячні. Як і БФ «Карітас»-Сокаль, де надали нам ліки, продукти, так і ця установа. Ми часто звертаємося до швеї Любові Мігус, яка охоче допомагає підібрати одяг і зробити ремонт речей під нас. Робить це швидко й акуратно.
Швея каже, що у порівнянні з минулим роком, за послугами звертається значно більше людей. На жаль, сьогодні пенсіонери не мають достатньо коштів навіть на те, щоб поміняти замок у куртці. А у нас це можна зробити безкоштовно або за помірну ціну.
Привозять до пані Люби на ремонт речі своїх підопічних й соціальні робітники з сіл. Крім цього, жінка за сумісництвом працює пралею. Благодійна організація подарувала Центру дві пральні машинки, що дозволило задовільнити потреби більшої кількості людей.
– Дякуючи колективу цієї установи, – каже сокалець Мар’ян Франчук, – одинокі люди перестають відчувати себе самотніми. Для них колектив Центру стає справжньою великою родиною, до якої завжди можна звернутися за допомогою. Тут працюють привітні доброзичливі люди, які стараються допомогти, підказати, вислухати й підтримати.
– І не може бути інакше, – додає фахівець соціальної роботи відділу надання соціальних послуг за місцем проживання Софія Ворожбит. – Ми ж соціальна служба, мета якої – надати допомогу. До нас звертаються самотні люди, їм бракує спілкування, уваги, хочуть, щоб їх просто вислухали. Часом люди похилого віку залишаються наодинці зі своїми буденними проблемами, і у відчаї, бо не знають як вийти із ситуації, що склалася.
– Наша робота – це робота з людьми, це живе спілкування, – доповнює молоду колегу, фахівець соціальної роботи відділу соціальної роботи Зоряна Барнич. – Треба знайти підхід до кожної людини, яка приходить до нас. У більшості з них зранені душі, їм потрібна підтримка та увага.
У кабінет у справах зайшов староста Стенятинського старостинського округу Григорій Студінський.
– Я, як староста, задоволений роботою Комунальної установи «Центр надання соціальних послуг» Сокальської міської ради, – розповідає пан Григорій. – Його працівники активно працюють у напрямку допомоги та підтримки осіб похилого віку та людей з інвалідністю, а тепер ще й внутрішньо переміщених осіб. На нашій території проживає 9 одиноких людей, за якими належно доглядає соціальний працівник. Вони задоволені її роботою. І це головне. Крім того, раз у місяць у село Стенятин приїжджає перукар, яка надає перукарські послуги всім потребуючим. І це добре, коли люди у поважному віці відчувають турботу про себе.
– Старенькі люди прагнуть уваги, тепла й любові, – наголошує пані Надія Іванюк. – У нас дружний колектив, який справляється з своїм завданням не тільки через службові обов’язки, а за покликом душі. У соціальній сфері можуть працювати лише ті, хто не є байдужими до чужого болю й горя, хто вміє шанобливо ставитись до людей старшого віку, з теплотою турбується про їх здоров’я та є відданим справі.
Любов ЗАБЛОЦЬКА.
Фото автора та архіву Центру.