На базі Сокальської СЮТ 5 квітня проведено презентацію оновлених інноваційних класів. Вихованці та керівники гуртків презентували свої досягнення та творчі доробки у робототехніці, управлінні дронами, роботами у STEM лабораторії, відео- та фотодизайн, з використанням новопридбаного обладнання для реалізації модельних програм в закладах освіти. Основні напрямки роботи: ракетомоделювання, автомоделювання, підготовка операторів БПЛА, радіотехніка, народна творчість, технічний ди-зайн, цифрова фотографія, відеозйомка та монтаж. Працює дванадцять гуртків.
Представляючи гостей, начальник відділу освіти Сокальської міської ради Леся Ковалишин, зазначила, «що у цьому навчальному закладі є дуже цікаве, інноваційне, модернізоване, технологічне обладнання. На ньому можна творити різні чудові вироби, які будуть на перспективу, сподіваємося відкриттями в майбутньому. Адже за гуртківцями – майбутнє».
Сергій Касян, Сокальський міський голова:
– Приємно бути тут, адже Станція юних техніків – це гордість освіти нашої громади. Заснована в 1978 році. Нині навчається 350 учнів. Станція юних техніків працює за чотирма напрямками. Приємно, що торік обласна військова адміністрація, за ініціативою Департаменту освіти ЛОВА, видала розпорядження про покращення матеріально-технічної бази позашкільних закладів. І нашій школі було виділено 500 тисяч гривень. Також забезпечено співфінансування (500 тисяч) і з місцевого бюджету. Це дало можливість оновити діяльність Станції юних техніків. І бачимо, що з’явилися нові напрямки: робототехніки і керування безпілотними апаратами. Закликаю вас, дорогі діти, добре вчитися, оволодівати новими методами. А сьогоднішній важкий для держави час, так необхідна освіченість, щоб ми вміли вправно давати відсіч нашому ворогу.
Олег Паска, директор Департаменту освіти і науки Львівської ОВА:
– Хто з вас діти хоча раз був у Будинку техніки? А кому подобаються машини і дрони? А хто би хотів навчитися керувати дронами? А хто вже вміє керувати? (Були ствердні відповіді багатьох дітей – авт.). Це є дуже добре. Мені приємно тут бути, і дякую міському голові та керівнику освіти, керівництву райдержадміністрації. Міській раді – за співфінансування проєкту. Надіюсь, що вони і надалі підтримуватимуть позашкільну освіту. Такі Станції є на Львівщині, але у вас одна з найкращих. А, можливо, й найкраща. Цей напрямок освіти потрібно підтримувати, ви це любите, я побачив по руках, які підняли. Подумаємо з міським головою і про ще нове обладнання. Всі бачимо, на жаль, в країні війна, і ми повинні вміти управляти дронами, допомагати хлопцям, які зараз на фронті, купляти ці дрони, щоб відстояти нашу незалежність. Це, зокрема, і завдяки їм можемо тут стояти, вчитися. І якщо ви любитимете математику, фізику, хімію, біологію, а також і Центр технічної творчості, то наша Україна буде дуже сильною країною. Сильнішою ніж вона є зараз. Бажаю кожному з вас займатися улюбленою справою в Станції юних техніків, школі. Тоді будете щасливими, а наша країна і ваше місто – розвинутими і сильними.
Ірина Наливайко, перша заступниця начальника Червоноградської РВА:
– Тішуся активною молоддю. Дякую за розвиток позашкілля. Бо навіть під час випробувань пандемією та війною ми бачимо, що творчість та креативність нікуди не зникає. Вона навпаки трансформується у нові, ще більш сучасні напрямки. Дякую, звичайно, керівникам гуртків за невтомну
працю попри події в нашій державі.
Олег Паска також повідомив, що Департамент освіти і науки Львівської ОВА, задля подальшої популяризації природничих наук і технічної творчості, має намір звернутись до Міністерства освіти і науки з ініціативою передбачити у бюджеті на наступний рік окрему субвенцію на технічне забезпечення центрів технічної творчості за прикладом того, як це вже кілька років реалізується у Львівській області.
Сокальська Станція юних техніків сьогодні є вдалим прикладом закладів такого типу у системі позашкільної освіти Львівської області. Тут навчають досвідчені педагоги, віддані справі виховання і освіти дітей.
Директор СЮТ, відмінник освіти України Віктор Куліш сказав, що поряд з ним працюють творчі і винахідливі люди, які передають свої знання, вміння і досвід не одному поколінню дітей Сокальщини.
Особливо цінним є те, що тепер у діяльності Станції юних техніків у Сокалі різнопланово і по-новаторському представили науково-технічний, дослідницько-експеримен-тальний та інформаційно-цифровий напрямки.
Якщо завітаєте у класи цього закладу, то будете неабияк вражені. У кабінеті «Радіотехнічна лабораторія» є безліч моделей ракет, літаків, автівок. Тепер вони будуть значно частіше долати земне тяжіння і робити круті віражі на треках: закупили безелектронні двигуни, діоди, матриці, транзистори, токарний верстат, лобзикові верстати, осцилограф – усього понад двадцять позицій.
Особлива гордість – відеофотостудія: сучасні фотокамери, освітлення, апаратура для спецефектів, кілька робочих зон, для зйомок використовують дрони (парк цих літальних апаратів уже становить дві одиниці). У гуртку операторів дронів навчання проходить у суперсучасному комп’ютерному класі із використанням програми-симулятора. Тут також відбуваються заняття з відеомонтажу та фотосправи.
Керівники гуртків Володимир Михальов, Ігор Бедь, Богдан Баран, гуртківці Данило Павлюк, Володимир Штокало та Матвій Герасимчук розповіли та показали на прикладах, як працює обладнання.
У фотостудії на трьох локаціях допомагали вихованки гуртка «Цифрова фотографія».
А на площадці біля СЮТ були задіяні вихованці автомодельного гуртка, які допомагали дітям в пілотуванні дистанційно керованих автомобілів.
Керівник відділу освіти міської ради Леся Ковалишин зазначила, що придбані техніка та обладнання вдихнули нове життя у заклад:
– Створили інноваційні можливості для розвитку здібностей дітей, що дуже важливо, коли говорити про технічний напрямок позашкілля. Технологічно світ довкола нас дуже швидко змінюється, і навіть в складних умовах війни освіта має встигати за цими змінами, адже йдеться про виховання наших майбутніх інженерів, технологів, конструкторів.
Вона також повідомила, що тепер відділ освіти планує максимально популяризувати заклад, щоб залучити до його гуртків більше дітей. Також з наступного навчального року на базі Сокальської станції юних техніків проводитимуть виїзні уроки з предмета «Захист України».
На видних місцях у приміщенні безліч грамот, подяк, дипломів. І це не дивно. Адже за 2022-2023 навчальний рік вихованці СЮТ 74 рази ставали переможцями та призерами обласних змагань та турнірів, а також чотирнадцять разів – всеукраїнських.
Дійсно, за ними – майбутнє. Але нині в нас на устах одне слово «Перемога». Молимося за наших Захисників, допомагаємо їм, щоб цей день настав чимшвидше.
Василь СОРОЧУК.
Фото автора.