Відповідно до Закону України «Про освіту», рішенням XXV сесії VII скликання Сокальської районної ради №442 від 22 грудня 2017 року було створено Комунальну установу Сокальської районної ради «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району». Депутати надали закладу окремі повноваження з метою обслуговування закладів освіти спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селища, міст Сокальського району. Районна рада перша в області, і одна з перших в Україні, хто створив таку комунальну установу.
23 лютого в сесійній залі проходила нарадасемінар з керівниками закладів освіти. На ній намагались разом «розібратись» хто за що відповідає і які повноваження відтепер у директорів шкіл.
Участь у нараді взяли: голова районної ради Микола Пасько, заступник голови районної ради Василь Бойко, перший заступник голови райдержадміністрації Микола Поліщук, директор Комунальної установи «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» Микола Мисак, юрисконсульт Василина Кіщак, головний державний інспектор Головного управління Держпраці у Львівській області Наталiя Климчук, завідувач районної психологомедикопедагогічної консультації Ганна Фенчин, головний спеціаліст відділу освіти Сокальської РДА Любов Тот, завідувач Сокальського районного методичного кабінету Галина Гібляк, в. о. начальника відділу освіти Сокальської РДА Леся Ковалишин та директори навчальних закладів.
Директор Комунальної установи «Центр з обслуговування закладів освіти Сокальського району» Микола Мисак надав присутнім інформацію про першочергові заходи по обслуговуванню закладів освіти. Він зупинився на тих кроках, які практично здійснювалися для забезпечення початку функціонування установи, а також, щоб з 1 березня розпочати повноцінне фінансування закладів освіти Сокальського району. За його словами, першим кроком стало прийняття рішення про мінімальну кількість працівників, необхідних для початку роботи установи. Наступним – розподіл асигнувань. Паралельно працювали над оформленням інвентаризаційних описів, актів прийомупередачі майна, а також по оформленню кошторисів шкіл.
Голова районної ради Микола Пасько ознайомив директорів освітніх закладів із рішенням останньої сесії: «Прийнято рішення щодо заборони незаконного збору готівкових коштів, які батьки хочуть надати добровільно, як спонсорські внески. Ні директор, ні працівники школи в руки гроші не беруть».
Микола Мисак добавив: «Всетаки ми повинні йти в тому напрямку, щоб відмовитись від батьківських коштів. Але реалії є такі, що обставини сильніші за нас, і ми повинні використовувати і цей спосіб вирішення деяких питань з матеріальнотехнічного забезпечення. Є відкритий спеціальний рахунок для зарахування спонсорських коштів. При чому вони є адресними, фіксуються за кожною установою».
У директорів шкіл виникло питання, а скільки відсотків від цих коштів забиратимуться на потреби центру? Отримали запевнення, що всі кошти призначатимуться лише навчальним закладам. Хіба що банк зніматиме за свої послуги.
Питали, як чинити в непередбачуваних ситуаціях, коли вирішувати їх потрібно негайно і немає часу їхати в Сокаль в банк знімати кошти.
М. Мисак: «Це – не проблема. Ви купуєте необхідну річ, а вже тоді її оприбутковуєте як матеріальну цінність і ставите на баланс школи».
Заступник голови райдержадміністрації Микола Поліщук зазначив, що ми живемо в час змін Закону «Про освіту», і він ставить дещо в незрозуміле становище усіх: «Ми перші у Львівській області та одні з перших в Україні, хто створив таку комунальну установу. Багато речей незрозумілих, як для райради, так і для адміністрації, а особливо – для директорів. Часто ви запитуєте: кого з голів вам слухати? Відповім прямо: виконуйте свої обов’язки, виконуйте Закон України «Про освіту» і завжди будете праві, матимете захист і зможете відстояти свою позицію».
Цікавили директорів питання до кого ж тепер мають скеровуватись листи, щоб погодити та оплатити вчителям відрядження.
Голова районної ради пояснив: «Тут відокремлюються два поняття – у відрядження може їхати директор і може їхати вчитель. Те, що стосується розпорядного документа щодо працівників школи – видає директор, по директору – видає голова районної ради. По фінансових питаннях ви звертаєтесь в централізовану бухгалтерію».
Про трудові відносини з керівниками шкіл та колективні договори доповіла Василина Кіщак. Юрисконсульт допомогла розібратись з юридичними моментами, з якими відтепер доведеться стикатись керівникам освітніх закладів, щоб в подальшому могли юридично грамотно здійснювати свої повноваження. Адже з моменту реєстрації в реєстратора навчальний заклад отримав статус юридичної особи.
Головний державний інспектор Головного управління Держпраці у Львівській області Наталiя Климчук обговорила трудове законодавство, організаційноправову форму закладів. Вона наголосила, що управління Держпраці намагається діяти привентивно. Такого поняття як «перевірка» вже немає, відтепер це інспекційне відвідування. «Що робити коли до вас приходить інспектор? В першу чергу, він має представитись та пред’явити посвідчення. У зв’язку з тим, що на Сокальщині останніми роками було багато випадків інспекторівшахраїв, управління Держпраці прийняло рішення продублювати всі робочі посвідчення на сайті».
Державний інспектор розповіла про порушення, які найчастішe зустрічаються під час інспекційних відвідувань. Серед них: неналежне оформлення трудових відносин (незадекларована праця). Часто керівники зловживають і підміняють трудові відносини цивільноправовими. За такі дії передбачена фінансова санкція у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат за кожного працівника, відносно якого здійснене таке правопорушення. Також санкція передбачається і за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці. Як зазначила Н. Климчук, це не лише мінімальна заробітна плата, це й усі виплати, які передбачені кодексом законів про працю, в т. ч. індексація зарплати, доплата за роботу в нічний час, святкові дні, надурочні… Якщо ж бухгалтер чогось не нараховує, за це передбачено санкції у розмірі десяти мінімальних заробітних плат за кожного працівника, відносно якого допущене таке порушення.
Виникло питання, як бути, коли вчителі у свій вихідний на олімпіадах перевіряють роботи? У відповідь почули: «Дуже часто в законі чітко не розписано, як діяти в певні моменти. Ви маєте співставити Закон «Про освіту» і кодекс законів про працю. А все, з приводу чого виникають суперечності, пропишіть алгоритмом в колективному договорі».
Відтак, освітяни обговорили з інспектором низку конкретних ситуацій.
Завідувач районної психологомедикопедагогічної консультації Ганна Фенчин звернула увагу на ключові положення Закону «Про освіту», що стосується індивідуального та інклюзивного навчання учнів. Розповіла про ситуацію в районі щодо навчання дітей з особливими потребами. На інклюзивній формі в районі навчається 12 учнів, на індивідуальній – 11. Зі Сокальського району 55 учнів навчаються в навчальнореабілітаційних закладах, в спеціальних школахінтернатах Львівської області. Усього до інклюзивного навчання залучено 9 загальноосвітніх закладів. Досить цікава ситуація у Тартаківській загальноосвітній школі, де в одному класі навчаються троє дітей з особливими потребами, і при тому з різними нозологіями. Позитивним моментом є й те, що кожна дитина, яка навчається на інклюзивній формі, має асистента вчителя.
Також було повідомлено, що до районної ради подано пропозиції про створення Інклюзивноресурсного центру. Ця установа здійснюватиме просвітницьку діяльність, виявлення та обліку таких дітей. Але, в першу чергу, оцінюватиме стан розвитку дитини і надаватиме відповідну корекційну допомогу.
Головний спеціаліст відділу освіти Сокальської РДА Любов Тот розповіла про стан роботи зi зверненнями громадян. Щороку на одній з перших освітянських нарад їх аналізують. За її словами, звернення, які надходили впродовж 2017 року, були вчасно розглянуті та усім дано відповіді. «Думаємо, що однією з причин звернень все ж таки є небайдужість громадян, яких хвилюють проблеми освітян», – зазначила вона.
Питання, які домінують у зверненнях, стосуються правомірності дій керівників закладів, підвіз автобусом «Школярик», оплата праці…
Моральне та матеріальне стимулювання обдарованої дитини – це один із кращих засобів мотивації. З цією метою у 2016 році на сесії районної ради прийнята програма підтримки обдарованих дітей. 22 грудня 2017ого її знову підтримали районні обранці. Завідувач Сокальського районного методичного кабінету Галина Гібляк розповіла, які зміни цього року вносяться до програми, щоб максимально зрівняти шанси для претендентів на номінації. Так, цьогоріч вперше вводиться номінація «Кращий учень сільської школи». У номінації «Олімпіадник року» відтепер враховуватимуть не лише результати олімпіад, але й інших, не менш важливих, інтелектуальних змагань. «Кращий учнівський колектив» поділили на три підномінації: спортивні команди, туристичні та військовопатріотичні; творчі і окремо наукові колективи. Щодо номінації «Спортсмен року», то тут враховуватимуть результати всіх офіційних спортивних змагань. Раніше «Лідер року» визначався за одним конкурсом, тепер ж пропонується розглядати участь претендентів у лідерських проектах та інших районних акціях.
Керуючий справами районної ради Любов Ребрина нагадала про дотримання Закону про запобігання корупції. Вона зупинилась на практичних порадах, оскільки з вересня 2017ого за всю фінансовугосподарську діяльність навчального закладу відповідає директор. Це стосувалося положення щодо близьких людей (конфлікт інтересів).
На завершення наради в. о. начальника відділу освіти Сокальської РДА Леся Ковалишин зробила декілька оголошень щодо документів, які необхідно найближчим часом здати. Також повідомила, що надійшов лист від Львівської ОДА щодо організації перегляду учнями 1011 класів кінофільму «Кіборги», який транслюватиметься 7 березня безкоштовно. Bід району необхідно скерувати 170 дітей.
Кожен із доповідачів запропонував директорам освітніх закладів при виникненні додаткових питань звертатись безпосередньо до них, будуть раді допомогти.
Юлія СОРОЧУК.
Фото автора.
СПОНСОРСЬКІ КОШТИ – НА СПЕЦРАХУНОК…