ВАРТОВІ ЗЕЛЕНИХ ШАТ
Кожного року, в третю неділю вересня, професійне свято відзначають працівники лісу та деревообробної промисловості. Колектив ДЛГП «Галсільліс» з добрим настроєм зустрічає професійне свято. За вісім місяців заготовили 5795 куб. м ліквідної деревини, зокрема, від рубок головного користування – 1022 куб. м, в тому числі ділової класу А,В,С 541 куб. м, класу D 4949 куб. м, та дров – 305 куб. м. За січень-серпень реалізували продукції на 7919 тисяч гривень, сплатили 3200 тисяч гривень податків й обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів, зокрема, у місцевий – 1005 тис. грн. Сокальське ДЛГП уже декілька років підряд входить в десятку кращих структурних підрозділів «Галсільліс» і є одне з небагатьох в області дочірніх підприємств, яке немає заборгованості по заробітній платі та сплаті податків, та попри всі економічні негаразди й вимоги часу, демонструє стабільність та позитивну динаміку розвитку. За обсягами виробництва, рентабельністю господарювання та низкою інших важливих показників за перше півріччя 2020 року ДЛГП займає перше місце серед інших у Львівській області. За що було відзначене грамотою управління. І у цьому заслуга усіх працівників, а тут працює 54 особи, та директора Миколи Дем’яновича, який уже вісімнадцять років очолює це підприємство.
п. Микола каже, що лісу потрібні мудрі, дбайливі і виважені господарі. Цими якостями володіють усі працівники дружного колективу ДЛГП «Галсільліс», зокрема, головний лісничий Андрій Микитюк та лісничі Сокальського та Реклинецького лісництв Олег Бурда та Мирослава Романчук, які щоденно дбають аби у прийдешньому зеленіли ліси. За словами головного лісничого Андрія Микитюка, за вісім місяців тут посадили 28 га лісу у лісовому фонді та доповнили лісові культури на 17,2 га, провели догляд на 176 га. Головними породами дерев в лісництві є сосна, дуб звичайний, вільха, модрина, береза, граб, черешня, липа, осика. Їх сіянці вирощують в теплицях, які функціонують в Реклинецькому та Сокальському лісництвах. «У цьому році посіяли в теплиці насіння сосни, гінкго, два види модрин (європейську та гібридну), – розповідає ліснича Мирослава Романчук. – Через те, що сосна звичайна вражається шкідниками та всихає, починаємо висаджувати сосну чорну, жорстку, веймутову, які не піддаються ураженню, щоб потім мати чим поновити лісові культури.
Колектив Реклинецького лісництва, на чолі з лісничою, працюють над тим, щоб виплекані сіянці зашуміли зеленим масивом на ділянках лісу підприємства. Вже наступної весни їх можна буде висаджувати у відкритий грунт. Допоможуть їм у цьому учні Реклинецької школи, з якою давно підтримують дружні зв’язки. А цього року на території Реклинецького лісництва посаджено 11,2 га лісових культур. Зокрема, сосни звичайної 75 тис. штук, дуба звичайного – 35 тис. шт. Під природне поновлення залишено один гектар лісу. «Весною наші лісівники займалися доповненням лісових культур, а протягом літа проводили догляди за ними, зокрема, механізовано на площі 72, 4 га. Проводили додаткові санітарні рубки, щоб привести насадження до нормального стану, аби воно росло і не всихало», – додає пані Мирослава.
В Сокальському ДЛГП кожен працівник сумлінно пильнує свою роботу. Усі підрозділи лісгоспу працюють злагоджено, наче єдиний живий організм, як дружна родина, яка зацікавлена у збільшенні виробництва своєї продукції. Тож варті доброго слова і пошани, та, на жаль, усіх не перерахуєш, тож просять хоч назвати найсумлінніших – це механік Володимир Ковальський, працівник цеху переробки деревини Олег Чернявський, механізатор Тарас Ільчишин. Серед працівників Реклинецького лісництва – Юрій Лис, Василь Дунелич, Петро Стельмашек, Степан Корнило. Сокальського лісництва – Руслан Голінка, Василь Дубанич, які докладають всіх зусиль у благородній справі – відтворення лісів.
Працівники лісу іноді називають себе вартовими зелених шат, бо в кожну пору року у лісі є робота. Зараз вони завершують догляд за культурами та готуються до осінньої посадки, потім вирубуватимуть сухостій, проріджуватимуть дерева та заготовлятимуть дрова.
За цей рік тут модернізували техніку, що дозволило проводити механізований догляд за лісовими культурами. «Ринок диктує свої вимоги, тому підприємство повинне завжди йти в ногу з часом, вкладати кошти в нове, сучасне обладнання та техніку, що є інвестицією в його майбутнє. Це дозволяє механізувати догляд за лісовими насадженнями. Адже нині бракує робочих рук, нема кому заготовляти ліс, бо люди виїхали на роботу за кордон», – каже п. Микола Дем’янович.
Актуальним залишається питання збереження лісових ресурсів. У цьому році, через необережне поводженням з вогнем, згоріло 0,09 сотих лісу біля села Пісочне. На жаль, такі випадки непоодинокі, на щастя, лісівникам при допомозі вогнеборців Сокаля та Хороброва вдалося локалізувати та погасити вогонь.
– Ліс – це складний механізм, який потребує дбайливого догляду, тому кожен має ставитись до нього як добрий господар, бо він росте не одне десятиліття. І прикро, коли хтось його нищить, – говорить керівник ДЛГП «Галсільліс».
М. Дем’янович мимоволі торкнувся й інших проблем, які є в лісовій галузі. Нині значно впали ціни на лісопродукцію, до того ж заборонили експорт деревини за кордон, а натомість нічого не запропонували. Залишається надлишок продукції. Виживай як хочеш. Проте тут не сидять склавши рук, а шукають можливості аби реалізувати свою продукцію, розвивають нові напрямки діяльності. Зокрема, співпрацюють з ДП «Львіввугілля», беруть участь у всіх районних тендерах по постачанні дров для освітніх закладів району. У теплиці Сокальського лісництва вирощують саджанці декоративних рослин, серед яких ялівець, ялина, гібіскус, барбарис, мирт, самшит, які реалізовують для озеленення території.
Колектив ДЛГП «Галсільліс» усвідомлює, що стоїть на сторожі гармонії й порядку в лісовому господарстві. Адже на його плечах лежить непроста місія – відновлення та збереження неоціненного багатства країни, унікального витвору природи і людської праці. Й горді цього, бо для кожного з них ліс є істинно святим, який вони знають, як ніхто інший, через що й з любов’ю турбуються, оберігають та розвивають «зелені легені планети».
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.