У липні створено Червоноградський район, що стало неприємним сюрпризом для місцевих мешканців, які не поспішали втручатись у власну долю. Однак тепер маємо звикати до того, що житимемо у Червоноградському районі, а Сокальський, як такий, уже став історією. Що думають про це пересічні жителі. Своїми думками щодо адміністративно-територіальної реформи поділилися:
Мирослава ІГНАТЮК,
директор Стаївської ЗШ I-II ст. імені Осипа Лещука:
– Поділ області на нові райони, безумовно, так чи інакше торкнеться усіх без винятку її жителів. Перед чимось новим і невідомим завжди є певні побоювання.
Найбільше, мабуть, мешканців нашої Белзької зони хвилює доля місцевої лікарні у новому районі та за умови створення ОТГ. Все-таки дуже важко добиратися людям, особливо літнім, із віддалених сіл до лікарні за 40-50 кілометрів, а ще якщо потрібно чекати у чергах, щоб отримати консультації від лікарів чи медичну допомогу. Для багатьох це взагалі фізично неможливо.
Питання освіти як найбільшої галузі, теж завжди на чільному місці. Хто керуватиме освітою, куди йтиме державна освітня субвенція: в район чи в ОТГ – ці питання нам поки ще невідомі. Але в будь-якому випадку не хочеться, щоб влада новостворених району чи ОТГ розпочинала свою роботу з оптимізації лікарень чи шкіл. Потрібно всі кроки робити виважено, аналізуючи сильні сторони й ризики, прогнозуючи результати та наслідки своїх дій.
Ще одним побоюванням мешканців малих населених пунктів є ризик «загубитися» у великому районі. Сокальський район був меншим за територією та вважався сільським районом. Тобто районна влада знала, чим живе кожне село чи містечко, їй були достеменно відомі наші проблеми. Деякі з них вдавалося вирішити, деякі – ні. Звичайно, що тепер зі своїми проблемами ми повинні будемо звертатися до керівництва ОТГ, на місцях надаватимуть усі адміністративні та комунальні послуги. І це дуже добре. Однак від району, який також буде наділений повноваженнями координувати роботу багатьох органів виконавчої влади, у великій мірі залежатиме добробут кожного населеного пункту. Надіємося, що влада новоствореного району чітко це усвідомлюватиме.
Позитивним для мешканців села, в якому живу, можна вважати те, що до центру нового району нам буде ближче добиратися. Однак, добре розумію, що є багато сіл, яким навпаки, буде не дуже зручно добиратися до Червонограда у важливих справах, вирішення яких буде у компетенції районних органів влади.
Дуже хочеться побажати всім нам через короткий час бачити ефективну систему виконавчої влади в новому районі й належно організоване місцеве самоврядування, яке буде розвиватися у новостворених громадах і водночас підніматиме добробут кожного мешканця цих громад. А це залежатиме від того, яким буде наш вибір і хто прийде до керування як районом, так і ОТГ після 25 жовтня.
Василь ПАНЧЕНКО,
житель с. Савчин:
– Я не схвалюю державної політики з цього питання, бо таке укрупнення веде до ліквідації колишніх районів. Крім того створення нових, обмежить самостійність громад і це зведе нанівець процес децентралізації. Вважаю, що могли хоч би залишили назву району Сокальський. Адже будуть Золочівський, Яворівський, Стрийський, Самбірський, Дрогобицький. Чим наш район завинив перед Львівською ОДА? У мене не має упередженого ставлення до Червонограда, проте вважаю, що по відношенню до Сокаля таке рішення не є справедливим. На мою думку, шахтарське місто потребує значно більшої уваги та допомоги з боку держави, оскільки тут проживають ті, хто видає «на гора» чорне золоте… Копальні – занедбані, їх потрібно реанімувати. Нині Львівсько-Волинський вугільний басейн має бути стратегічним об’єктом держави, гарантом енергетичної незалежності України. Тут проживає багато потенційних виборців. Вони делегуватимуть у новостворену районну раду своїх представників. Відтак віддалені села та маленькі містечка можуть залишитися без депутатів, які б лобіювали їхні інтереси. Це може призвести до занепаду віддалених сіл. Червоноград має багато своїх проблем, тільки чого варте міське житло-комунальне господарство, яке «тріщить по швах». До кінця не вирішені питання з аварійними дорогами, закладами соціальної і культурної сфер. Думаю, нас чекає закриття бібліотек, народних домів та дитячих дошкільних установ, бо основні бюджетні кошти будуть скеровані у Червоноград.
Шкода міста Сокаль. Досі в усі часи з ним рахувалися. Я був депутатом чотирьох скликань, маю багато друзів, які є фахівцями у різних галузях. 90 відсотків з них не підтримують цю реформу, а 10 – просто не обізнані з цим питанням. Реформа, на мою думку, не підготовлена належним чином. Через що не можна говорити, що вона погана, бо в задумі було максимально наблизити послуги до людей. А все нове спершу викликає не сприйняття. Усі звикли до старої системи, яка теж далеко недосконала, але їм знайома. Тож думаю, що спочатку було б добре зробити експериментальний район, подивитися що і як, відредагувати усі «пробіли», а тоді впроваджувати у життя.
Надія ЛАЩІВСЬКА,
жителька м. Белза:
– Добре буде чи зле, коли створюють нові райони, покаже час. Все залежатиме від фінансування та мудрості керівників. Думаю, що Сокаль спершу буде поступово занепадати. Ми вже маємо гіркий приклад Белза, який колись був центром Забузького району. Тут були лікарня, маслозавод, пекарня, завод, Укртелеком… Згодом все закрили. Заклади соціальної сфери, охорони здоров’я оптимізували і перевели у Сокаль. Повільно Белз став сірим забутим містечком. Прикро, що Сокальський район не відстояли.
Марія КРАСЬКО.
жителька с. Стенятин:
– Звичайно, шкодуємо за Сокальським районом. Маємо великий Червоноградський… На що й треба було сподіватися, адже до того йшло не один рік. Практично майже всі державні установи, які раніше були в Сокалі, перенесли в Червоноград.
Кажуть, що децентралізація має наблизити послуги до людей, Хотілося, щоб так було. Однак хіба людям буде зручно, коли їм доведеться їхати за довідкою аж у Червоноград? А може їх видаватимуть в Сокалі чи Стенятині?! Лякає невідомість…
До того ж Сокальський район був аграрним, а Червоноград – місто шахтарів. Зрозуміло, що менталітет у селян та шахтарів-містян різні, як і проблеми. До того ж район об’єднає Червоноград, Сокальщину, частини Радехівського й Жовківського районів, селище Добротвір. У кожних теренів свої наболілі проблеми. Цікаво кому надаватимуть перевагу? Думаю, що спочатку нелегко доведеться новообраному голові районної ради. Хотілося, щоб це був господарник та виходець Сокальщини, якому доведеться згладжувати багато гострих кутів, поки знайде рівновагу між усіма. Хотілося, щоб нові зміни були на краще, і жителів маленьких сіл, як наше, не забули. Бо ж переконана, що більшість у районній раді будуть мати червоноградці, які хтозна чи схочуть виділяти кошти на розвиток соціальної інфраструкти в селах. Старшим людям важко буде змиритися з тим що нема Сокальського району, а молодь – привикне. Хіба у нас є інший вихід.
Євгенія ПЛЕТІНКА,
жителька с. Княже:
– В час, коли є стільки причин для хвилювання, це і коронавірус й економічна нестабільність в державі, зростання цін на житлово-комунальні послуги, нам пропонують ще повестися на щось нове і далеко не зовсім досконале. Об’єднання, на мою думку, це грубе групування. Як правило, велика група часто заради власних інтересів нехтує проблемами інших. На жаль, в нашому випадку виявляться маленькі та віддалені села. І відповідно можна здогадатися, яка їх чекатиме доля. Я завжди була переконана, що Сокальський район, попри всі його можливі та недоліки, справлявся з поставленими завданнями. Можна навіть для прикладу взяти Княжівську сільську раду, з якої я родом. За останні чотири роки в селах відбулося багато позитивних змін. Відновили Народні доми, з’явилися дитячі майданчики, відремонтували дороги, зробили вуличне освітлення практично всіх вулиць.
Навряд чи після об’єднання хтось буде перейматися: чим діти мають займатися при закритих народних домах? Але ніхто нічого не може стверджувати. Адже щоб хто не казав, а попереду невідомість. Однак потрібно рухатися далі.
Ярослав РОЙКО,
Великомостівський міський голова:
– Створення Червоноградського району є одним із етапів реформи місцевого самоврядування. Я підтримую дану реформу, оскільки відбудеться перерозподіл повноважень, усі послуги будуть максимально наближеними до людей. Загалом, до створення Червоноградського району ставлюсь позитивно, оскільки цей районний центр територіально ближче до нашої громади, що буде зручніше для мешканців громади в плані транспортного сполучення та економії часу в дорозі.
Опитувала Любов ПУЗИЧ.