КВІТНУТЬ У ХУСТКАХ
Здавна і до тепер, хустка для українців була не тільки прикрасою, а й символом жіночності та оберегом, який об’єднує покоління, символізує любов та свободу, вірність традиціям і патріотизм. Хустки завжди були в моді. Нині – це один з найбільш стильних аксесуарів, якими можна доповнити як повсякденний, так і вечірній образ. Її носять, як косинку на шиї, шалик, прикрасу для волосся, сумки, пояс тощо, і, звичайно ж, як головний убір.
Сокальчанка Оксана Сумбаєва зізнається, що змалку завжди захоплювалася українськими хустками, для неї це по-справжньому святковий елемент одягу: «Українська хустка, наче оберіг чи своєрідна реліквія, яка передається як родинна цінність з покоління в покоління від матері до доньки. В нашій родині мама і бабуся хустки носили буденні, недільні й ті, які одягали на великі свята (Пасха, Різдво). Їх називали святочні або «шалянові». Це були яскраві красиві хустки з рослинним чи геометричним орнаментом. Я продовжую родинну традицію: кожного року на Пасху одягаю білу «бабцину» хустку з орнаментом ожини. Ношу із задоволенням. Це, на мою думку, дуже красиво».
Хустка як і український віночок, вишиванка, рушник, коралі є предметами національної ідентичності нашого народу, символами України. Її вшановують в цілому світі. У 2019 році президентка Міжнародного клубу успішних жінок України Людмила Станіславенко ініціювала проведення Дня української хустки на державному рівні, яке припадає на 7 грудня. Ініціативу підтримали громадські діячі, актори та успішні жінки з України та усього світу. В рамках флешмобу «Зроби фото/ відео з хусткою» українки публікували свої світлини з хештегом #УкраїнськаХустка, який швидко завоював популярність серед українок з усіх куточків країни та поза її межами. У 2019-ому світлини з українською хусткою у соцмережах опублікували понад мільйон учасниць. А у 2020 р., під час відзначення Дня української хустки, встановлено національний рекорд – найбільша кількість жінок в україн-ських хустках, фото яких викладено в соціальних мережах. До рекорду долучились етнічні українки, які мешкають за кордоном та жінки з двадцяти країн світу. Серед них були і наші краянки. Торік жителі Сокальщини в багатьох населених пунктах, навчальних закладах, підприємствах та установах долучилися до флешмобу «Зроби фото з хусткою». Зокрема, учні Ільковицької, Стенятинської, Лучицької, Забузької, Жвирківської шкіл, Стаївської гімназії імені Осипа Лещука… А у заквітчаних українських хустках – ще красивіші!
– У нашого народу багато символів, – розповіла директор Стаївської гімназії Мирослава Ігнатюк. – І кожному із них приписують магічну силу. Одним із таких символів-оберегів є українська квітчаста хустка! Історія цього предмета жіночого одягу дуже давня! Колись хустки вважалися невід‘ємним атрибутом приданого дівчини. Вони свідчили про рівень достатку родини, адже не кожен мав змогу придбати дорогу шовкову чи вовняну хустку. Квітчасті узори на хустці символізували барвисту щасливу долю дівчини чи молодиці, яка її одягала. З українською хусткою пов’язано багато народних традицій. У деяких селах нею зв’язували руки молодят після шлюбу – на довгі роки спільного життя. Хустку-оберіг дарувала дівчина коханому, коли той від’їжджав до війська. З хусткою козака проводжали в останню путь, якщо молоде життя десь на полі бою обривала ворожа куля. Про це оспівано у відомій народній пісні: Дай ми, дівчино, хустину,// Може, я в полю загину,// Темної ночі накриють очі,// Легше в могилі спочину.
Уже втретє приєднуються до міжнародного флешмобу вчителі та учні Княжівської школи.
– Здавна хустка вважалася українським національним аксесуаром, який зберігає в собі старовинні традиції, – розповіла директор Княжівської школи Світлана Новосад. – Це – невід’ємна частина культурної спадщини. Хустина є оберегом жінки з давніх давен. Дівчата носять стрічки, віночки, а коли виходять заміж, то одягають на голову хустку. Вона є оберегом жінки, сім’ї, родини. Це символ і необхідність. В наших селах зберігають і підтримують цю традицію до сьогодні. Це наше – українське. Дівчата та жінки з радістю одягають велику святкову хустку на Андріївські вечорниці та Різдвяні свята, ходять у них колядувати. Така була традиція у нашого народу. І вона передається з покоління до покоління, як і хустки. Вчителі та учні із задоволенням беруть участь у щорічному флешмобі «Зроби фото з хусткою».
А учні та викладачі ДПТНЗ «Сокальський професійний ліцей» уже вдруге приєдналися до всеукраїнського флешмобу, крім того зняли відео.
– Ми підтримуємо будь-які творчі ініціативи щодо збереження та популяризації культурної спадщини національних традицій, креативних ідей та задумів, – сказала директор професійного ліцею Наталія Карташова. – Пам’ятаємо своїх бабусь, мам, виникають теплі спомини з дитинства: як бабуся бережно складала в скриню красиву хустку, пов’язувала її на голову на свята, вкривала плечі в прохолодну осінь та взимку. Звичайно, у кожного свої спогади, однак усі родини об’єднує любов до народної прикраси – української хустки.
День української хустки – щорічне свято жіноцтва. І хоч це свято і неофіційне, але дуже потрібне сучасній Україні, бо єднає жінок різного віку. Цього дня і діти, і юнки, і дорослі пані, охоче одягають хустини, які вражають своєю красою та різнобарв’ям. А флешмоб – це популяризація українських традицій, адже жінки – берегині сімейних звичаїв, які вони передають дітям та внукам. Хочеться звернутись до жінок словами вірша місцевої поетеси Галини Хохонь: «Одягаймо, хоч інколи хустку,// Захищаймо себе оберегом.// Одягають же квіти пелюстки.// Жінка квітне у ній перед Богом».
Нині в час війни, як ніколи є актуальним День вишиванки. Їх дарують синам, чоловікам та нареченим, які йдуть у ЗСУ. Бо вишиванка – це не тільки етнічний одяг українців, але й наш оберіг. Одягаючи її, ми виражаємо свою національну та громадянську позицію, гордимося тим, що ми – українці.
Любов ПУЗИЧ.