Головна Життя Історія та діяльність благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина»

Історія та діяльність благодійного фонду «Майбутнє України. Сокальщина»

Навколо нас чимало людей, які роблять добрі справи, допомагають ближнім. І головне, роблять це від щирого серця.

Благодійність завжди була і залишатиметься реальною справою – добровільною безкорисливою матеріальною, фінансовою чи якоюсь іншою допомогою людині, котра її потребує. Людяність – одна з найкращих рис кожної особистості. Важливо вміти розуміти інших, ставити себе на їхнє місце. Ця здатність виявляється багато в чому, наприклад, у чуйності, повазі, вмінні співпереживати, прощати людські недоліки й вади. Гадаю, до переліку цих виявів беззастережно може бути віднесена й благодійність. Адже безсумнівним можна вважати те, що гуманній людині конче притаманна здатність робити добро іншим.

Свою лепту у цю загальну справу вносить благодійний фонд «Майбутнє України. Сокальщина», який очолює Юлій Лукомський.

П’ятнадцять років тому, на чергових зборах Союзу українок Канади Провінційна Управа Альберта прийняли рішення про можливість допомогти Україні, зокрема, – молоді, яка живе і хоче працювати на рідній землі. Христина ЛукомськаЧейс запропонувала співпрацю із Сокалем у зв’язку з тим, що Юлій Лукомський її двоюрідний брат. В свою чергу п. Юлій, за підтримки відділу освіти Сокальської РДА, вперше провів конкурс для старшокласників «Ким я хочу бути. Як я цього досягну», переможці якого отримували невеличку матеріальну допомогу. Перший внесок діаспори був у розмірі 400 $. Для конкурсу створили спеціальну комісію, до якої ввійшли: голова Союзу українок Надія Хрущ, Юлій Лукомський і представник відділу освіти Ірина Калитовська.

У 2011 році відбулись певні зміни: створено Благодійний фонд «Майбутнє України. Сокальщина» (до цього працювали як фізичні особи), відкрито валютний та гривневий рахунки. Засновниками БФ були Юлій Лукомський, голова Союзу українок Ірина Мандрик, Оксана Савчук, як представник відділу освіти. Уся діяльність членів Фонду ґрунтувалася (і до цього часу так є) на волонтерських засадах, це прописано в Статуті. На сьогоднішній день членами фонду є Юлій Лукомський, Ірина Мандрик, Валентина Михайлевич (директор школи №5), Любов Уманська (вч. української мови школи №5), Анжела Кулик (інспектор відділу освіти), поетеса Любов Бенедишин.
За час розвитку Фонду долучилися до благодійної діяльності на користь дітей України Союз українок Канади, Провінційна Управа Альберти, СУ ім. Домініки Огієнко в Парафіяльнім окрузі Лак Ла Биш, відділ при катедрі св. Івана в Едментоні, відділ ім. кн. Ольги при церкві св. Михаїла в Едмонтоні, відділ при церкві св. Андрея в Едмонтоні, відділ ім. Лесі Українки при церкві св. Іллі в Едмонтоні. Окрім цього, велику благодійну допомогу щорічно надає СУ Америки в НьюЙорку і 29 відділ СУ Америки в Чикаго та велике число українців, які не є в організації. Активно співпрацює з фондом брат Юлія Лукомського – доктор Олег Лукомський, який долучив до цієї справи, і СУ Австралії– відділ ім. Ольги Басараб Лідкомб. Окрім того, вже кілька років поспіль Олег Лукомський передає особисту фінансову благодійну допомогу до Дня св. Миколая.

Виявлення талантів серед дітей із малозабезпечених сімей, підтримка учнівської молоді – основні завдання, які ставить перед собою благодійний фонд «Майбутнє України. Сокальщина». Його діяльність спрямована не лише на те, щоб матеріально допомогти потребуючим, а й внести свою лепту у виховання підростаючого покоління.
Завдяки вагомій допомозі жертводавців діаспори і в співпраці з відділом освіти районної держадміністрації, Благодійний фонд має змогу втілювати в життя кілька проектів. А саме: «Ким я хочу бути. Як я цього досягну», «Мій родовід», фінансова підтримка талановитих дітей МАН, виставка-продаж учнівських виробів і благодійний аукціон кращих експонатів виставки «Умілі руки – Божий дар», конкурс творів на тему «Життя, яким воно є» та «Ангел з одним крилом», благодійна акція до Дня св. Миколая. У 2018 році реалізовувалось лише декілька із перерахованих проектів.
Першим і основним проектом є конкурс творчих робіт «Ким я хочу бути. Як я цього досягну», який проходить у два етапи. Участь у ньому беруть діти пільгових категорій (діти з потребуючих сімей, дітисироти, напівсироти, діти з інвалідністю). У 2018 році 44 випускники району написали твори про свої цілі на майбутнє. Досягненням проекту є суттєва матеріальна підтримка для випускників, і не менш важлива – його виховна функція і не тільки у виборі професії.

Кілька років тому, при узгодженні зі закордонними благодійниками, спільно з Малою академією наук, проведено ще два супутні заходи: фінансова винагорода-підтримка талановитих дітей, які навчаються в МАН, за кращі досягнення та в залежності від рівня наукових праць; і започаткований у 2015 році конкурс «Мій родовід» з вивчення та дослідження родоводу сім’ї (учні створюють книги роду своїх сімей).
Другим серйозним проектом є підтримка матеріально найбільш незахищених дітей шкільного віку. Це діти з кризових сімей, які живуть в сім’ях та з різних причин не мають соціальної допомоги. Часто без теплого зимового одягу та взуття, а також коштів на харчування в школі. Завдяки благодійникам та тісній співпраці з директорами, вчителями, закупляється дітям одяг на зиму, продукти харчування. Минулого року змогли охопити 67 таких дітей.

Члени Благодійного фонду хочуть, щоб діти з проблемних сімей мріяли та будували плани на майбутнє, тому ще одним невеличким проектом є творчі роботи на тему «Життя, яким воно є». Цим самим спонукають їх задуматись над своїм майбутнім та до конкурсу «Ким я хочу бути. Як я цього досягну».

Завдячуючи благодійній допомозі Олега Лукомського, була проведена традиційна акція до Дня святого Миколая – «Ангели з одним крилом». Кошти та новорічні подарунки (цукерки) отримали 23 дитини. Серед них діти з інвалідністю, з обмеженими можливостями і тяжко хворі. Це була вагома допомога для потребуючих сімей. Окрім подарунків присутнім подарували чудове свято учні Сокальської школи №5 у цей день. З душевною теплотою до учасників дійства звернувся президент БФ «Майбутнє України. Сокальщина» Юлій Лукомський. Він пояснив для чого це робить, чому віддає себе благодійності. «Я прожив значно більше літ, ніж розраховував, маючи на увазі спадковість і свої численні недуги протягом життя. Спадковість важлива, та більш важливо як сама людина визначила собі життя, які в неї цінності. У воєнні та післявоєнні роки мені було 1115 років. Голод і холод… А ще п’ять років не відпускала лихоманка. Ліків на той час не було, тому залишився слід на все життя – порок серця і т. д. Задумуючись, приходжу до висновку – боротись з хворобами і їх не допускати, допоміг мені обраний стиль життя і переконання. Повага і любов до рідних, до людей, а також сила волі. Сьогодні стимул до життя дає мені громадська діяльність, зокрема це задоволення і радість від реалізації проектів БФ «Майбутнє України. Сокальщина».

Загалом у 2018 році роботою Фонду було охоплено 158 дітей.

Члени БФ «Майбутнє України. Сокальщина» вдячні всім небайдужим жертводавцям за розуміння і неоціненну допомогу у підтримці української молоді, і щиро сподіваються на подальшу плідну співпрацю.

За роки невтомної, подвижницької й сумлінної праці, за велике і щире серце, що вміє переживати за всіх, асоціація Благодійників України гідно відзначила БФ «Майбутнє України. Сокальщини» – ІІ місце у номінації «Благодійність неурядового сектору».
Для того, щоб творити добро, зовсім не обов’язково мати великі статки, займати високі посади, чи бути суперзіркою. Головне – добре серце й бажання відкрити його для інших. Завдяки такій людській здатності – безкорисливо прийти на допомогу іншим – у цьому світі не зникає добро.

Юлія СОРОЧУК.

Фото автора.