Головна Життя НА СОКАЛЬЩИНІ БУДЕ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК «НАДБУЖЖЯ»

НА СОКАЛЬЩИНІ БУДЕ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК «НАДБУЖЖЯ»

Саме це стало предметом розмови під час спільної наради департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації та управління екології та природних ресурсів Волинської облдержадміністрації, яка відбулася 19 червня в сесійній залі Сокальської районної ради. Її учасників, а це – начальника управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Дмитра Новохатського, голів об’єднаних територіальних громад, міських, селищних та сільських рад, привітали голова Сокальської районної ради Микола Пасько та заступник голови Сокальської районної державної адміністрації Микола Поліщук, які наголосили, що на часі створення об’єктів природнозаповідного фонду на території Львівської та Волинської областей. Адже Сокальщину та Волинь об’єднує річка Західний Буг, об’єднують спільні екологічні проблеми. Тож маємо спільними зусиллями зберегти флору та фауну вздовж її берегів, зробити її екологічно чистою, привабливою для туристів. У районі прийнято рішення щодо створення на Сокальщині національного природного парку, який позитивно вплине на екологічну ситуацію регіону, сприятиме її стабілізації в майбутньому як в межах району, так й області. М. Пасько також поінформував, що Сокальський район став переможцем в трьох міжнародних проектах «УкраїнаПольщаБілорусь», один з яких є створення туристичного маршруту по річці Західний Буг. Це є велика перспектива для району, Сокальської громади та допоможе залучити інвестиції для розвитку інфраструктури вздовж ріки Західний Буг і вирішити ряд екологічних проблем, які є на наших теренах.

Від гостей виступила представник Волинської делегації, яка зазначила, що вони хочуть почути плюси і мінуси створення біосферного резервату на своїй території, та його перспективи розвитку для громад.

Начальник управління охорони природних ресурсів та моніторингу департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації Андрій Сенюк наголосив, що мета зустрічі – це створення біосферних резерватів та закликав присутніх до конструктивного діалогу. А. Сенюк розповів що таке біосферні резервати, їхні види та мету їх використання для збереження природного та напівприродного різномаїття, презентував функціональну модель територіальної структури біосферного резервату. Зокрема, він зазначив, що особливістю біосферних резерватів є те, що вони відносяться до природоохоронних територій міжнародного значення та оголошуються рішеннями ЮНЕСКО. Наукові дослідження, спостереження за станом навколишнього природного середовища та інша діяльність в біосферних резерватах здійснюються на міжнародному рівні. Доповідач також вів мову про перспективи розвитку мережі природнозаповідних об’єктів Львівщини, зокрема, щодо створення національного природного парку «Надбужжя» імені блаженнішого Любомира Гузара на території Сокальського району. Національний природний парк на території Сокальського району сприятиме збереженню біологічного і ландшафтного різноманіття з одного боку, та створенню умов для відпочинку населення та розвитку зеленого туризму – з іншого він слугуватиме природною базою для ведення екологічного моніторингу за природними і антропогенними змінами у довкіллі регіону.
Аналогічний національний парк «Західне Побужжя» з’явиться на території Іваничівського, ВолодимирВолинського та Любомильського районів Волинської області. Його проект презентувала головний спеціаліст відділу регулювання природокористування, погоджувальної діяльності та моніторингу довкілля управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА Катерина Філюта. Новий національний парк планують створити на заплавах річок Західний Буг та Луга в межах трьох районів: Іваничівського, ВолодимирВолинського та Любомльського. Його площа становитиме 17423,4 га.

Науковці різних спеціальностей будуть проводити екологічний моніторинг, слідкуватимуть за станом природних комплексів і популяціями рідкісних видів рослин і тварин, на підставі чого будуть розроблені спеціальні програми покращення екологічного стану території та прилеглих до неї ландшафтів.

На території майбутнього парку виявлено 25 видів рослин, які занесені до Червоної книги України, 4 – до європейського червоного списку, 53 види занесені до списку, що підлягають особливій охороні.

Гості, голова Сокальської районної ради Микола Пасько, голови сільських рад Сокальщини висловили свої думки та пропозиції щодо створення об’єктів природничозаповідного фонду на території обох областей, а оскільки Сокальщина та Волинь межують із Республікою Польща, також можливість створення міжтранскордонного біосферного резервата, у рамках програми ЮНЕСКО «Біосфера і природа». Це дасть можливість залучити кошти у великих розмірах на очисні споруди, охорону природи, заповідну справу, якщо правильно підійти територія тільки виграє від цього. На території двох областей планують створити новий біосферний резерват. Під час наради накреслили подальші кроки щодо створення національного природного парку, який допоможе зберегти в природному стані найтиповіші природні комплекси біосфери, допоможе здійснювати фоновий екологічний моніторинг, вивчати навколишнє природнє середовище, його зміни під дією антропогенних факторів. Роботи зі створення біосферного резервату в басейні річки Західний Буг на території Львівської та Волинської областей планують розпочати найближчим часом.

Любов ПУЗИЧ.