Нині багато хто цікавиться походженням родини та досліджує свій родовід. Добрим прикладом у цьому є Микола Лисенко – праправнук Тараса Шевченка по родинній лінії брата Йосипа, який більше тридцяти років досліджував рід Шевченків, котрий розкидав своє прадавнє коріння і в Україні, і за її межами по всіх материках. Копітка, невтомна праця Миколи Павловича дала результат: світ побачило видання «Коріння Шевченкового роду». Микола Лисенко уже на пенсії, і присвятив своє життя збереженню культурної спадщини Т. Г. Шевченка та Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка», який включає чотири села: Моринці, Будище, Вільшану і Шевченкове.
Про родовід Шевченка, походження прізвища, функціонування Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т. Шевченка та зв’язки зі Сокальщиною – про це та інше наша розмова з Миколою ЛИСЕНКОМ.
– Миколо Павловичу, розкажіть про себе?
– Народився 11 лютого 1949 року в селі Несвічі Луцького району Волинської області в сім’ї митника. В серпні 1959-ого наша сім’я переїхала жити в село Шевченкове, Звенигородського району, Черкаської області. Закінчив Шевченківський гідромеліоративний технікум (технік-механік), Київський технологічний інститут харчової промисловості, здобувши професію інженера-механіка харчових виробництв. З 1972 р. по 1999 р. працював на підприємствах харчової промисловості: інженером-механіком, головним інженером холодокомбінату №2. Маємо дочку Вікторію, 1973 року народження, за фахом менеджер, разом з онуками Микитою та Іллею мешкають в Києві.
За покликанням душі й серця, у вільний від основної роботи час, вів листування з нащадками роду Шевченків, працював в музеях, бібліотеках, архівах України, колишніх республіках Радянського Союзу, зустрічався з людьми, яким небайдужа історія нашого роду, вперше в історії України і світі дослідив рід Шевченків, видав книгу «Коріння Шевченкового роду», яка здобула дев’ять дипломів-перемог на міжнародних та всеукраїнських конкурсах, остання нагорода в 2021 р. – лауреат літературно-краєзнавчого конкурсу імені Мирона Утриска у номінації «Проза» (м. Турка, Львівська обл.).
– А прізвище Шевченко давало Вам якісь привілеї у житті?
– До нашої оселі приходить багато людей, які цікавляться корінням Шевченкового роду. Я залюбки розповідаю їм і про родовід, і про спогади нащадків, які з покоління в покоління передавали прапрадіди та бабусі цікаві розповіді про Тараса Григоровича Шевченка та інше. У моєї бабусі Марії Трохимівни, онуки Т. Шевченка по родинній лінії брата Йосипа, (батько якої хрещеник Т. Г. Шевченка), дівоче прізвище було Шевченко, а після одруження – Лисенко. Тому моє прізвище Лисенко ніяких привілеїв у житті не давало.
– Які поезії Шевченка найбільше припали до душі, знаєте напам’ять? Може, якісь рядки стали кредом вашого життя?
– Поезія Тараса Шевченка мені вся подобається, але більше до душі його лірика. Серед поетичних творів, особливо подобаються його пророчі рядки: «І мертвим, і живим, і ненародженним землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє».
– А чи мали в житті якісь випадки, які заставляли бути гідним знаменитого родича?
– Постійні творчі зустрічі з молоддю в ЗОШ, вишах, музеях, бібліотеках в десяти областях України, спонукали до пропагування творчої спадщини Кобзаря та свого дослідження. Ці зустрічі заставляли бути хоч трохи гідним мого знаменитого предка. Крім того, творча співпраця зі студентами та педагогічними колективами в Київському університеті «КРОК», Черкаському педагогічному університеті ім. Б. Хмельницького, Криворізькому педагогічному університеті та інших накладали певний відбиток відповідальності. Велику відповідальність відчував також і в Інституті культурної спадщини АН Молдови в 2016 році під час доповіді на науковій конференції і т. д.
– Пане Миколо, першим розпочали дослідження повного родоводу Тараса Шевченка. Розкажіть, що спонукало зайнятися цим?
– Що стосується опису біографії Т. Г. Шевченка, то вона достатньо вивчена біографами Поета. А що стосується дослідження нащадків роду Шевченка, то чомусь жоден інститут, музей чи установа цим не займалися. Зустрічі з нащадками і обговорення цієї проблеми стали поштовхом до скрупульозного дослідження роду Тараса Шевченка. Але це рішення прийняв не зразу тому, що відчував і велику відповідальність, і превеликий об’єм робіт, і відсутність достатньої інформації в літературі, необхідних історичних та архівних документів.
Після кількарічних роздумів і вагань, прийняв непросте рішення… І почалася копітка праця в архівах колишнього Союзу, в Україні. Були написані й надіслані Укрпоштою тисячі рукописних листів до нащадків, архівів, установ. На той час електронна пошта була відсутня… Дуже прикро, але не завжди отримував відповіді на свої звернення. Велику допомогу надавала мені моя дружина Галина. Сотні архівних довідок, біографій, свідоцтв приходилось перевіряти, аналізувати, щоб переконатись в їх достовірності, а потім узагальнити для загального генеалогічного дерева роду Т. Г. Шевченка. Одночасно записувались біографії нащадків по документах, їхніх спогадах. Ця робота тривала більше тридцяти років. В результаті був створений макет книги й генеалогічного дерева (більше 1300 осіб) цього славетного роду.
– Що цікавого довідалися про Шевченків, звідки походить це прізвище?
– В результаті дослідження роду, вдалося встановити, що в цьому славетному роді, крім академіка Тараса Шевченка, були ще академіки Людвіг Боярський та Георгій Ангелов.
– Після виходу на пенсію своє життя присвятили дослідженню родоводу Шевченка та пропагуєте культурну спадщину поета, зустрічаєтесь з молоддю. На чому зараз акцентуєте увагу?
– Продовжую спілкуватися з нащадками роду з України та з багатьох зарубіжних країн.
– Чи плануєте перевидання книжки «Коріння Шевченківського родоводу»?
– На жаль, в Україні не знайшлося коштів, щоб надрукувати книжку про рід Т. Г. Шевченка на його 200-річчя від дня народження. На перше видання в 2012 р. кошти виділив народний депутат України Юрій Кармазін, за що йому дуже вдячний. Наклад був обмежений і не задовольнив всіх бажаючих придбати книгу. На друге видання в 2015-ому кошти надала українська діаспора з Канади. Книжка знайшла своїх читачів в Україні, країнах Прибалтики, Австралії, Канаді, США, Франції. Сьогодні її просять читачі, але, на жаль, немає. Звичайно, хотілося б перевидати свою працю, але одна проблема – відсутні кошти. Нам з дружиною з пенсією інженера та педагога таку проблему практично не подолати.
– Чи є підтримка Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Т. Шевченка з боку держави?
– Уже більше двадцяти років очолюю Шевченківське відділення Всеукраїнського благодійного культурно-наукового фонду Тараса Шевченка, але матеріальної підтримки з боку держави не було.
– Пане Миколо, Ви багато років опікувалися «Тарасовою калиною». Чи увінчалися успіхом ваші спроби надати їй статус ботанічної пам’ятки природи та чи туристи можуть помилуватися нині її плодами?
– Мені випала велика честь кілька десятків років опікуватися кущами калини, під якими в дитинстві знаходив собі прихисток малий Тарасик, про це в свій час розповідала мені моя бабуся Марія, онука Шевченка, а також про цей факт описували біографи Т. Шевченка. Кущі калини ростуть за 50 м від межі земельної ділянки Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» і фактично ця калина більше 200 років була безхазяйна. А в 2018 р. за моїм поданням Черкаська обласна рада прийняла рішення про надання «Тарасовій калині» статусу природно-заповідного фонду. Нащадки роду Шевченка своїм коштом замовили і встановили пам’ятну дошку біля цієї історичної і біологічної пам’ятки. Фактично це новий туристичний об’єкт в нашому селі Шевченковому.
– На Вашу думку, на державному рівні в Україні належно вшановують генія українського народу – Тараса Шевченка? Можливо, це бачите якось по-своєму…
– Що стосується достойного вшанування пам’яті Пророка на державному рівні, звичайно, що не належно. Зазвичай, згадують тільки 9 березня і 22 травня.
– Вас єднають давні зв’язки з Сокальщиною, зокрема, з родинами Мельничуків та Покотюків, музеєм «Людина. Земля. Всесвіт». Розкажіть, будь ласка, про це.
– Сокаль став для мене рідним. Ось уже більше тридцяти років в ньому відбуваються найнезабутніші і найвразливіші зустрічі з моїми друзями: з родинами Покотюків і Мельничуків та іншими мешканцями цього чудового міста. Перша зустріч відбулася в музеї «Людина. Земля. Всесвіт» з паном Анатолієм Покотюком та його дружиною Наталією, а згодом був запрошений на відкриття пам’ятника Т. Шевченку в вашому місті 24 серпня 1995 року. Мене завжди вражали чистенькі вулиці міста, приємні й доброзичливі мешканці.
З науковцями Сокальського музею у мене багаторічне творче співробітництво. Цей музей очолював мій побратим – пан Анатолій Покотюк, Заслужений діяч мистецтв України, талановитий художник-різьбяр, який майже всі експонати в музеї виконав своїми руками в техніці інтарсії. Його ікони та інші вироби добре відомі як в Україні, так і за її межами. З кожним роком музей поповнюється новими експонатами, проходять дуже цікаві творчі зустрічі зі школярами та діячами культури. Щиро вдячний вчительці ЗОШ №4 Надії Пинці та вчительці гімназії Мирославі Іванець за їхню неоціненну і благородну працю по вихованню підростаючого покоління – майбутніх патріотів України. Ніколи не забуду безцінну виставку рушників зі всієї Сокальщини, та виставку робіт Любові Ковальчук, які експонувалися на центральній площі міста та в музеї.
Це надбання всієї Галичини.
– Пане Миколо, щоб побажали жителям нашого краю?
– Хочу побажати мешканцям Сокаля здоров’я, миру, щастя, успіхів в праці та добробуту в родинах, нехай множаться й збуваються ваші мрії та бажання! Слава Україні!
– Дякую за розмову.
Інтерв’ю підготувала Любов ПУЗИЧ.