Головна Інтерв'ю На наші запитання відповідає лікар акушер-гінеколог КНП «Сокальська районна лікарня» Юрій ТЕЙКАЛО

На наші запитання відповідає лікар акушер-гінеколог КНП «Сокальська районна лікарня» Юрій ТЕЙКАЛО

ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ’Я ЗАПОРУКА ЗДОРОВОЇ НАЦІЇ

 

Найчастіше до лікарів пацієнтки звертаються вже зі скарга­ми, які б можна було попередити при профілактичних звернен­нях, і відповідно зекономити кошти на подальше лікування, а в деяких випадках зберегти своє життя. З кожним роком ріст онкологічних захворювань зростає, але й покращується якість діагностики на ранніх стадіях, та при передракових станах. Таким чином, профілактичні заходи можуть попере­дити деякі захворювання майже в ста відсотках випадках. Також існують вакцини, які вже підтвердили свою ефективність.

На наші запитання відповідає лікар акушер-гінеколог КНП «Сокальська районна лікарня» Юрій ТЕЙКАЛО.

 

– Як часто жінка повинна відвіду­вати гінеколога?

– В залежності від віку, залежить і частота відвідувань лікаря. Тобто в репродуктивному віці (15-49 років) час­тота відвідувань має становити один раз на рік. В старшому віці, при відсут­ності патології один раз у два роки. Що­до мамографічного обстеження (молоч­них залоз), то рекомендують після 40 – один раз в рік, після 65 років – двічі в рік. Але це при відсутності будь-яких скарг. При появі симптомів треба звер­татись негайно. Часто гінекологічні сим­птоми є наслідком інших захворювань особливо цукрового діабету, хвороб щитоподібної залози, сечового міхура, прямої кишки і т. д.

Гіпертонічна хвороба, симптоми при­ливів жару, запаморочення, пітливість іноді маскують стани, які коригуються лікуванням у гінеколога. Людський орга­нізм настільки взаємопов’язаний, що іноді лікують наслідки, а не причину хвороби.

– Яку допомогу можна отримати у вашому відділенні?

– Займаємось лікуванням запальних процесів органів тазу, порушенням мен­струального циклу, хворобами під час вагітності, незапальними хворобами тазу, такими як кисти, поліпи, фіброми, ендометріоз, опущення статевих орга­нів. Проводимо консультування по пла­нуванні сім’ї, підбір методу контрацепції. Володієм консервативними та опера­тивними методами лікування. Зараз популярності набирає лапароскопічне лікування, яке ми також застосовуємо у своїй практиці. Тобто за допомогою трьох мінімальних розрізів проводиться операція. Це значно зменшує трива­лість перебування в лікарні і суттєво сприяє відновленню працездатності жінки. Також робимо гістероскопі]’, це огляд порожнини матки за допомогою спеціальної відеосистеми.

– Що порадите жінкам, які сором­ляться звертатися через свій старший вік?

– Це дійсно є, і досить часто. Серед жінок існує думка, що після настання менопаузи, «по жіночому», вже нічого поганого не може бути. Це міф і дуже хибна думка. Онкологічні процеси в пе­ріод менопаузи теж виникають і досить часто. Рак ендометрію, яйників, молоч­них залоз – це і є переважно пізня он­кологія.

Це можна попередити профілактич­но. Але мають насторожувати: нерегу­лярні місячні, кровомазання в період менопаузи, болі в животі, попереку. При такому варто звертатись негайно.

Ще проблема жінок старшого віку – опущення статевих органів та нетри­мання сечі. Вони чомусь це дуже со­ромляться і звертаються вже в пізніх стадіях. Це приносить дуже сильний дискомфорт, але жінки терплячі і прис­тосовуються до того. Цю патологію ми успішно коригуємо оперативним втру­чанням. Часто після операцій жінка каже: «Чому я стільки терпіла, чекала і мучилась?».

Чи є обмеження у віці щодо та­ких втручань?

– Звичайно що ні. Найстаршій пацієн­тці, яку оперував було 85 років. Все пройшло успішно і жінка позбулась дискомфорту і покращила якість життя.

Також не є протипоказом наявність супутньої патології, наркоз при цих втручаннях – спинно-мозкова анестезія. Тобто пацієнт знечулений нижче живота і в повній свідомості, розмовляє і жартує з нами під час операції.

– Якщо жінка планує вагітність чи потрібна їй консультація?

– Обов’язково. Перед плануванням вагітності є надзвичайна потреба кон­сультування лікаря. Хоча не завжди так виходить. Але коли жінка взнає що вона вагітна, то повинна зразу ж з’яви­тись у гінеколога. Тому що є ряд патологій у плода, які можна попередити при призначенні певних препаратів, які знижують ризик їх виникнення і чим швидше, тим краще. В ідеалі їх призна­чають ще до настання вагітності. Далі жінка встає на облік в жіночу консуль­тацію і перебуває вже під наглядом.

– Чи проводиться знечулення під час пологів?

– Так. Проводиться як немедикаментозне так і медикаментозне знечулення. Дуже важливим є присутність партнера під час пологів, що в нас широко засто­совується, це покращує перебіг пологів та післяпологового періоду. Також при потребі проводиться перидуральне зне­чулення. Але тут враховуються покази і протипокази.

Усі палати в нас розраховані на одну породіллю та когось близького. Дитина знаходиться біля мами від народження і до виписки, середній термін перебу­вання 2-3 доби.

– Яка ціна і як потрапити до вас?

– Лікування в нашому медзакладі, медикаментозне забезпечення є без­коштовним. Іноді потрібно докупити медикаменти, розхідні матеріали, яких немає в переліку лікарських засобів, що забезпечує держава, але і то не завжди. До гінеколога не обов’язкове скерування від сімейного лікаря. Прихо­дять і ми консультуємо, чи надаємо до­помогу. Мій телефон: 0936397679.

– Щоб ви порадили особисто?

– Не займатись самолікуванням, або інтернет-лікуванням. Ще є таке: «Под­ружці допомогло, мені теж допоможе» – це не працює. Оскільки часто симпто­ми подібні, а хвороби різні, краще звер­нутись до лікаря і отримати фахову до­помогу. Бо за незначними скаргами може ховатись велика біда. Пам’ятаймо слова Сократа: «Здоров’я – не все, але все без здоров’я – ніщо».

 

Розмову записав Василь СОРОЧУК.