1 квітня завершується другий етап електронного декларування. Що необхідно знати суб’єктам декларування, аби процедура не стала для них проблемною. На запитання відповідає керуюча справами Сокальської районної ради Любов РЕБРИНА.
– Хто в обов’язковому порядку повинен заповнити електронну декларацію до 1 квітня?
– Згідно зі статею 45 Закону України «Про запобігання корупції» електронну декларацію зобов’язані подавати особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також посадові особи юридичних осіб публічного права. До них відносяться: Президент України, Голова Верховної Ради України, Перший заступник та заступник Голови Верховної Ради України, Прем’єрміністр України, Перший віцепрем’єрміністр України, віцепрем’єрміністр України, міністри, інші керівники центральних органів виконавчої влади та їх заступники, Голова СБУ, Генпрокурор України, Голова НБУ, Голова та інші члени Рахункової палати, Уповноважений ВРУ з прав людини, військові посадові особи ЗСУ, службовці ДССЗІ України, службовці інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, члени НАЗК, члени ЦВК, працівники Національної поліції, особи рядового і начальницького складу державної кримінальновиконавчої служби, начальницький склад, посадові особи, службові особи органів прокуратури, СБУ, ДБР, НАБУ, дипломатичної служби, державної лісової охорони, державної охорони природнозаповідного фонду, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної податкової політики та державної політики у сфері митної справи, підрозділів цивільного захисту, посадові та службові особи інших державних органів, народні депутати України, депутати ВР АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні та міські голови, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, судді КСУ, професійні судді, дисциплінарні інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, службові особи секретаріату ВККСУ, Голова, заступник Голови, секретарі секцій Вищої ради юстиції, члени Вищої ради юстиції, народні засідателі і присяжні, керівники, їх заступники, начальники плановогосподарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючі складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступники, відомчі ревізори та контролери, керівники структурних підрозділів підприємств та установ державної та комунальної форми власності, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири).
– Яким чином можна подати електронну декларацію?
– Для подання декларації потрібно зайти на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції https://portal.nazk.gov.ua/. Далі потрібно зареєструватися на сайті за допомогою електронного цифрового підпису.
– А як його виготовити?
– Для виготовлення електронного цифрового підпису потрібно звернутись в один із сімнадцяти акредитованих центрів сертифікації ключів, перелік яких можна побачити, увійшовши на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://portal.nazk.gov.ua/) в пункті «АЦСК». Контактну інформацію зазначених АЦСК розміщено в електронному реєстрі суб’єктів, які надають послуги, пов’язані з ЕЦП, за адресою http://czo.gov.ua/caregistry
– Яка інформація зазначається в декларації?
– Декларація є досить об’ємною, вона складається з 16 розділів. У ній вказується інформація про суб’єкта декларування, про членів його сім’ї, про нерухомість, об’єкти незавершеного будівництва, рухоме майно вартістю більше 100 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року (наприклад, ювелірні вироби, персональні або домашні електронні пристрої, одяг, твори мистецтва, антикваріат тощо), транспортні засоби, цінні папери, корпоративні права, нематеріальні активи, доходи, отримані подарунки вартістю більше 5 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року, грошові активи, фінансові зобов’язання, суб’єкта господарювання та членів його сім’ї, а також видатки та інші правочини суб’єкта декларування, розмір яких перевищує 50 мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року, робота за сумісництвом та членство суб’єкта декларування в організаціях та їх органах.
– Чи може особа, подавши декларацію, пізніше виявивши в ній якісь неточності, їх виправити?
– Суб’єкт декларування має право подати, за власною ініціативою, виправлену версію своєї декларації упродовж семи календарних днів після дня подання відповідної декларації. Для цього слід натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є видимою упродовж зазначеного строку у персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування біля відповідної декларації. При цьому суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію упродовж цього терміну лише один раз. Якщо термін минув, а необхідно виправити дані у декларації, то можна звернутись до національного агентства з питань запобігання корупції через електронний кабінет.
– Яка відповідальність суб’єкта декларування за неподання чи подання недостовірних даних у декларації?
– За несвоєчасне подання без поважних причин декларації передбачено адміністративну відповідальність відповідно до статті 172 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ), а за умисне неподання декларації – кримінальну відповідальність згідно із статтею 366 1 Кримінального кодексу України (штраф від 2050 до 3000 НМДГ або громадські роботи від 150 до 240 год або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади терміном до 3ох років).
За подання недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, передбачена адміністративна відповідальність(штраф у розмірі від 50 до 100 НМДГ), а якщо ці відомості відрізняються більше, ніж на 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, – то кримінальна відповідальність (штраф від 2050 до 3000 НМДГ або громадські роботи від 150 до 240 год. або позбавлення волі до двох років з позбавленням права обіймати певні посади терміном до трьох років).
– Які ще є обов’язки суб’єкта декларування, крім подання декларації?
– Крім подання декларації, суб’єкт декларування у разі суттєвої зміни у майновому стані, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня відповідного року, у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний повідомити про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Для цього потрібно увійти в електронний кабінет на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://portal.nazk.gov.ua/) та обрати «Нове повідомлення про суттєві зміни в майновому стані».
– Хто звільнений від подачі електронних декларацій?
– Згідно зі заключних положеннями закону «Про Вищу раду правосуддя», що набув чинності 5 січня, звільнені від зобов’язання заповнювати електронні декларації про доходи директори загальноосвітніх середніх шкіл. Відповідно до нього, норма про обов’язкове заповнення електронних декларацій не поширюється на посадових осіб установ і організацій, що здійснюють основну діяльність у сфері соціального обслуговування населення, соціальної й професійної реабілітації інвалідів і дітейінвалідів, соціальної захисту ветеранів війни й учасників антитерористичної операції.
Також звільнені від електронного декларування керівники установ охорони здоров’я, крім керівників установ охорони здоров’я центрального, обласного, районного, міського рівня.
Звільнені від зобов’язання заповнювати електронні декларації керівники закладів культури, мистецтв, відновлення й збереження національної пам’яті, фізичної культури, спорту й національнопатріотичного виховання.
Записав Василь СОРОЧУК.