ДОПОМАГАТИ ЛЮДЯМ – ЦЕ ЇЇ ПОКЛИКАННЯ
Чомусь так склалося, що ще донедавна праця медика не вважалася чимось особливим – звичайна собі робота, як сотні інших. Та під час пандемії, ми поглянули на наших медичних працівників зовсім іншими очима. Люди в білих халатах стали для нас справжніми ангелами-охоронцями, які допомагають рятувати життя, дарувати важкохворим надію та віру. Чимало лікарів та медсестер показали свою жертовність та відданість медицині, бо як сказав Гіппократ: «Любов до медицини йде пліч-о-пліч з любов’ю до людини». До їх когорти сміливо можна віднести й головну медсестру Белзької лікарні Надію ЛАЩІВСЬКУ.
Непомітно минає час. Здається, зовсім недавно після закінчення медичного училища прийшла Надія Лащівська працювати медсестрою в Белзьку районну лікарню, проте вже за її плечима 33 роки роботи у сфері охорони здоров’я, двадцять п’ять з них обіймає посаду головної медсестри цього медичного закладу. Працювати з людьми і допомагати їм – це її покликання. «У цю професію я прийшла, можна сказати, випадково. Ніколи не мріяла бути лікарем, ані медсестрою. Однак мама переконувала, що в родині обов’язково має бути медик, й наполягла, щоб після закінчення школи йшла в медицину. Тому поїхала в Київ вступати у медичний інститут, однак не добрала декілька балів. Опісля, подала документи в Прилуцьке медичне училище. У перший рік роботи для мене, великою втіхою було бачити пацієнтів, які ставали здоровими після лікування. Так зрозуміла, що медична сестра є основною ланкою між пацієнтом, лікарем та навколишнім світом. Відтоді жодного разу не пошкодувала про свій вибір. Щаслива з того, що працюю тут, і моя робота приносить користь людям», – розповідає п. Надія.
Жінка користується повагою та авторитетом колег. «Колектив – як друга родина, – стверджує головна медсестра. – Адже, щоб у лікарні працювати, треба любити свою професію, любити людей, відчувати чужий біль. У медсестер фактично ненормована робота. Вони та санітарки, за хворими наглядають цілодобово.
«Разом, щодня робимо все для того, щоб люди одужували і раділи життю», – говорить моя співрозмовниця.
У лікарні є свої сестринські династії: у маніпуляційній працюють мама з донькою – Іванна Ільчишин й Марта Роть. Донька медсестри Галини Петрівської теж пішла по маминих стопах і нині набирається досвіду в медичній справі в Червоноградській лікарні. Добрим словом пані Надія згадує когорту старших працівників, які все своє життя присвятили медичній справі, виховали не одне покоління медсестер. Це – Ірина Макух, Марія Коваль, Марія Іваночко, Ганна Байда та багато інших.
п. Надія не мислить себе без неспокійних буднів обраного фаху. Вважає, що в їхній професії найголовніше – людяність, відповідальність, чесність, ввічливість та милосердя. «Медсестра – це скоріше покликання ніж професія, це – перший помічник лікаря, який виконує всі необхідні процедури на прийомі, та призначення на дому. Від їх праці, душевної доброти, справжнього гуманізму, професіоналізму багато в чому залежить якість надання медичної допомоги та збереження здоров’я пацієнтів».
Вона добре знає як добрати слова до пацієнта – водночас не сказати нічого зайвого, не зашкодити словом, та в той же час зуміти все правильно пояснити. От і доводиться їй інколи бути в ролі психолога. (Можливо, це її спонукало отримати вищу освіту за спеціальністю «Практична психологія»). Надія Лащівська переконана, що коли людина налаштована на одужання, не опускає рук, тоді можна подолати навіть найстрашнішу недугу.
У головної медсестри величезний обсяг обов’язків, які потребують відповідальності, досвіду, зібраності, знань. Усім їм вона дає лад. По-іншому, просто не вміє.
У пані Надії 64 підопічних медсестер, 23 молодших медичних сестер та 30 осіб іншого персоналу. Вона має проконтролювати та прослідкувати за виконанням лікарських призначень та за належним дотриманням сані-тарно-гігієнічних норм у лікарні.
Вона констатує, що за останні роки значно покращилася матеріально-технічна база Белзької лікарні: у терапевтичному відділенні та в хоспісі є кисневі концентратори та відсмоктувачі. Лікарня постійно забезпечена киснем. У поліклініці є сучасний апарат УЗД. Белзька лікарня взяла участь у тендері й придбала біоаналізатори крові та сечі. Зараз тут можна зробити майже всі аналізи, які роблять у приватних лабораторіях. Невдовзі відкриють кабінет щеплень від сovid-19. Все це вдалося зробити при сприянні теперішнього керівництва Сокальської ЦРЛ. Однак хотілося, щоб було більше спеціалістів та нового медобладнання. Зокрема, потрібні нові рентген-апарат та кольпоскоп. З цим клопотанням депутатка зверталася до народного депутата Юрія Камельчука. На жаль, відповіді не отримала й досі.
Працювати медикам у невеликих містечках, таких як Белз, значно важче, ніж їхнім колегам у Червонограді чи в Сокалі. Практично приміщення амбулаторії сімейної медицини загальної практики, поліклініки, лабораторії, терапевтичного відділення та стоматології більше нагадують лікарню радянських часів, ніж сучасний медичний заклад. Медичні працівники як можуть і вміють стараються підтримувати його у належному стані, зокрема, щороку роблять косметичний ремонт у відділеннях. І мріють, коли «реанімують» їхню медустанову. Проте розуміють, що нині головне, щоб Белзьку районну лікарню, яка вкрай необхідна людям, не закрили. В такому випадку куди звертатися за медичною допомогою понад 15 тисячам осіб, які мешкають у селах, що об’єдналися в Белзьку ОТГ?! Найближчий медичний заклад в Червонограді, а туди дорога неблизька, до того ж вона в аварійному стані.
Аби зберегти Белзьку лікарню, яку хотіли оптимізувати у рамках реформування закладів охорони здоров’я, Надія Степанівна вирішила балотуватися в депутати Червоноградської районної ради. І була приємно здивована, бо 790 мешканців району їй довірили представляти їхні інтереси в органі місцевого самоврядування. Пані Надія відкрита для людей, старається доводити до кінця справи, за які береться, прагне допомогти громаді та людям вирішувати будь-які питання.
«Зазвичай, звертаються виборці з матеріально-побутовими проблемами: знайти роботу, допомогти написати звернення до обласної ради щодо ремонту доріг на Белзщині та інше»,– каже депутатка. Однією з її передвиборчих обіцянок було збереження Белзької лікарні. І вона щаслива, що зуміла її виконати хоча б частково. При сприянні головного лікаря Сокальської ЦРЛ Романа Шведа, в. о. головного лікаря Белзької лікарні Наталії Соляк, голів ОТГ – Оксани Берези та Сергія Касяна, вдалося укласти угоду про співпрацю Белзької районної лікарні з Сокальською ЦРЛ.
Covid-19 для медичних працівників став екзаменом на любов до професії. Багато хто просто пішов з медицини аби не наражатися на небезпеку. Пані Надія з розумінням поставилася до такого рішення своїх колег, проте сама добровільно зголосилася брати аналізи крові та мазки у людей з підозрою на вірус. І вже рік робить ПЛР та експрес-тести хворим з підозрою на коронавірусну інфекцію. Щодня до неї скеровують пацієнтів з Белза та навколишніх сіл з підвищеною температурою та іншими симптомами інфекції. На жаль, небезпечна недуга не обминула і її. Перехворів також на ковід її чоловік, брат та батько. Медпрацівник каже, що важко перенесла хворобу: недуга дуже підступна, й радить вакцинуватись аби убезпечити себе та своїх рідних від цього захворювання. Прикладом для нас має стати Ізраїль, де після вакцинації населення ця недуга відступила. Зауважує, що у нас хвороба поширюється швидко через те, що люди не свідомі, не дотримуються правил карантину, з позитивним тестом ходять по вулицях, в крамниці, їздять в громадському транспорті, не одягаючи маски. «Вони не усвідомлюють що роблять. Як не хочуть подбати про інших, що їх оточують, то хоч би подумали про дітей та внуків. Вірус їх також може «атакувати». Скільки є вже прикладів. Ніхто не усвідомлює, що здоров’я рідних, насамперед, залежить від нас та нашого ставлення до оточуючого світу», – каже вона.
Надія Лащівська вірить, що настане час, коли покладені медичними сестрами сили на боротьбу за людські життя, особливо в нинішній період важкої коронавірусної пандемії, сповна оцінять у суспільстві. Професіоналом у цій нелегкій сестринській справі може стати лише фахівець, для котрого медицина – покликання, вияв людяності, самопожертви, зрештою, зміст життя. Саме це і штовхає їх рятувати пацієнтів, навіть ризикуючи власним життям.
Любов ПУЗИЧ.
Фото Світлани Баран.