Головна Інтерв'ю НАШ КОЛЕКТИВ – ЦЕ КОМАНДА: ВСІ ТРУДНОЩІ ДОЛАЄМО РАЗОМ!

НАШ КОЛЕКТИВ – ЦЕ КОМАНДА: ВСІ ТРУДНОЩІ ДОЛАЄМО РАЗОМ!

На запитання редакції газети «Голос з-над Бугу» відповідає суддя-речниця Сокальського районного суду Лідія ФАРИНА.

– Напередодні Дня працівника суду, який відзначають щороку 15 грудня, розкажіть нашим чи­тачам більше про суддів та працівників Сокальського районного суду.

– В нашому суді працює 24 працівники, з них 4 судді. Я вірю що випадковостей у житті не бу­ває, і люди не зустрічаються прос­то так. Це можу сказати і про наш колектив, для багатьох із нас він є другою сім’єю. Найновіші амери­канські дослідження встановили, яка фірма є більш ефективною, надає більший результат: та в якої співробітники конкурують між со­бою чи та у якої є дух команди: ко­ли кожен співробітник, доповнює один одного, допомагає один од­но­му, словом, складається кар­ти­на з пазлів. Так! Ви праві, саме ро­бота в команді надає кращий ре­­зультат! Те можна сказати і про наш колектив – це команда! Ми пе­ре­жили і коронавірус та продов­жуємо переживати та працювати в умовах війни. А про критичну ситуацію в Україні через дуже низький рівень оплати праці пра­ців­ників судів – секретарів судових засідань та помічників вже й годі казати…. І це ми продовжуємо пе­реживати… По всій Україні тота­ль­но звільняються працівники су­ду, а ми тримаємося разом, ніхто не звільнився! Думаю це ба­гато про що говорить!

Стосовно суддів. Так склалось, що колишній Сокальський район, є одним із найбільших по кількості населення, а тому у нашому суді дуже велике навантаження. Що б Ви розуміли, за пів року суддям розписало майже по 1000 нових справ кожному. В порівнянні з минулим роком, цих справ стало у двічі більше. Сокальський суд у Львівській області є 11 по наван­таженню, це кричуща статистика. Тому нас має бути не 4, а 11. І при цьому всьому у нас досить малий відсоток оскаржених та скасова­них рішень. Так у 2022 р.: з 49 оскаржених рішень у цивільних спра­вах скасовано лише 7, а 6 змінено; з 17 оскаржених вироків у кримінальних справах скасовано лише 5, а змінено – 3.

Також треба відзначити, що ба­гато суддів та працівників суду воюють та суттєво допомагають матеріально ЗСУ.

– Чому часто у соцмережах у статтях, постах критику­ють судові рішення, пишуть нега­тивні коментарі?

– По-перше, тому що у справі є завжди дві сторони, в яких проти­лежні інтереси. І обов’язково одна із сторін буде не задоволена судо­вим вердиктом. По друге, ті що ці рішення критикують, в очі цього рішення не бачили, його не чи­тали! «Чую дзвін, а не знаю де він!»

По-третє, судова гілка влади не пише та не голосує за закони, вона їх застосовує. Рішення суду це не твір на вільну тему, воно обов’яз­ково має бути обгрунтованим та законним. Тобто суд має його мо­тивувати та прийняти тільки на під­ставі закону. Суддя не може просто застосувати штраф чи поз­бавити волі, таке покарання чи стягнення має бути обов’язково передбачено законом – санкцією тої чи іншої статті.

Для прикладу, зараз актуальні у соцмережах пости та статті про такі справи, як недбале ставлення військової службової особи до вій­ськової служби (ст. 172-15 КУпАП) – відносно керівників, які безпід­ставно виключають з військового обліку військових. За таке право­порушення передбачений штраф, тому суд і застосовує це стягнен­ня. В постах про ці справи часто бачу неточності, що нібито це кри­мінальна справа, де військовий комісар – обвинувачений. Але ж це справа про адміністративне правопорушення, а військовий ко­місар є не обвинуваченим, а є право­порушником!

Чи коли суд застосовує безаль­тер­нативне, суворе покарання у виді позбавлення волі до військо­вослужбовців, які самовільно за­лишили військову частину (ст. 407 КК України). На початку цього року – 27.01.2023 р. були внесені зміни до Кримінального Кодексу Украї­ни, якими заборонено звільняти від покарання з випробовуванням, застосовувати іспитовий термін до осіб за вказаною статтею. Суд навіть не вправі застосовувати до цих осіб будь-який інший запобіж­ний захід, окрім найсуворішого – взяття під варту!

Тому перед тим, як писати ко­мен­тар та звинувачувати у всіх гріхах суд, щиро раджу нашим гро­мадянам, читати першоджерело – саме рішення суду, а не статті, пости про нього!

– Чому «у народі» склався негативний образ судді?

– Це стосується не лише суддів, але й представників інших гілок влади. Окрім того, психологи говорять, що всі люди надають перевагу негативним новинам, а не позитивним, оскільки ще в дав­нину наші предки з метою безпеки, захисту від хижих тварин, інших племен думали як встигнути схо­ватись, уберегти себе. Тому до цих пір людина першочергово чи­тає ці новини, для того, щоб у разі необхідності швидше реагувати.

Також, усім відомо, що є топові слова, свовосполучення, які впли­вають на наш з вами вибір про­читати пост чи новину. Це, для прик­ладу: «Хабар, корупціонер, убивця». Часто журналісти, з метою щонайбільшого перегляду їхніх статтей, ці топові слова вико­ристовують у заголовку. Відкри­ваєш статтю та розумієш що вона зовсім не про те. А всім відомий «бренд» суддя-корупціонер, вже так закарбувався у свідомості українців завдяки ЗМІ, що порядні, доброчесні судді нікого й не цікав­лять. Хоч в більшості випадків судді саме такі! Навіть якщо погуг­лите в інтернеті це «брендові» словосполучення, то переконаєте­ся, що саме наймен­ше вироків по корупційних справах – відносно суддів! Мені дуже подо­ба­ється вислів нашого колишнього очіль­ника Верховного Суду України Ярослава Романюка: «Не давайте та ніхто не буде брати». Це стосу­ється пропозиції непра­вомірної вигоди будь-кому, як вчителю, як і лікарю тощо.

– Які справи Сокальський ра­йонний суд розглядає відносно військовослужбовців та осіб призовного віку і яка їхня кількість?

– Перше. а) Справи про адмі­ністративні правопорушення. Саме більше справ, це роз­пи­ван­ня алкогольних, слабо­алкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотроп­них речовин чи їх аналогів (стаття 172 – 20 КУпАП) у 2022 р.- 160, 2023 р. – 192;

б) відмова від виконання за­конних вимог командира (стаття 172 10 КУпАП) у 2023 р. -1;

в) самовільне залишення вій­ськової частини або місця служби (стаття 172 -11 ) у 2022 р. – 30, 2023 р. – 30;

г) недбале ставлення до війсь­кової служби (стаття 172 – 15 КУпАП) у 2022 р. – 3, у 2023 р. – 4;

д) порушення правил несення прикордонної служби (стаття 172- 18 КУпАП) у 2022 р. – 17, 2023 р. – 11;

є) порушення правил поводжен­ня зі зброєю, а також речовинами і предметами, що становлять під­вищену небезпеку для оточення (стаття 172 -19 КУпАП) у 2022 р. – 9.

Друге. Кримінальні справи.

а) підробка документів з метою незаконного перетину кордону особами, які є призовного віку (ч. 5 ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України) у 2022 р. – 46 справ, у 2023 р. за 9 місяців – 22 справи;

б) пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі – прикордоннику під час перетину кордону (ст.369 КК України) у 2022 р. – 4 справи;

в) непокора виконати наказ начальника (ст. 402 КК України) у 2023 р. – 8 справ.

г) самовільне залишення війсь­кової служби (ст. 407 КК України), на розгляді перебуває 7 справ, розглянуто 2 справи.

– Ваші побажання колективу на честь професійного свята?

– «Я не можу змінити напрям віт­ру, але я можу повернути свої віт­рила, щоб завжди досягти зада­ної мети», так сказав американ­ський актор Джиммі Дін.

Іноді ми не можемо повпливати на події, але можемо бути стійкими та сильними! І після ночі обов’яз­ково настане ранок! Бажаю своїм колегам, нашим працівникам вит­римки, стійкості та сили, дочека­тись Перемоги! Слава Україні, Героям Слава!

– Дякую за розмову!

Інтерв’ю взяв Василь СОРОЧУК.

 

На знімках: Михайло Адамович – голова суду; Лідія Фарина, Олег Веремчук, Тетяна Струс – судді; Ірина Троць – керівник апарату суду; Ірина Рупа – заступник керів­ника апарату;  Ольга Шевчук – кон­сультант суду;  Ярослав Криманський – старший судовий розпорядник;  Віктор Лисенко – головний спеціаліст з інформацій­них технологій; Ірина Полохайло – старший секретар суду; Марія Бульбак, Віктор Ксенюк – секретарі суду; Марія Курман – судовий розпорядник; Ігор Стем­ковський, Юрій Смаль, Ірина Касєчна, Андрій Загірський, Людмила Михальчук – помічники судді; Ростислав Коваль, Ната­лія Кочмар, Вікторія Калиш, Галина Синевська – секретарі су­дового засідання; Любов Оленич – архіваріус.