На запитання редакції газети «Голос з-над Бугу» відповідає суддя-речниця Сокальського районного суду Лідія ФАРИНА.
– Напередодні Дня працівника суду, який відзначають щороку 15 грудня, розкажіть нашим читачам більше про суддів та працівників Сокальського районного суду.
– В нашому суді працює 24 працівники, з них 4 судді. Я вірю що випадковостей у житті не буває, і люди не зустрічаються просто так. Це можу сказати і про наш колектив, для багатьох із нас він є другою сім’єю. Найновіші американські дослідження встановили, яка фірма є більш ефективною, надає більший результат: та в якої співробітники конкурують між собою чи та у якої є дух команди: коли кожен співробітник, доповнює один одного, допомагає один одному, словом, складається картина з пазлів. Так! Ви праві, саме робота в команді надає кращий результат! Те можна сказати і про наш колектив – це команда! Ми пережили і коронавірус та продовжуємо переживати та працювати в умовах війни. А про критичну ситуацію в Україні через дуже низький рівень оплати праці працівників судів – секретарів судових засідань та помічників вже й годі казати…. І це ми продовжуємо переживати… По всій Україні тотально звільняються працівники суду, а ми тримаємося разом, ніхто не звільнився! Думаю це багато про що говорить!
Стосовно суддів. Так склалось, що колишній Сокальський район, є одним із найбільших по кількості населення, а тому у нашому суді дуже велике навантаження. Що б Ви розуміли, за пів року суддям розписало майже по 1000 нових справ кожному. В порівнянні з минулим роком, цих справ стало у двічі більше. Сокальський суд у Львівській області є 11 по навантаженню, це кричуща статистика. Тому нас має бути не 4, а 11. І при цьому всьому у нас досить малий відсоток оскаржених та скасованих рішень. Так у 2022 р.: з 49 оскаржених рішень у цивільних справах скасовано лише 7, а 6 змінено; з 17 оскаржених вироків у кримінальних справах скасовано лише 5, а змінено – 3.
Також треба відзначити, що багато суддів та працівників суду воюють та суттєво допомагають матеріально ЗСУ.
– Чому часто у соцмережах у статтях, постах критикують судові рішення, пишуть негативні коментарі?
– По-перше, тому що у справі є завжди дві сторони, в яких протилежні інтереси. І обов’язково одна із сторін буде не задоволена судовим вердиктом. По друге, ті що ці рішення критикують, в очі цього рішення не бачили, його не читали! «Чую дзвін, а не знаю де він!»
По-третє, судова гілка влади не пише та не голосує за закони, вона їх застосовує. Рішення суду це не твір на вільну тему, воно обов’язково має бути обгрунтованим та законним. Тобто суд має його мотивувати та прийняти тільки на підставі закону. Суддя не може просто застосувати штраф чи позбавити волі, таке покарання чи стягнення має бути обов’язково передбачено законом – санкцією тої чи іншої статті.
Для прикладу, зараз актуальні у соцмережах пости та статті про такі справи, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби (ст. 172-15 КУпАП) – відносно керівників, які безпідставно виключають з військового обліку військових. За таке правопорушення передбачений штраф, тому суд і застосовує це стягнення. В постах про ці справи часто бачу неточності, що нібито це кримінальна справа, де військовий комісар – обвинувачений. Але ж це справа про адміністративне правопорушення, а військовий комісар є не обвинуваченим, а є правопорушником!
Чи коли суд застосовує безальтернативне, суворе покарання у виді позбавлення волі до військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину (ст. 407 КК України). На початку цього року – 27.01.2023 р. були внесені зміни до Кримінального Кодексу України, якими заборонено звільняти від покарання з випробовуванням, застосовувати іспитовий термін до осіб за вказаною статтею. Суд навіть не вправі застосовувати до цих осіб будь-який інший запобіжний захід, окрім найсуворішого – взяття під варту!
Тому перед тим, як писати коментар та звинувачувати у всіх гріхах суд, щиро раджу нашим громадянам, читати першоджерело – саме рішення суду, а не статті, пости про нього!
– Чому «у народі» склався негативний образ судді?
– Це стосується не лише суддів, але й представників інших гілок влади. Окрім того, психологи говорять, що всі люди надають перевагу негативним новинам, а не позитивним, оскільки ще в давнину наші предки з метою безпеки, захисту від хижих тварин, інших племен думали як встигнути сховатись, уберегти себе. Тому до цих пір людина першочергово читає ці новини, для того, щоб у разі необхідності швидше реагувати.
Також, усім відомо, що є топові слова, свовосполучення, які впливають на наш з вами вибір прочитати пост чи новину. Це, для прикладу: «Хабар, корупціонер, убивця». Часто журналісти, з метою щонайбільшого перегляду їхніх статтей, ці топові слова використовують у заголовку. Відкриваєш статтю та розумієш що вона зовсім не про те. А всім відомий «бренд» суддя-корупціонер, вже так закарбувався у свідомості українців завдяки ЗМІ, що порядні, доброчесні судді нікого й не цікавлять. Хоч в більшості випадків судді саме такі! Навіть якщо погуглите в інтернеті це «брендові» словосполучення, то переконаєтеся, що саме найменше вироків по корупційних справах – відносно суддів! Мені дуже подобається вислів нашого колишнього очільника Верховного Суду України Ярослава Романюка: «Не давайте та ніхто не буде брати». Це стосується пропозиції неправомірної вигоди будь-кому, як вчителю, як і лікарю тощо.
– Які справи Сокальський районний суд розглядає відносно військовослужбовців та осіб призовного віку і яка їхня кількість?
– Перше. а) Справи про адміністративні правопорушення. Саме більше справ, це розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів (стаття 172 – 20 КУпАП) у 2022 р.- 160, 2023 р. – 192;
б) відмова від виконання законних вимог командира (стаття 172 10 КУпАП) у 2023 р. -1;
в) самовільне залишення військової частини або місця служби (стаття 172 -11 ) у 2022 р. – 30, 2023 р. – 30;
г) недбале ставлення до військової служби (стаття 172 – 15 КУпАП) у 2022 р. – 3, у 2023 р. – 4;
д) порушення правил несення прикордонної служби (стаття 172- 18 КУпАП) у 2022 р. – 17, 2023 р. – 11;
є) порушення правил поводження зі зброєю, а також речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення (стаття 172 -19 КУпАП) у 2022 р. – 9.
Друге. Кримінальні справи.
а) підробка документів з метою незаконного перетину кордону особами, які є призовного віку (ч. 5 ст. 27 ч. 1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України) у 2022 р. – 46 справ, у 2023 р. за 9 місяців – 22 справи;
б) пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі – прикордоннику під час перетину кордону (ст.369 КК України) у 2022 р. – 4 справи;
в) непокора виконати наказ начальника (ст. 402 КК України) у 2023 р. – 8 справ.
г) самовільне залишення військової служби (ст. 407 КК України), на розгляді перебуває 7 справ, розглянуто 2 справи.
– Ваші побажання колективу на честь професійного свята?
– «Я не можу змінити напрям вітру, але я можу повернути свої вітрила, щоб завжди досягти заданої мети», так сказав американський актор Джиммі Дін.
Іноді ми не можемо повпливати на події, але можемо бути стійкими та сильними! І після ночі обов’язково настане ранок! Бажаю своїм колегам, нашим працівникам витримки, стійкості та сили, дочекатись Перемоги! Слава Україні, Героям Слава!
– Дякую за розмову!
Інтерв’ю взяв Василь СОРОЧУК.
На знімках: Михайло Адамович – голова суду; Лідія Фарина, Олег Веремчук, Тетяна Струс – судді; Ірина Троць – керівник апарату суду; Ірина Рупа – заступник керівника апарату; Ольга Шевчук – консультант суду; Ярослав Криманський – старший судовий розпорядник; Віктор Лисенко – головний спеціаліст з інформаційних технологій; Ірина Полохайло – старший секретар суду; Марія Бульбак, Віктор Ксенюк – секретарі суду; Марія Курман – судовий розпорядник; Ігор Стемковський, Юрій Смаль, Ірина Касєчна, Андрій Загірський, Людмила Михальчук – помічники судді; Ростислав Коваль, Наталія Кочмар, Вікторія Калиш, Галина Синевська – секретарі судового засідання; Любов Оленич – архіваріус.