Головна Інтерв'ю Оптимізація судів та доступ громадян до правосуддя

Оптимізація судів та доступ громадян до правосуддя

На наші запитання редакції відповідає суддя-спікер Сокальського районного суду Лідія ФАРИНА.

 

– Не так давно проведено децентралізацію, утворено Червоноградський район, як цей процес вплине на судову гілку влади?

– Дійсно, немає нічого в наш час постійного як зміни, територіальна реформа  повинна перекроїти і мапу  судів в Україні в 2022 р. Замість районних, міських судів будуть створені місцеві окружні суди, які обєднають під своєю юрисдикцією декілька районів з одним центральним (окружним) судом. Так Сокальський та Радехівський районні суди буде об’єднано з Червоноградським міським судом та створено Червоноградський окружний суд Львівської області.

З одного боку оптимізація судів має  зменшити навантаження на суддів. Адже, як відомо, на даний час є суди які працюють з величезною кількістю справ, тоді як судді іншого суду мають невелике навантаження. Для прикладу в наш суд (здійснює правосуддя 4 суддів) у  2020 р. надійшло 4721 справ, за 9 місяців цього року – 3816 справ. Це багато!

Разом з тим є можливість запровадити в окружному суді спеціалізацію. Уявіть собі, що на даний час в судах першої інстанції де незначна кількість суддів немає спеціалізації; кожен законник розглядає  цивільні, кримінальні, адміністративні справи, справи про адміністративні правопорушення, є також слідчим суддею! Це те саме що лікар одночасно  є і кардіологом, і лором, і хірургом!  Тому розподіл справ за категоріями серед суддів є запорукою ефективності та якості правосуддя.

Окрім того, представники чинної влади вважають, що укрупнення зменшить видатки  держави на утримання судової гілки влади. У перспективі пропонують перевести суддів та працівників суду в єдину будівлю.

– Як оптимізація вплине на доступ громадян до правосуддя?

– Якщо суди у багатьох районах не будуть ліквідовані, а просто  стануть філіями укрупнених судів, то ми розуміємо: доступ до суду не втрачається. Але якщо судова інституція буде лише в центральному «офісі», то громадянам доведеться долати чималі відстані аби потрапити на судове засідання. Для прикладу візьмемо Червоноградський район. По перше, не всюди транспортна інфраструктура та сполучення в сільській місцевості є в задовільному стані. По друге, немає сполучення між різними приміщеннями судів. По третє, якщо приміщення окружного суду буде в м.Червоноград, то багато жителів сіл колишнього Сокальського району (Перетоки, Скоморохи, Ульвівок, Тудорковичі, Угринів, Варяж тощо) не те що будуть долати вдвічі більшу відстань, щоб прибути в суд, але й узагалі  не зможуть скористатися громадським транспортом, адже не має прямого сполучення між цими селами та м.Червоноград.

Можливо в майбутньому це питання саме по собі відпаде через спрощення самого судочинства: запровадження електронного суду та здійснення дистанційного розгляду справ.

– Вітаю вас із прийдешнім святом – Днем юриста! Щоб хотіли побажати правникам, адже так чи інакше ви щодня маєте з ними справу?

– Дякую! Бажаю, щоб наші юристи користувалися повагою та довірою громадян; щоб у їхній непростій роботі було якомога менше паперової тяганини і якомога більше цікавих справ, що підвищують їхню репутацію та примножують успіх. Нехай вони будуть відмінними правниками та щасливими людьми на законних правах свого серця!

Записав Василь СОРОЧУК.