Головна Інтерв'ю ПРОБЛЕМИ ГРОМАДИ – ПРОБЛЕМИ ДЕПУТАТА

ПРОБЛЕМИ ГРОМАДИ – ПРОБЛЕМИ ДЕПУТАТА

Нині Сокальщину у Львівській обласній раді представляє єдиний депутат Сергій Касян, який намагається максимально вирішувати всі важливі і актуальні проблеми регіону і його мешканців. Хоча він медик за професією, але через те, що є єдиним представником Сокальського району в облраді, то обрав роботу в комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, яка дає можливість вирішувати питання у різних галузях соціально-економічного розвитку регіону. Минув рік плідної роботи, певних здобутків і напрацювань. Дещо із запланованого з об’єктивних чи суб’єктивних причин не вдалося втілити у життя. А ще – це рік активної позиції сокальчанина, який в умовах децентралізації та адміністративно-територіальної реформи, послідовно відстоює інтереси громад Сокальщини. І у цьому році Сергій Касян, учасник АТО, який побував у самому пеклі війни, не забуває про військових, які нині на передовій, чи тих, що вже демобілізувалися, всіляко їм допомагає. І, власне, про перший рік свого депутатства у Львівській обласні раді Сергій Касян вирішив прозвітувати перед виборцями, що є не лише вимогою законодавства, а й моральним обов’язком депутата доповісти про свою діяльність людям, які довірили йому представляти їх інтереси.
– Минув рік, відколи Вас обрано депутатом обласної ради. Що вдалося зробити за цей час?
– Діяльність як депутата для мене не нова. Адже в Угнівську міську раду мене обирали двічі і тричі в Сокальську районну. Звичайно, робота депутата обласної ради – це ще більше коло питань і проблем. Проте, насамперед, хочу наголосити, що лише спільна праця депутатів нашої фракції «Громадянська позиція», як рівно ж усіх, дала результати. Львівська обласна рада досягла успіхів у вирішенні деяких питань, які є новаторськими загалом в Україні. Як член комітету з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, разом з іншими ми зосередили свою увагу на роботі з програмами. Оптимізували їх кількість, якщо у 2015 році цих програм було 56, то у 2016ому – 41. А фінансування збільшили – з 420 млн. грн. до 870 млн. грн. у цьому році. Серед основних програм: «Ремонт доріг» (280 млн. грн.), «Освіта» (більше 100 млн. грн.), «Обласний конкурс мікропроеків» (54 млн. грн.) З останньої програми Львівщина якраз стала лідером по Україні. Наш досвід придався представникам інших областей України, які вчаться як треба проводити конкурс мікропроектів. Приємно, що Сокальський район теж був лідером по Львівській області з написання і реалізації мікропроектів, яких було реалізовано 81. Сокальському району була надана субвенція з обласного бюджету у сумі 6 млн. 900 тис. грн. Що стосується дорожніх програм, то нашому району виділили 16 млн. грн. з обласного бюджету, за які відремонтували дорогу Сокаль – Червоноград і 5 млн. грн. пішло на ремонт інших відтинків доріг Сокальщини. З програми соціально-економічного розвитку Львівської області було виділено 5 млн. грн. для завершення будівництва Пристанської школи. Також було надані кошти і ще на інші програми: підтримку військових формувань – 700 тис. грн. (для покращення матеріальнотехнічної бази Кінологічного центру у м. Великі Мости). Більше трьох мільйонів гривень освоєно на екологічні програми у м. Сокаль та м. Великі Мости.
На основі програми «Підтримка сімейної медицини» виділено 138 тис. грн. для придбання обладнання для амбулаторії сімейної медицини с. Двірці.
На жаль, ні в Сокальському районі, ні загалом у Львівській області не спрацювала програма «Шкільний автобус». З обласного бюджету нам виділили 2 млн. 100 тис. грн., проте ця субвенція надійшла вже в кінці року. І через судову тяганину конкуруючих фірм, які не виграли тендер, час було втрачено, тому в Сокальському районі не закупили два шкільних автобуси, так само не придбали жодного «Школярика» і в області. Сподіваюся, що у цьому році будуть враховані всі помилки, які допустили при проведенні тендерів, і нам вдасться придбати ці шкільні автобуси. Підсумовуючи, можу підкреслити, що вперше з обласного бюджету Сокальщина по різних програмах отримала більше 35 млн. грн.
Також Львівська обласна рада перша в Україні торік посприяла у виділенні 43 дітямсиротам житла.
– Ви майже рік працювали начмедом військового госпіталю в зоні АТО, бачили страхіття війни та її наслідки. То не байдужа доля демобілізованих солдат: хтось був поранений, у когось тяжка психологічна травма, а ще родини, які втратили своїх синів, батьків… В який спосіб можете допомогти їм?
– Завжди пам’ятаю про те, що в країні і далі продовжується війна. Мусимо забезпечувати усім необхідним військові формування, в також займатися волонтерською роботою. У Львівській обласній раді працюю у депутатській групі «Об’єднання волонтерів і учасників АТО». Ми допомагали військовим формуванням, які знаходяться на передовій. У серпні возили допомогу військовим частинам з Львівщини. Як заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ був ініціатором написання районної програми «Медичне забезпечення демобілізованих учасників АТО і сімей загиблих, а також поранених учасників під час Революції Гідності». На неї було передбачено 136 тис. грн. для лікування учасників АТО, які перебували на стаціонарі у медичних закладах та посиленому їх харчуванні, при амбулаторному лікуванні – забезпечення безкоштовних пільгових рецептів і зубопротезування. На жаль, торік не вдалося освоїти кошти по безкоштовному зубопротезуванню.
Кількість демобілізованих учасників АТО збільшується, тому й проситимемо Сокальські районну раду та райдержадміністрацію збільшити у цьому році фінансування програми до 190 тис. грн. Практично у Львівській області, мабуть, лише Сокальський район має таку програму. Зараз її доопрацьовуємо і подали пропозиції у районну раду. Окрім цього до мене, як до депутата Львівської обласної ради, звертаються учасники АТО, родини загиблих з причин різних захворювань, зокрема, скеровую їх на стаціонарне лікування у Львівський госпіталь інвалідів, учасників війни імені Юрія Зими. Також пораненим на війні солдатам або ж тим, хто втратив там здоров’я, сприяю у визнанні інвалідності. Таких звернень було дуже багато. Окрім цього намагаюся їм допомагати фінансово зі своєї програми «Допомога малозабезпеченим».
– Від Сокальського району Ви один представник у Львівській обласній раді, очевидно з різними проблемами до Вас звертаються керівники установ, організацій, підприємств, а також люди зі своїми наболілими питаннями…
– Так. У мене немає графіку прийому громадян, але завжди приймаю людей на своєму робочому місці – у ЦРЛ. Мешканці знають мої телефони, часто дзвонять, просять допомоги. Також звертаються до мене керівники, якщо є якась проблема, яку можна вирішити лише на обласному рівні. Наприклад, це стосувалось виділення коштів на завершення будівництва Пристанської школи та басейну у Сокальській школіінтернаті, фінансування Сокальського ліцею… На сесії обласної ради робив запит стосовно конфліктної ситуації, яка склалась через звернення військової прокуратури у Львівський господарський суд, яка намагається забрати паї у мешканців сіл Русин та Лешків. Це питання дуже важливе, адже серед тих, у кого хочуть їх вилучити, є учасники АТО і ті, хто був у полоні. До мене приходять на пораду щодо написання мікропроектів. В міру своєї компетентності даю пропозиції і зауваження. Бо дуже зацікавлений, щоб і у цьому році мікропроекти з нашого району в обласному конкурсі перемогли. Пересічні люди звертаються за матеріальною допомогою. Торік її надав більше 130 особам, її розмір – в межах виділеного мені фінансового ресурсу. І матеріальна допомога надавалася від п’ятсот – до двохтрьох тисяч гривень. Виникають проблеми у громадах, отож побував неодноразово на сесіях Жвирківської селищної, Острівської, Поторицької сільських рад.
– А тепер щодо територіальноадміністративної реформи. У Львівській обласній раді не раз розглядалося питання стосовно Сокальського району, але до спільної згоди дійти так і не вдалося…
– Коли балотувався депутатом Львівської обласної ради, то першим пунктом передвиборчої програми було: відстоювати інтереси територіальних громад Сокальщини в умовах проведення адміністративнотериторіальної реформи. Свого слова дотримую. На комісії в обласній раді, де затверджувався Перспективний план саме нашого району, відстоював свою позицію. Я не згідний щодо створення на території Сокальського району чотирьох територіальних громад з великою червоноградською. Зустрічався з мешканцями сіл Сілець, Межиріччя, Волсвин, Острів, Борятин, м. Соснівка, смт, Гірник. Вислухав їх думки. Результатом цих зустрічей і активної позиції голови та депутатів районної ради, нам вдалося заблокувати на рівні обласної ради прийняття такого рішення. І сьогодні два райони – Дрогобицький і Сокальський – поки що не затвердили Перспективний план створення спроможних територіальних громад. За це дуже вдячний заступнику голови Львівської обласної ради Володимиру Гірняку, який зрозумів нашу позицію, його підтримали депутати з фракції «Громадянська позиція» та інші. Тому за Перспективний план спроможних територіальних громад Сокальського району Львівська обласна рада не голосувала. І далі чітко дотримуватимуся цієї позиції і відстоювати інтереси громад Сокальського району.
– Пане Сергію, чи вже маєте певні задуми, що необхідно насамперед зробити для нашого регіону у 2017ому?
– На початку року фракція «Громадянська позиція» в Львівській обласній раді мала зустріч з головою ОДА Олегом Синюткою. Я звернув увагу очільника області на чотирьох важливих питаннях. Перше – це пошук стратегічного інвестора для Сокальського регіону, бо в результаті проведення адміністративнотериторіальної реформи, яка відбудеться на території району, незалежно від конфігурації, ми втратимо 50 відсотків доходів від вугільної галузі. Вже нині мусимо думати про створення бюджетоутворюючого підприємства, яке в майбутньому змогло б працевлаштувати наших мешканців і забезпечило соціальноекономічний розвиток. Друге – це всетаки дороги. Насамперед, дорога ПеретокиЧервоноград, це узгоджено з головою районної ради Миколою Паськом та головою РДА Олегом Пелехом. Торік у районі вдалося зробити дороги ЧервоноградСокаль, БояничіСокаль, а в цьому році обов’язково мусимо полагодити дорогу ПеретокиЧервоноград. У 2017 р. менше отримаємо коштів з обласного бюджету, але більше з – державного. Сподіваємося на підтримку і допомогу депутатів Верховної Ради з нашого регіону. Третє питання – це медицина. Я пояснив, що створення госпітального округу на базі Червоноградської лікарні негативно вплине на розвиток закладів охорони здоров’я району, м. Соснівки і смт. Гірник. Ми повинні дбати за розвиток Сокальської лікарні, а вже зроблено у цьому напрямку дуже багато. І четверте: це участь у мікропроектах. Є перші результати. Комісія по прийому заявок на обласний конкурс зареєструвала 1303 мікропроекти, Сокальщина – лідер, подала 125 мікропроектів, 90 – Жовківський і 73 – Яворівський райони, а Червоноград – 43… По пріоритетах: освіта – 53, дошкільні навчальні заклади – 19, народні доми – 20, медичні заклади – 18, вуличне освітлення – 9 та три – інше. В галузі освіти та охорони здоров’я район знову подав найбільше мікропроектів в області. До кінця лютого будуть відомі переможці. Вдячний усім, хто активно долучився до написання мікропроектів, це справа непроста. Ці питання, вважаю, важливими для Сокальщини і над ними працюватиму, хоча попри них виникне чимало інших проблем, які в міру своїх можливостей, буду вирішувати.
– Дякую за розмову.
Розмову вела Оксана ПРОЦЬ.