Для жителів найбільшого на Сокальщині села Сілець та навколишніх населених пунктів децентралізація стала проблемою. Вони не бачили своїх громад у складі Червоноградської ОТГ і вперто відстоювали своє: об’єднатися в одну Сілецьку громаду. І свого домоглися. Нині їх можна привітати з перемогою. Кабінет Міністрів та Львівська обласна рада затвердили новий перспективний план створення ОТГ Сокальщини, де є також Сілецька ОТГ. Як це вдалося громадам, з якими проблема зіткнулися під час процесу об’єднання, чого очікують від ОТГ?
Про це наша розмова з ініціаторами об’єднання – Сілецьким та Межирічанським сільськими головами – Володимиром САЇВИМ та Іваном СИРОЇДОМ.
– Панове голови, що підштовхнуло вас до створення Сілецької ОТГ?
Володимир Саїв: Процес утворення ОТГ почався ще у 2015 році, де ми ініціювали громаду в складі сіл – Сілець, Межиріччя, Бендюга, Волсвин, Городище. Проте нам відмовили, бо Соснівка та Гірник є у складі м. Червоноград і відсутня спільна межа з Червоноградом. Вважаю, що така громада була б успішною, адже її бюджет дозволяв би розвивати інфраструктуру цієї території.
Іван Сироїд: До створення громади нас підштовхнуло бажання жити поновому. Сільські ради – це пережитки Радянського Союзу. Адже Україна – центр Європи, тож маємо прагнути жити краще і зробити село чи місто європейським.
– Як відбувається сам процес об’єднання? Кому ще пропонували об’єднуватися з Сільцем?
В. С.: Процес об’єднання відбувся згідно з Методикою утворення перспективних громад. Сілецька громада пропонувала об’єднатися в одну громаду жителям сіл, які належать до Межирічанської та Волсвинської сільських рад. Ті погодилися, однак в Львівській обласній раді ОТГ в такому складі не затвердили. Потім була друга спроба об’єднатися вже у складі територій, які належать Межирічанській, Волсвинській, Соснівській радам, плюс смт. Гірник. Всі погодилися, окрім Гірника. Проте така громада отримала негативний висновок і нам повернули документи на доопрацювання. Але згодом, врахувавши побажання вище згаданих громад, нам пішли на зустріч і погодили.
І. С.: Розпочали з розпорядження Сілецького сільського голови про ініціювання об’єднання територіальних громад Сілецької, Межирічанської й Волсвинської сільських і Соснівської міської рад, в Сілецьку міську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром в Соснівці. Згідно з алгоритмом добровільного об’єднання спроможних громад, громади пройшли 11 кроків щодо об’єднання і надали схвалені радами проекти рішень в обласну ОДА для надання їх висновку згідно з чинним законодавством. На жаль, нам повернули документи на доопрацювання, ми і зараз працюємо над тим, і будемо вкотре подавати документи в Львівську ОДА.
– Де буде центр Сілецької ОТГ? І чим ви керувалися, визначаючи центр новоутвореної об’єднаної громади?
В. С.: В м. Соснівка. Переважно центр громади там, де є найбільш розвинута інфраструктура.
І. С.: Так сталося, що на нашій території функціонує місто Соснівка, яке найбільш доцільно зробити центром новоствореної ОТГ. А час далі покаже.
– Чи не було вставляння «палок в колеса» з боку Червоноградської міської ради, яка хотіла долучити ваші території до Червонограда?
В. С.: Заперечень з боку Червоноградської громади та влади не було. Ми запрошували Червоноградського міського голову на сесію, на якій він заявив: «як громади вирішать, таку думку буде підтримувати».
І. С.: Відкритого «вставляння палок» з боку Червоноградської міської ради не було. Чи перешкоджало керівництво міста не знаю, але знаю, що вплив є, і що більшість їх проти утворення Сілецької ОТГ, хоча Червоноград не ініціював жодних об’єднань.
– Чим багата Сілецька громада, які перспективи має?
В. С.: На території Сілецької громади розташовані шахти, ЦЗФ, заправки і є вільні території для майбутніх інвестицій.
І. С.: На території Сілецької громади працюють чимало підприємств, шахти, заправки. Функціонує інфраструктура, є водогони і каналізація, газопроводи. Думаю, що це може зацікавити інвесторів. Прогнозовані показники бюджетів на 2018 р. склали 100 млн. грн.
– Що чекаєте від об’єднання в ОТГ?
В. С.: Додаткових надходжень до бюджету, які можна буде залучити для розвитку території.
І. С.: В результаті об’єднання ОТГ очікуємо на значне покращення життя людей в громаді, ремонт доріг, вирішення складних техногенних і екологічних проблем регіону. Людей не хвилює, яка буде влада, вони хочуть жити краще.
– А знаєте, що людей хвилює?
В. С.: Економічні проблеми, покращення умов проживання та розвиток території.
І. С.: Майбутнє села та навколишніх населених пунктів. Адже тут житимуть наші діти та внуки. Екологія та функціонування копалень Львівського вугільного басейну, робочі місця та покращення побутових умов.
– Сілець та навколишні села потерпають від виробіток шахт, ПАТ «Львівська збагачувальника фабрика». Як будете вирішувати ці питання?
В. С.: Функціонування шахт та ПАТ «Львівська збагачувальника фабрика» є причиною багатьох проблем наших населених пунктів, які існували й, на жаль, існуватимуть. Їх вирішували в робочому порядку й надалі будемо це робити. Однак переконаний, робитимемо це простіше, оскільки матимемо більший бюджет громади та прямий зв’язок з Києвом.
І. С.: Села Сілець, Межиріччя, Городище дійсно потерпають від виробничої діяльності шахт, ПАТ «Львівська вугільна компанія». Наразі згідно з Земельним кодексом України ці підприємства знаходяться за межами населеного пункту і землею розпоряджається обласна адміністрація. Тому вплив сільських рад є мінімальний. При створенні ОТГ розпорядником всіх земель стане об’єднана громада, яка вже самостійно вирішуватиме наболілі питання.
Інтерв’ю взяла Любов ПУЗИЧ.