фото – Радіо Сокаль
Про роботу медичної галузі району торік, плани на 2019ий, та головні проблеми які потребують вирішення – про все це, і навіть більше, обговорили на медичній раді у Сокальській ЦРЛ. Окрім медичних працівників, на неї запросили представників влади – голову районної ради Миколу Паська та заступника голови РДА Миколу Поліщука. У порядку денному було лише одне, але об’ємне, питання «Про підсумки діяльності лікувальнопрофілактичних закладів району та стану здоров’я населення за 2018 рік».
Доповідь головного лікаря Сокальської ЦРЛ Романа Шведа включала всі ключові фактори роботи: фінансування, робота над мікропроектами, стан захворюваності, умови праці медиків, проблеми й плани на 2019 рік.
– Минулий рік був для нас нелегким і дуже напруженим. Мали серйозні завдання, їх з честю виконали. Мова йде про зміну назви нашої лікарні з комунального закладу на комунальне некомерційне підприємство. Це умова Національної служби здоров’я України, щоб у нас була можливість фінансуватись з їхнього боку. Це успішно втілили. Подруге, це підписання жителями району декларацій із сімейними лікарями. Розуміємо, що в містах, де населення проживає компактно, кращі показники, але, попри те, в кінці року виконали план і зараз 65% населення підписало декларації. Це не мала цифра, і навіть середній показник в області.
Завдання у 2019 році теж важливе – підготовка до реформування вторинної медичної допомоги. Наші лікувальні установи повинні максимально бути готовими до проєвропейськості. Для цього відремонтували багато амбулаторій через різні інвестиційні проекти і мікропроекти, де нас фінансували з районного і обласного бюджетів. Зробили справді багато. А ще поставили завдання найперше робити ремонти у тих відділеннях, де найбільше завантаження. І от зараз, не побоюсь цього сказати, хірургічне відділення буде одне з кращих в області. Також торік відкрили кабінет водолікування. Крім лікувального ефекту, воно має ще й профілактичний, що є хорошим доповненням до загального лікувального процесу. В області таких дуже мало (лише в двохтрьох місцях). Ми повинні зробити все для того, аби покращити відновне лікування для неврологічних хворих. Вже підготовили палати. За сприяння депутата обласної ради Сергія Касяна, нам виділили 600 тис. грн. і залишилося ще придбати обладнання. Проситимемо кошти на це у районної ради. Тож і надалі працюватимемо й вдосконалюватимемось. Усіх наших працівників прошу не зупинятись, а продовжувати працювати в хорошому темпі. У нашій сфері зараз конкурентні умови – мусимо довести, що ми кращі, – поділився планами на цей рік головний лікар Сокальської ЦРЛ Роман Швед.
Те, що впливає на завантаженість медпрацівників і визначає кількість їхньої роботи з громадянами, – це демографічна ситуація в районі. Власне, згідно з доповіді головного лікаря, населення району становить 92137 осіб, в т. ч. 17967 дітей. Це з урахуванням Великомостівської ОТГ, яка налічує 13 961 мешканців. У порівнянні з 2017 роком населення Сокальського району зменшилося на 474 особи. За звітний період зменшилась і народжуваність – з 8,9% до 8,1% (на 79 дітей менше).
Щодо смертності, то і вона знизилась на 13,8% проти 14,5% в 2017ому, але лікарі зауважують, що, можливо, це через зменшення населення, яке мігрує за межі Сокальщини та й цілої України загалом. Серед причин смертності домінують хвороби органів кровообігу, високий рівень кількості смертей і від онкопатології (10,2%) від усіх померлих.
Середню заробітну плату медичних працівників в минулому році Роман Швед називає принизливонизькою – це 4886 грн., що є нижче середньої по Україні, а в районі медпрацівників є більше тисячі.
Чи не головним досягненням він називає покращення матеріальнотехнічної бази закладів охорони здоров’я за рахунок участі в мікропроектах, спецфонду, благодійної допомоги, додаткового фінансування з обласного і районного бюджетів на суму понад 6 млн. грн. Відтак, завдяки всім цим факторам вдалося оновити майже 40 об’єктів: це капітальні й поточні ремонти лікарень, амбулаторій, кабінетів, відділень, лабораторій, поліклініки і хоспісу. Також впродовж звітного періоду придбали 26 видів медичного обладнання. Все це Роман Швед вважає неабияким успіхом і з гордістю стверджує, що зроблено дуже багато. Зізнається, що, спілкуючись, колеги інших районів, не вірять, що нашим медикам вдається втілювати стільки задумів. До речі, зараз тривають роботи з утеплення фасаду лікувального корпусу Сокальської ЦРЛ.
Однак не все так ідеально. Були у 2018 році і проблеми й недоліки, з якими доводиться працювати. Серед останнього Роман Швед називає недостатнє фінансування та медикаментозне забезпечення в стаціонарних відділеннях лікарні.
Вартість ліжкодня становить 6 грн. 87 коп. Ця сума не забезпечує в повному об’ємі надання невідкладної допомоги. Ще один недолік – забезпечення санітарним транспортом. Наявний автопарк, за словами головного лікаря ЦРЛ, вичерпав свій моторесурс і потребує оновлення. Крім того, в районі – значні проблеми з онкопатологією, яка спричинена низькою онконастороженістю населення та міграцією осіб працездатного віку. Працювали минулого року і над діагностикою здоров’я у населення, проводячи відповідні профілактичні заходи.
У 2019 році Роман Швед планує втілити кілька основних організаційних проектів: будівництво нових амбулаторій в селах Волсвин і Волиця, участь у мікропроектах, створення нової сучасної електронної реєстратури, придбання автотранспорту, забезпечення медичною апаратурою стаціонару, а ще планують проводити організаційні заходи щодо підписання угоди по наданню вторинної медичної допомоги з Національною службою здоров’я України. Але чи не найважливішим завданням називає злагоджену роботу всіх медичних працівників:
– Колектив повинен працювати як один механізм. Коли робили обходи з начмедом, визначив головне завдання – належний вигляд медсестри. Скільки працюю, коли телефоную у те чи інше відділення, зробив висновок, що, на жаль, наші медсестри, санітарки не вміють відповісти на дзвінок. Зі спілкування починається наше життя, тому треба виправляти ситуацію.
Нам розслаблятися не можна, тому що конкуренти «дихають в спину». Працюймо над собою, колективом, допомагаймо одне одному. І головне – давайте кожного дня з усмішкою на устах зустрічати пацієнтів.
Заступник головного лікаря Сокальської ЦРЛ, депутат Львівської облради Сергій Касян, зупинився на обласних рейтингах, тобто загальній картині медицини Сокальського району на фоні інших районів Львівщини. Деякі показники значно покращилися, деякі залишилися на тому ж рівні.
Важливим показником Сергій Касян називає кількість пологів, яка зменшилася порівняно із 2017 роком майже на 80. Сокальський район в області на 7 місці з 24ох (після Львова, Стрия, Яворова, Самбора, Дрогобича і Жовкви). Так, в Сокалі у 2018ому було 684 пологи. Для прикладу, у Червонограді показник менший – 433. Слабким місцем у роботі лікар називає онкологічні хвороби, показники невтішні – 22 місце в області по дорічній летальності серед первинно виявлених онкохворих і останнє, 28 місце, щодо питомої ваги злоякісних новоутворень, виявлених вперше в III стадії, в IV стадії – 24 місце. «Є над чим працювати», – наголошує медик. А от смертність від туберкульозу минулого року значно зменшилась – 5 випадків за рік (9 місце в області): «Це наслідок спільної роботи всіх: і первинної ланки, і фтизіатричної служби». Позитивними є показники забезпечення ліжками в стаціонарах, кількості медичних працівників, пролікованих хворих, тощо.
Як і головний лікар, його заступник наголошували на важливості участі в мікропроектах, які дають реальні можливості розвитку медицини:
– Ми лідери в області по реалізації мікропроектів обласного конкурсу. За три роки ми реалізували 33 мікропроекти. Це найбільше в області. В цьому році ми подали 12, зареєстровано 9, решта теж незабаром зареєструють. Це дуже добре.
Сергій Касян називає 2018 рік визначальним у реформуванні первинної ланки медицини Сокальщини. Станом на 8 лютого 2019ого у районі підписано 59773 декларації (65% населення району), у Великомостівській ОТГ – 10023 декларацій (72% населення об’єднаної громади).
Серед проблем і головних завдань медик називає забезпечення амбулаторій загальної практики і сімейної медицини, стимулювати медиків працювати у сільській місцевості, забезпечення транспортом і підписання декларацій:
– Зараз у нас є багато завдань у галузі первинної медичної допомоги. Перш за все, потрібно закінчити підписання декларацій. Відсоток повинен сягати не менше 80. Тому що кожні 10% – це додаткові 8 млн. грн. у галузь. Якщо збільшимо цей ресурс, то зможемо говорити і про підвищення заробітної плати, і розвиток матеріально-технічної бази. Ще одна проблема – забезпечення амбулаторій. На жаль, держава не подумала про коригуючі капітаційні ставки для сімейних лікарів. Зараз сільський і міський сімейні лікарі отримують від Нацслужби здоров’я України однакову кількість коштів на відшкодування за пролікованих хворих. Раніше сільські лікарі були в пріоритеті. Ми вже зробили відповідне звернення на рівні обласної ради. Де бракує сімейних лікарів – це амбулаторія села Княже, у новозбудованих амбулаторіях сіл Волсвин і Волиця. Аналізуючи, очевидно, що більшість лікарів, які працюють у сільській місцевості, трудяться ще з радянських часів. Тоді держава стимулювала зарплатою, житлом, транспортом, тощо. Тому звертатимемось до влади, аби на рівні Сокальського району започаткувати програму місцевих стимулів для заохочування роботи медичних працівників у селах. Без того молодь у село не поїде працювати. Третя проблема – забезпечення санітарним транспортом. Потрібно мінімум шість автомобілів (нам виділили два для новозбудованих амбулаторій). Працюватимемо над цим.
На медичній раді коротко зупинились на питаннях охорони материнства і дитинства, наданні хірургічної, терапевтичної та акушерськогінекологічної допомог.
Голова Сокальської районної ради Микола Пасько зі свого боку також зазначив, що районна рада з радістю підтримує всі ініціативи медиків району. Він коротко згадав головні досягнення за минулий рік різних сфер і медичної, зокрема, наголосив на складних умовах життя в Україні при реформуванні, а ще пообіцяв допомагати на скільки це буде можливо і надалі.
– Скільки б ми не вкладали в інфраструктуру, матеріальну базу і щоб не говорили – без достойних умов праці результату не буде. Я погоджуюcь з думкою про стимулювання до робoти у селах. Але це повинна бути державна програма, бо силами району не зможемо це зробити. Для цього потрібні колосальні кошти. Мені приємно, що завдяки вашій праці, ви лідируєте в області серед медичних закладів, які через закупівлі і мікропроекти втілюють стільки задумів, беруть участь у мікропроектах, – сказав очільник районної ради Микола Пасько. І додає: – Слухаючи всі звіти, бажаю, щоб під час наступних доповідей у нас було більше оптимізму, хоча погоджуюсь із думкою, що звучала: «працювати стало важче».
Роботу медичної сфери у 2018 році очільник районної ради називає дуже продуктивною, вважає це спільної працею усіх причетних. За його словами, лише 23 роки тому все було значно гірше. За цей час зроблено дуже багато.
– Мені приємно, що ми можемо звітувати про те, що загалом на розвиток матеріальної бази наших закладів охорони здоров’я ми маємо близько 12 млн. грн. Раніше думали про забезпечення заробітною платою, енергоносіями – зупинялись на цьому, тому що в нас не було коштів, а зараз говоримо про кошти на розвиток.
Заступник голови Сокальської РДА Микола Поліщук наголосив, що, попри хороші показники, не варто зупинятися на досягнутому, роботи є дуже багато. Він також запевнив у підтримці.
Обговоривши всі проблеми й успіхи, на медичній раді вирішили скерувати усі зусилля на покращення стану охорони здоров’я жителів району. Мова йде про збільшення позабюджетних надходжень за рахунок різних платних послуг, забезпечення сімейними лікарями та черговими терапевтами. Обіцяють продовжувати заходи по підписанню декларацій з сімейними лікарями, реалізацію програм «Доступні ліки» та «Інсулін», розширювати об’єм та збільшити кількість малоінвазивних оперативних втручань.
Христина ПРОЦИК.